„V první řadě byla plná práce. Každý rok pořádáme okolo třiceti turnajů různého rozsahu – od krajských přes celostátní až po mezinárodní," předesílá první muž SKB a pokračuje: „To množství není jednoduché zvládnout, ale protože máme hráče ve všech věkových kategoriích od přípravek až po dospělé, snažíme se uspořádat vždy několik soutěží pro každou z nich. K tomu jsme, chtě nechtě, dlouhodobě největším jihočeským klubem, a tak určitá zodpovědnost za badmintonové dění v kraji padá právě na nás. Co se ale třeba samotného pořádání turnajů týče, je skvělé, že děti, hráči a hráčky, se na nich dokáží podílet a pomáhat," připomíná Votava.

Zejména parta krumlovských žáků se na konci školního roku vyznamenala…

„Ti nejlepší z nich dostali možnost zahrát si na tradičním červnovém mezinárodním turnaji mládeže. Nejenže se skvěle zhostili role turnajových rozhodčích, ještě lépe ale proti o dva až tři roky starším soupeřům hráli. Práce téhle party byla na konci roku obrovskou odměnou pro všechny trenéry a povzbuzením pro každého, kdo se na organizaci turnaje podílel," ví kouč.

V minulé sezoně 14/15 se ovšem krumlovským badmintonistům výsledkově dařilo na všech frontách.

„Vezmu-li to od těch úplně nejmenších, tedy kategorie přípravek, tak se u nás objevilo plno velice šikovných dětí, o kterých v budoucnu určitě uslyšíme. Konkrétní jména si nechám pro sebe, ale dětí, ze kterých by v uvozovkách „mohlo něco být", je v této kategorii hodně," říká Votava a navazuje: „O žácích jsem už mluvil. Ale jedno jméno přece jen zmíním, protože je v téhle kategorii z našich hráčů nejlepší. Tomáš Švejda vybojoval na mistrovství republiky v kategorii mladších žáků dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili, pak dokonce přidal dvě bronzové medaile na šampionátu kategorie starších žáků. K tomu vybojoval ještě bronz ve čtyřhře na Letní olympiádě dětí a mládeže. V juniorech se nám dařilo spíše v družstvech než v jednotlivcích. Juniorský tým vybojoval na mistrovství republiky za účasti všech nejlepších hráčů a hráček vynikající čtvrté místo a k medaili mu chyběl opravdu jen kousek. Jediný cenný kov, a to bronz pro naše barvy na individuálních šampionátech mezi juniory, získala Sabina Milová ve čtyřhře kategorie U19 společně se Zychovou z Astry Praha."

A to nejlepší na konec, kategorie dospělých!

„Hana Milisová společně s Lucií Černou získaly třetí titul mistryň České republiky ve čtyřhře žen v řadě. Hanka k tomuto vynikajícímu úspěchu navíc přidala ještě stříbro v mixu spolu s naším odchovancem Stanislavem Kohoutkem. Pavel Florián s Ondřejem Kopřivou z Dobrušky loňský titul hlavně kvůli zdravotním problémům u obou sice neobhájili, nicméně vybojovali alespoň bronz," vypočítává kouč.

Co však bylo úspěchem, který předčil všechny ostatní, byla spanilá jízda krumlovského nováčka extraligou smíšených družstev dospělých!

„V základní části jsme suverénně zvítězili a vybojovali přímý postup do finálového turnaje vyřazovacích bojů, tedy do semifinále play off. Po smůle v prvním utkání o postup do finále a obrovském zklamání jsme ovšem ukázali týmového ducha a po deseti letech vybojovali pro Krumlov bronzové medaile," vrací se k největšímu letošnímu úspěchu trenér Votava.

A zde ještě nabízíme pár podrobností a dojmů z finálového turnaje extraligy. Ten se konal takřka na samém sklonku sezony v Praze, kde jej hostil Sokol Meteor. Soupeřem domácích byl klub z Benátek nad Jizerou, který po výhře 5:3 postoupil do finále. Soupeřem Krumlovských byl obhájce titulu z Brna – Jehnic. Utkání bylo velice dramatické, své dvouhry prohráli Florián i Pavelková, naopak nečekaný bod přinesl Kořený. Tři čtyřhry dopadly v podstatě podle předpokladů, a tak byl stav 3:4 z našeho pohledu. Pak se hrála rozhodující čtyřhra mezi dvojicemi Janáček / Świerczyński a Kohoutek / Šelong. Jak už to u těchto zápasů bývá, došlo i tentokrát na třetí sadu a její napínavou koncovku. V ní jsme několikrát sahali po vítězství a postupu do finále, jenomže ani jeden ze dvou mečbolů tam přes veškeré úsilí prostě nespadl. Z postupu do finále se radovalo Brno.

„Normálně by v týmu zavládlo obrovské zklamání, jenže my na něj neměli čas. Museli jsme sebrat všechny síly na nedělní boj o bronzové medaile. I když jsme vyhráli základní část soutěže, favority jsme nebyli. Zbylé tři kluby totiž disponovaly mnohonásobně větším rozpočtem než my a do bojů o medaile vytáhly každý ještě s jednou posilou navíc. Před play off jsme si proto řekli, že jakákoliv medaile pro nás bude mít cenu zlata, a tak jsme k turnaji také přistoupili. Po sobotní prohře jsme vyrazili na dobrou večeři, šli si zahrát bowling a dobře se bavili. Díky tomu jsme do neděle šli s čistou hlavou," popisuje přípravu na utkání o extraligový bronz Votava.

A slova o tom, že Krumlovským večer strávený v pohodové atmosféře pomohl, ani v nejmenším nelhala. Od prvního zápasu šli Jihočeši do závěrečného utkání sezony velmi dravě a proti domácímu týmu Sokol Meteor Praha – Radotín začali skvěle. Poté, co hráči SKB bodovali v mixu, ženské čtyřhře a dvou dvouhrách se stav utkání přehoupl do stejného stavu, jako o den dříve, ovšem na opačnou stranu. Českokrumlovští před závěrečnou čtyřhrou vedli 4:3. K ní opět nastupovali Janáček se Świerczyńskim, tentokrát proti páru Bitman a Koukal, dvěma asi největším hvězdám současné mužské badmintonové scény u nás. „Kromě toho, že jsme oproti sobotě před závěrečným zápasem vedli 4:3 my, se na naši stranu přehouplo i tolik potřebné štěstí, které nás o den dříve opustilo. Co nevyšlo v semifinále, to se nám vrchovatou měrou vrátilo v zápase o bronz.

„S Mateuszem jsme první set prohráli a v tom druhém odvraceli čtyři(!) mečboly. Celý tým, lidé z klubu i fandové z Budějovic, kteří nás přijeli podpořit, nám strašně moc pomohli a my to dokázali. Druhou sadu jsme otočili a v té třetí si vytvořili takový náskok, který už soupeři přes veškerou snahu stáhnout nedokázali. Vyhráli jsme 21:19 ve třetím setu, celkově 5:3 a získali bronz. Bylo to nepopsatelné, vyhrát rozhodující zápas pro všechny naše spoluhráče, navíc v jednom zápase porazit hned dva z našich nejlepších hráčů, bylo to jako sen," hodnotí zisk bronzových medailí hrdina utkání Jaromír Janáček, který odehrál proti pražskému celku nejlepší zápas sezony a možná celé dosavadní kariéry.

Při slavnostním vyhlášení tak českokrumlovský výběr ve složení Černá, Pavelková, Milisová, Milová, Janáček, Florián, Kořený, Świerczyński a trenéři Votava a Frendl z rukou předsedkyně Českého badmintonového svazu Hany Procházkové hrdě převzal bronzové medaile. Republikový cenný kov v nejvyšší soutěži družstev získal SKB Český Krumlov po deseti letech a završil tak úžasnou sezonu v kategorii dospělých.

Pavel Florián