Královna sportů – atletika – má pevné místo i v krumlovském regionu a její královská disciplína, kterou je desetiboj, se v poslední
dekádě zabydlela i v našem okresním městě.

Již více než deset let se v tradičním červencovém termínu ve sportovním areálu krumlovského Slavoje na Chvalšinské silnici koná Krumlovský desetiboj pořádaný Sdružením Šnomíbo, a byť se jedná o měření sil amatérů, tak určitě jde o jednu z
největších a nejoblíbenějších akcí svého druhu.

Spartánské začátky desetiboje amatérů

Jak vůbec amatérský Krumlovský desetiboj vznikl, jak postupně rostl a jak byl organizačně zajišťován?

„Nápad uspořádat desetiboj vznikl u mě s kamarádem Martinem Tvarohem po úspěšné zlaté aténské olympiádě Romana Šebrleho v roce 2004, kterou jsme společně sledovali. Řekli jsme si, když už jsme taková desetibojařská velmoc, že bychom si mohli další rok zkusit i my amatéři královskou atletickou disciplínu přímo v Krumlově," předesílá jeden z hlavních organizátorů Jan Míka a pokračuje: „Protože jsme v té době zakládali partu lidí, která chtěla pořádat, a vlastně dodnes pořádá, různé amatérské sportovní akce i v jiných sportech jako jsou nohejbal, volejbal, bowling, stolní tenis nebo stiga hokej, udělali jsme to pod hlavičkou vzniklé zkratky ŠNOMÍBO, která dala akcím společného jmenovatele."

Co se skrývá pod touto značkou?

„Je to vlastně zkratka tří příjmení zakládajících členů, ale dnes akce spolupořádá mnohem více lidí, a to nejen z Krumlovska," vysvětluje Jan Míka a vrací se k desetiboji: „Pro desetiboj jsme našli odpovídající zázemí ve spolupráci s fotbalovým klubem krumlovského Slavoje a později s obecně prospěšnou společností Pro-Sport ČK na stadionu na Chvalšinské silnici. Tito partneři se pak stali nepostradatelnými v organizaci od cca třetího ročníku, a to zejména ohledně pronájmu atletického stadionu a jeho zázemí. Přes Pro-Sport s jeho ředitelem Martinem Tomkou, který naší akci také hodně fandí, jsme řešili finanční zajištění. Připomínám, že velká část rozpočtu je hrazena samotnými závodníky."

Krumlovský amatérský desetiboj se vyznačuje tím, že organizátoři jej chtějí co nejvíce přiblížit klasickému desetiboji.

„Už od prvního ročníku bylo naším cílem absolvovat závod co možná nejvíce podle oficiálních pravidel. Jediná výjimka oproti nim je od
prvního ročníku vynechávaný skok o tyči, který nahrazujeme skokem z místa do písku a dosažené výkony se přepočítávají na body podle tyčky," objasňuje Jan Míka jedinou dílčí odlišnost.

Prvního ročníku v roce 2005 se zúčastnilo třináct závodníků, z čehož byly tři ženy.

„Po začátečních, spíš spartánských, podmínkách jsme se snažili nepodcenit ani oficiality, mezi které patří česká hymna nebo píseň šampionů od skupiny Queen pro nejlepší na stupních vítězů. Od třetího ročníku jsme pro závodníky vyráběli také oficiální trička, která se každoročně liší barvou. Každý závodník také nosí na prsou své jméno a nejlepší výkon, kterého v desetiboji dosáhl, což je stejné jako na velkých závodech. Nechybí pochopitelně ani ceny pro děti a dospělé," říká v posledních letech ředitel závodu.

První vlaštovky v organizaci klání

Zajistit místo konání je jedna věc, ale pořadatelé musí zabezpečit i řadu dalších věcí…

„Základem pro první ročníky bylo poshánět odpovídající náčiní a hlavně zajistit oficiální elektronické měření času, což byl jeden z největších oříšků," vrací se Jan Míka o víc než deset let zpátky a pokračuje: „S časomírou nám nejprve pomáhal pan Filistein z Třísova, který jezdil v té době oficiálně měřit hasičské závody. To se měřilo na dvou drahách, což nám stačilo až do pátého ročníku v roce 2009. Potom se ovšem náš závod ještě více rozrostl, a tak jsme sehnali oficiálního atletického rozhodčího Pavla Průšu z Atletiky Písek s kamerou na měření času v osmi drahách. Tento rozhodčí k nám jezdí dodnes a již rok dopředu si u něj rezervujeme termín. Navíc perfektně zapadá do naší party závodníků a organizátorů a kromě měření nám pomáhá s řadou dalších věcí."

A jak to bylo s dalším atletickým náčiním?

„S překážkami, které v Krumlově nejsou k dispozici, nám nejprve pomáhal budějovický Sokol. Nyní máme zajištěné plůtky z Prachatic, a to díky triatlonistovi Ivo Grabmullerovi, který se také jednoho z ročníků zúčastnil. V začátcích nám velmi pomohl i tělocvikář z Křemže Zdeněk Podpěra, který nás hodně naučil o pravidlech a stylech, například u skoku vysokého nebo hodu oštěpem a diskem, které si do té doby mnozí z nás nikdy ani nevyzkoušeli. Zdeněk Podpěra byl ve svých sedmapadesáti letech v roce 2010 nejstarším účastníkem našeho mítinku, bohužel za rok pak podlehl těžké nemoci a dnes se na nás dívá už ze sportovního nebe."

Šestý ročník s ikonou desetiboje

Krumlovský Šnomíbo desetiboj získával každým ročníkem stále více příznivců a také rozšiřoval svojí prestiž. Do tohoto rámce zapadá i
doprovodný program či návštěva známých osobností a sportovců.

„Velká postava desetiboje nás poctila návštěvou v šestém ročníku. Byl to bývalý světový rekordman, trojnásobný mistr světa, bronzový olympijský medailista v desetiboji a současný šéftrenér české atletické reprezentace Tomáš Dvořák," vrací se
Jan Míka do roku 2010 a dodává: „Tomáš přijel do Krumlova s manželkou a absolvoval s námi amatérskými závodníky osm z deseti disciplín. Při závodu nám radil, ochotně se fotil a podepisoval každému, včetně dětí, které pak od něj přebíraly diplomy. Byl to asi
jeden z největších okamžiků našeho podniku, na který se jen tak nezapomíná. V tom roce bylo pětatřicetistupňové vedro a Tomáš Dvořák se vařil s námi oba dva dny až do konce. I za to jsme ho obdivovali," vzpomíná.

Společné tréninky i srazy mimo závod

Krumlovský desetiboj má svůj tradiční termín, a to nejbližší sobotu po svátcích Cyrila a Metoděje. To znamená, že letošní již dvanáctý ročník se plánuje na 8. až 9. července 2016.

„Na závod každý z účastníků víceméně trénuje většinou od ledna, a to dle svých možností. Scházíme se i na stadionu v partách. Také se po celý rok domlouvají novinky na příští ročník a shání se všechno potřebné. Naše parta funguje perfektně i na závodě, což potvrzuje i loňský ročník, kdy mě jako jednoho z hlavních organizátorů po zranění na čtyřstovce, kdy jsem si přetrhl achilovku a ještě týž den mě operovali, tak druhý den nastoupilo kromě pětadvaceti dospělých ke svému závodu i čtyřicet dětí – a vše se v partě
asi dvaceti lidí zvládlo bez potíží!" kvituje Jan Míka.

Letos se tedy chystá již dvanáctý ročník Krumlovského desetiboje. Jaké jsou přípravy?

„Chtěli bychom využít olympijského roku a pokusit se dostat na náš závod nějakou z atletických osobností. Možná to ale bude, právě protože je olympiáda, ještě těžší. Zkusíme však využít kontakty, které se nám za ta léta organizování nabízejí. K samotné organizaci se ještě budeme scházet od března."


Jubilejní ročník přepsal historii

Nejvíce závodníků se do Krumlovského desetiboje zapojilo při jubilejním X. ročníku v roce 2014, kdy závodilo 38 dospělých, z toho 7 žen.

„Tento rok jsme připravili i závod pro jedenačtyřicet dětí, což bylo také nejvíce v historii. Malí vyznavači atletiky, kteří se přihlásí do dětského závodu, absolvují od roku 2008 svůj pětiboj a i tento dětský závod má skvělou atmosféru. Řada starších dětí se navíc již zapojila po dosažení potřebného věku čtrnácti let i do velkého závodu. Tím si vychováváme pro náš závod nové amatérské nadšence," nebojí se o budoucnost podniku Jan Míka a přidává další zajímavost: „Při rekordním desátém ročníku jsme také v Krumlově přivítali i sportovce z centra zdravotně postižených jižních Čech. Kromě toho, že nám mistři republiky a dokonce Evropy ukázali výkony v hodu oštěpem a kuželkou, podařilo se nám vybrat mezi přáteli závodu bezmála osmnáct tisíc korun na vybavení těchto handicapovaných sportovců," těší ředitele podniku.

Dokončit a překonat sám sebe

Spoluzakladatel Krumlovského desetiboje Jan Míka dodává závěrem krédo podniku:

„Cílem účastníků vždy bylo dokončit závod a pokud možno překonat své stávající nejlepší osobní výkony, které jsme také od počátku podrobně statistikovali na webových stránkách našeho závodu www.viceboje-ck.cz," odkazuje na dnes již bohatou historii mítinku Jan Míka.