Evropského turnaje juniorů U17, který je započítávaný do evropského žebříčku, se v barvách krumlovského SKB zúčastnili Bára Hadáčková a Tomáš Švejda, mládežnického klání žáků pak Eliška Mikešová, Patrik Fuciman a Petr Jurný.

Nástup do turnaje byl poměrně příjemný, s překvapivou účastí, která však dala velmi zabrat nejen organizátorům, ale i hráčům samotným. Téměř 200 účastníků čekalo úporné vedro v neklimatizované hale a herní systém do 21 bodů nedával najevo, kdy se vlastně bude končit.

Tomáš Švejda do poslední chvíle nevěděl, zda se do dvouhry evropského turnaje dostane, ale nakonec se odhlásilo pár hráčů, a tak mohl být v sobotu ráno do dvouhry přilosovaný. Možnost vzal patřičně za pačesy, v prvním kole si poradil se Safarikem ze Srbska (21:10, 21:11) a ve druhém kole porazil i Slovince Kolara (21:18, 21:13). Ve čtvrtfinále už nestačil na Stoyanova z Bulharska (16:21, 14:21), se kterým však podal v porovnání se zápasem před rokem výborný výkon a na jeho hře je vidět velký posun. Hrál zcela soustředěně, zodpovědně a může být se svým výkonem spokojený.

Opačně lze hodnotit vystoupení ve čtyřhře, kterou Švejda hrál s budějovickým Janem Janoštíkem. Nepodařilo se jim najít na kurtu společnou řeč a výkon dobrý nebyl. I přes to nebylo k výhře daleko (22:24, 15:21) a jejich soupeři z Rakouska postoupili pak až do finále…

Bára Hadáčková měla v singlu volné první kolo, protože soupeřka nenastoupila a ve druhém ji čekala první nasazená hráčka Madaraszová z Maďarska, která byla neskutečně fyzicky připravená. Třísetový zápas vyzněl ve prospěch protihráčky (16:21, 21:17, 14:21). Nakonec z toho tedy bylo 9. místo, a to i ve smíšené čtyřhře s Janoštíkem.

Patrik Fuciman předvedl velmi dobrý výkon. V základní skupině nezaváhal, soupeře přehrál 2:0 na sety a postoupil do čtvrtfinále kategorie U11, kde narazil na slovenského soupeře. Hrál velice dobrý zápas, ale na zkušenějšího Suchého nestačil (18:21, 19:21).

Naši nejmladší poté nastoupili na čtyřhru, kde Jurný s Fucimanem vybojovali 5. místo, i když jim to po pravdě moc „nelítalo". Nervozita, nesehranost a nesoustředěnost udělaly své. Stejně tak to Jurnému nesedlo v singlu, přesto obsadil s těžkými soupeři 14. místo a odehrál svůj nejlepší badminton.

Mikešová s Fucimanem ještě vyzkoušeli mix, kdy u Elišky, která ještě nikdy v páru nehrála, šlo opravdu o premiéru. Nečekalo se přední umístění, což 17. místo potvrzuje. Mikešová ale odehrála zápasy dobře a rozhodně nemusí smutnit.

Největší překvapení na nás však teprve čekalo! Ve čtyřhře dívek nastalo dilema. Eliščin zápas byl vyhlášen až na pozdní nedělní odpoledne, a tak nastalo rozhodování, zda zůstat nebo jet domů. Čekala dlouhá cesta, tak jsme to nechali na Elišce samotné. Nakonec přišla s tím, že chce jet domů a šlo se k organizátorům. Ti však k našemu překvapení vytáhli bronzovou medaili a slavnostně ji pověsili Elišce na krk! Otázkou je, zda by nebyla ještě jiná…

Slova od kormidla

Šéftrenér a předseda SKB Radek Votava k vystoupení hráčů na turnaji říká:

„Všem děkuji za příkladnou reprezentaci klubu i naší země! Na každém bylo vidět, jak těžký tento turnaj byl a kolik sil museli vynaložit za svá umístění. Hadáčková měla v našem klubu premiéru, protože před pár dny k nám přestoupila z budějovického Sokola. Odehrála skvělý zápas, který se hrál opravdu ve velkém tempu, a Bára, i když prohrála, obstála s aktuální bronzovou medailistkou z mistrovství Evropy sedmnáctek velice dobře. Důležité je, že jí drží rameno a i z tréninků je patrné, že je na tom velice dobře.

Švejda zvládl turnaj zejména ve dvouhře také moc dobře, dostal se do pavouka z rezervního listu a postoupil až do čtvrtfinále. Bulhar ho sice porazil, ale po roce to byl úplně jiný zápas. Pro Patrika, Petra i Elišku to byla první zkušenost z mezinárodního turnaje a jsem moc rád, že se vše podařilo a dětem se na turnaji líbilo, i jejich tatínkům. Těm moc děkuji za společnost a skvělou atmosféru v našem kolektivu. Pro naše naděje byl turnaj velkým ponaučením a já věřím, že i motivací. Všichni si přiváží hodně zkušeností, které je jen posílí k dalším bojům o vítězství. Nejlépe zahrál dle očekávání Patrik Fuciman a jeho čtvrtfinálový zápas ve dvouhře byl nejlepší výkon, který jsem u něho viděl. Za mě tedy jenom samá velká pozitiva!"

Radek Votava, Jiří Frendl