Matadoři v akci

Mistrovství České republiky kategorie veteránů tradičně zakončuje v každé sezoně seriál domácích šampionátů jednotlivců. Každoročně se turnaje zúčastňují i hráči Sokola Křemže, pravidelně se vracejí s nějakou medailí – a nejinak tomu bylo i letos.

Do Liberce se vydali dva hráči z Podkletí s nadějí na doplnění letošní sbírky medailí svého oddílu. K turnaji se přihlásilo sedm desítek hráčů, včetně téměř všech účastníků nedávného Mistrovství světa veteránů v Ankaře. Soutěžící byli rozděleni do věkových kategorií s pětiletým věkovým odstupem.

V kategorii hráčů nad 55 let hrál křemežský Jiří Holeček.V soutěži dvouher se mu jen těsně nepodařilo projít do semifinále, ale v zápase o umístění potvrdil dobrou výkonnost a výhrou si zajistil páté místo.

Ve čtyřhře spojil Holeček síly s Vorlem z Brna. Tentokrát jen velmi těsná porážka (22:24) ve třetím setu jim nedovolila postoupit mezi čtyři nejlepší páry turnaje. Pak v souboji o třetí místo a bronzovou medaili jim ve vítězství zabránila zdravotní indispozice brněnského hráče. Sice slušné čtvrté místo, ale letos tedy bez medaile.

Mezi hráči nad 40 let byli tentokrát všichni reprezentanti ČR této kategorie, což zaručovalo kvalitní badminton. Do okruhu spolufavoritů patřil i křemežský Michal Koudelka, ale vstup do turnaje se mu příliš nepodařil, když se neprobojoval mezi čtveřici kandidátů na medaile. Vítězství v zápase o umístění sice potěšilo, ale očekávaný cenný kov tentokrát unikl.

Vše si ovšem Michal Koudelka vynahradil ve čtyřhře, do které nastoupil se svým reprezentačním partnerem Janem Jiráskem z Kladna. Když přehráli své ligové soupeře v prvním kole, narazili pak na reprezentační kolegy Gregora s Orosem.V průběhu turnaje se pár s naším hráčem ovšem dobře rozehrál a nebezpečné soupeře hladce přehrál. Poté Koudelka s Jiráskem nedali žádnou šanci ani finálovým soupeřům a zápas o mistrovský titul s přehledem dovedli do vítězného konce.

Michal Koudelka tedy přidal do letošní sbírky úspěšných výsledků badmintonového oddílu Sokola Křemže třetí titul mistra republiky. Ty dva předchozí jsou z opačné strany věkového spektra a získal je Petr Beran na šampionátu starších žáků do 15 let.

Sokolské stříbro

Mladí badmintonisté Sokola Křemže hráli v krajské metropoli Přebor družstev České obce sokolské, a to v kategorii dorostu do 19 let.

Tým z Podkletí byl složený z teprve čtrnáctileté Zuzany Matouškové, patnáctiletého Petra Berana a sedmnáctiletého Jindřicha Kukače, přesto pod vedením trenéra Matouška jel bojovat o některou z medailí. Soupeřem byly dva týmy z Dobrušky, Meteor Praha a dvě družstva domácího Sokola Č. Budějovice.

A právě všechny jihočeské týmy byly favority na stupně vítězů. Hladce porazily mimo-krajské soupeře a o konečném pořadí se pak rozhodovalo ve vzájemných soubojích Jihočechů. V budějovickém derby zvítězilo áčko. Křemže pak prohrála s béčkem Sokola ČB a zdálo se, že na ní zbude „jen" třetí místo. Souboj Křemže s áčkem budějovického Sokola ovšem vyzněl pro hráče z Podkletí, situace se zamotala a o konečném pořadí rozhodovaly až počty setů. Ty nejlíp vyzněly pro Sokol Č. Budějovice B. Družstvo Sokola Křemže skončilo na druhém místě. Pro všechny hráče byl turnaj výborným zahráním a potvrzením jejich výkonnosti i nadějí pro příští sezonu.

Václav Koudelka