V soutěžích badmintonových družstev dospělých se každoročně na konci sezony utkávají vítězové krajských přeborů v barážovém turnaji, jehož vítěz se pro následující sezonu stává účastníkem jedné ze skupin (západ nebo východ) I. ligy.

V Jihočeském kraji si právo účasti v tomto turnaji letos vybojovalo, a to díky dobrým výkonům v průběhu celé sezony, družstvo z našeho regionu – TJ Sokol Křemže. Jeho soupeři byli hráči Astry Praha B, USK Plzeň B a TJ Proboštov (severočeský přeborník). Místem konání barážového turnaje se stala hala největšího favorita a vítěze pražského přeboru – Astry Praha. Tento tým byl vysoce favorizovaný nejen díky domácímu prostředí, ale i kvůli zkušenostem, kterými oplývala většina hráčů pražského družstva. Řada z nich v minulosti reprezentovala Českou republiku a Astra byla opakovaně účastníkem I. ligy.

I další soupeři Křemežských se mohli pyšnit kvalitními hráči s bohatými zkušenostmi. Také týmy z Proboštova a z Plzně přijely na turnaj bojovat o vítězství a nepovažovaly hráče z malého jihočeského městyse za vážnějšího soupeře. Tím spíše že v několika předchozích letech zástupci jižních Čech končili v poli poražených.

Hráči Křemže pak odjížděli do Prahy s cílem zejména dokázat sami sobě, že badminton umí, a s odhodláním poprat se o co nejlepší výsledek, i když opět nemohli nastoupit v kompletní sestavě, neboť ve výpravě chyběl zdravotními problémy limitovaný nadějný Petr Beran. A aby nebylo problémů dost, tak v průběhu turnaje náhle onemocněla další křemežská nadějná hráčka Michaela Koudelková.

S rolí „outsiderů" se ale hráči z Podkletí nechtěli smířit, což dokázali hned v prvním utkání proti Západočechům.

Křemže – USK Plzeň B 5:3. Soupeři chyběla ženská čtyřhra, a tak Křemže získala první bod lacino bez boje. Pak však díky výborné hře všech hráčů týmu postupně získala další body potřebné k vítězství – za výhru mixu Michal Koudelka a Sklářová, za vítězství čtyřhry Michal Koudelka a Pirtyák i za vítězství ve dvouhrách, které získali Sklářová a Tlustý. A to ještě velmi těsně prohrál výborně hrající mladíček Kukač. I tak vítězství 5:3 pro Křemži ukázalo, že s jihočeským týmem se musí počítat.

Astra Praha B – Křemže 8:0. Ve druhém utkání neměli Křemežští příliš nadějí proti rozjetému domácímu týmu. Snad jen ve smíšené čtyřhře se mohl očekávat bod, ale v dramatickém zápase zkušených mixů Michal Koudelka se Sklářovou nakonec podlehli Gregorovi s Kurzovou, kterým přálo i potřebné štěstí. To se pak ukázalo i v první čtyřhře a dvou dvouhrách, takže místo vytoužené remízy to nakonec byla až příliš krutá prohra bez bodu.

Křemže – Proboštov 5:3. V posledním utkání čekal na Jihočechy tým ze Severních Čech. Hráči TJ Proboštov se netajili tím, že v souboji o celkové druhé místo v turnaji si s Křemežskými spraví chuť a hladce zvítězí. Jejich sebevědomí ještě stouplo, když pro náhlou zdravotní indispozici museli hráči Křemže skrečovat ženskou čtyřhru a Proboštov tak do utkání vstupoval s vedením 1:0. To ale křemežské hráče semklo, povzbudilo a donutilo k nejlepším výkonům celého dne. Body pro Křemži vybojoval mix Michal Koudelka a Sklářová, k výbornému výkonu a zaslouženému vítězství se pak vyhecoval druhý mužský debl Sklář a Tlustý, skvěle zahrál i první debl Michal Koudelka a Pirtyák a hladce zabodovala v singlu Sklářová. Vynikající výkon poté podal mladíček Kukač – a pět bodů potřebných k vítězství bylo na světě. Stejně jako v prvním utkání turnaje si Křemže připsala výhru v poměru 5:3 a potěšila výbornou hrou celého týmu.

Celkově tedy badmintonisté Křemže obsadili v barážovém turnaji o účast v první lize vynikající druhé místo a zároveň získali i skvělý pocit z předvedené hry.

Oddíl badmintonu TJ Sokol Křemže si tak do klubové kroniky zapisuje další historický úspěch, o který se zasloužil celý tým hrající v této sezoně ve složení: Lukáš Tlustý, Petr Pirtyák, Vladimír Sklář, Michal Koudelka, Jindřich Kukač, Eva Sklářová, Martina Weberová a Michaela Kudelková. V průběhu sezony pak v prvním křemežském týmu příležitostně nastupovali ještě Petr Beran, Jana Vančurová a Jana Křížová.

Václav Koudelka