Badmintonoví veteráni Sokola Křemže mají za sebou celou řadu turnajů, včetně mistrovských.

Křemežští matadoři si již domů přivezli nejednu medaili z veteránských přeborů České republiky, někteří pak mají za sebou i mistrovství Evropy v irském Dundalku v roce 2010, a tak již disponují bohatými herními zkušenostmi a nemají problémy postavit se soupeřům stejné věkové kategorie (pozn. – veteránské soutěže jsou odstupňované po pěti letech věku). Ještě nikdy však Křemežští neokusili atmosféru mistrovství světa, nikdy nestartovali v hale s dvanácti kurty, nikdy nehráli v hale vysoké jako O2 arena v Praze a také se nikdy  neutkali se soupeři z mimoevropských států…

Toto vše a ještě mnoho jiného, atmosféru turnaje, kterého se účastní devět stovek hráčů, velký zahajovací ceremoniál, hru za barvy České republiky a pod českou vlajkou a v národních dresech, nástupy k utkání pod vedením rozhodčích, hru před zaplněnou arénou, koučování při zápase zkušeným trenérem, hru před televizními kamerami – tohle všechno badmintonisté z Křemže dosud neznali. V době, kdy ještě nebyli veterány, bylo vše výše zmíněné českým badmintonistům na hony vzdáleno. Přesto, nebo spíše právě proto, vyjelo do hlavního města Turecka začátkem září pět hráčů z oddílu v Podkletí, aby si užili atmosféry světového šampionátu a zkusili zde štěstí či ukázali své umění.

Cesta šampionátem

Ke všem zmíněným novinkám se v Turecku přidalo i velké horko (přes 30 stupňů) v hale a těžký vzduch, neboť  kromě množství hráčů dýchaly v hale i stovky diváků. Křemežští hráči se ovšem postavili soupeřům i těžkým podmínkám statečně.

Jiří Holeček v kategorii hráčů nad 55 let vybojoval pro výpravu z Křemže první vítězný set. Bohužel, soupeř poté vyhrál další dva, čímž odsoudil křemežského hráče k třiatřicátému místu. Stejnou pozici v téže kategorii vybojoval i Jan Bednář.

Václavu Koudelkovi mezi hráči kategorie nad 65 let přálo při losu štěstí, v prvním kole měl volno a byl nalosován mezi nejlepších dvaatřicet hráčů. Ani jemu se však nepodařilo vyhrát zápas, a tak skončil na děleném sedmnáctém místě na světě.

Více si starší veteráni z Křemže věřili v párových disciplínách. Potvrzoval to hned mix Ireny a Václava Koudelkových, jenž po prvním prohraném setu ve druhém dlouho vedl a schylovalo se k rozhodující třetí sadě. V koncovce druhé sady se však nasčítala všechna negativa, zejména nervozita, český mix prohrál a obsadil celkové sedmnácté místo na světě.

Podobně se na šampionátu dařilo mužským deblům starších veteránů, když hráči se nedokázali vyrovnat s atmosférou velkého turnaje a své zápasy prohráli. Shodně tak skončili celkově sedmnáctí Jan Bednář s Václavem Koudelkou a Jiří Holeček s brněnským Vorlem.

Největší naděje ovšem vkládala výprava z Křemže do dvaačtyřicetiletého Michala Koudelky, který v rámci možností podstoupil nejnáročnější přípravu na vrcholný turnaj. Za to byl odměněn vítězstvím v prvním kole singlu a v nejpočetnější skupině hráčů do 45 let postoupil ze čtyřiašedesáti účastníků do nejlepší dvaatřicítky. Tam poté statečně, ale nakonec marně, vzdoroval nasazenému hráči – a nakonec obsadil celkové sedmnácté  místo. Výhra na mistrovství světa ovšem přece jen něco znamená.

Mezi nejlepších šestnáct  se vítězstvím v prvním kole probojovali křemežský Michal Koudelka a kladenský Jan Jirásek, a to perfektním výkonem ve čtyřhře U40. Do bojů o postup mezi nejlepších osm párů však šli naši hráči s lehkým zdravotním hendikepem M. Koudelky, čehož jejich soupeři z Japonska dokonale využili. Český pár statečně bojoval a odešel poražen jen velmi těsně, prohra jej ovšem dlouho mrzela. Ale deváté místo na světě, kdo se takovým výsledkem může pochlubit…? A dvě vítězství Michala Koudelky na mistrovství světa určitě hodně těší.

Čas zbývající do odletu domů pak využili křemežští badmintonisté naplno a měli řadu příležitostí k získání mnohých zkušeností. Jistě se tak v budoucnu ze svých chyb poučí. To uvidíme příště!

Václav Koudelka, Karel Vosika