Velmi úspěšné vystoupení na mezinárodních mistrovstvích Švýcarska a Chorvatska mají za sebou českokrumlovští badmintonoví junioři. Pod vedením trenéra Radka Votavy odjeli do Lausanne, respektive Poreči, vzorně reprezentovat svůj klub SK Badminton Jaromír Janáček, Lucie Černá a Sabina Milová.

Švýcarsko

Vzhledem ke svému mládí hrál Janáček dvouhru v kategorii U17. Poté, co se bez problémů kvalifikoval do hlavní soutěže, dokázal porazit další tři soupeře a postoupil do finálového střetnutí. V boji o zlato už bohužel nestačil na Angličana Parsonse a podlehl mu 13:21 a 10:21. Přesto je zisk stříbra velkým úspěchem.

Sabina Milová se z kvalifikační skupiny singlu mladších juniorek nedostala, a tak v kategorii U19 byla veškerá pozornost našich směřována na výkony třetí nasazené Lucie Černé. Té se povedlo postoupit až do čtvrtfinále. Pak ale prohrála s Francouzkou a pozdější vítězkou Lansacovou (6:21, 12:21), o cenné kovy si už nezahrála a skončila pátá.

V párových disciplínách zaznamenali nejlepší výsledek ve čtyřhře chlapců Jaromír Janáček s Matějem Švábem z Dobrušky, kteří nejprve porazili ruský pár Mikulov a Serpionov (18:21, 21:9, 21:17), poté udolali švýcarskou dvojici Kirchmayr a Panier (21:15, 21:15), ale ve čtvrtfinále byli nad jejich síly Švédové Forsberg s Hjelmem, jimž podlehli 21:23 a 17:21 – a obsadili pátou příčku.

Lucie Černá se Sabinou Milovou si v deblu také nevedly vůbec špatně, když postoupily do osmifinále, kde však prohrály s Italkami Deluegovou a Koflerovou 17:21, 21:17 a 15:21.

V prvním kole smíšené čtyřhry narazili Janáček s Černou na silné soupeře Dobsona s Westwoodovou. Angličané jsou párovou velmocí Evropy, což dokázali i v tomto zápase – krumlovský pár porazili 21:17, 16:21 a 10:21. Milová společně s hráčem reprezentujícím Wales Fongem Mo prohráli rovněž úvodní duel. Švýcarům Martuciiovi a Salathéové podlehli 17:21 a 11:21.

Výsledky Českokrumlovských – dvouhra: 2. Janáček (U17), 5. Černá Lucie (U19), Milová prohrála v kvalifikační skupině (U17), čtyřhra U19: 5. Janáček / Šváb, 9. Černá / Milová, smíšená čtyřhra: 17. Janáček / Černá (U19), 33. Tsung Fong Mo / Milová (U17).

„Naše trio zanechalo na švýcarském turnaji dobrý dojem. Výsledek Janáčka je velice pěkný, když odehrál povedené zápasy a druhé místo je mu odměnou za jeho pracovitost. Černá po dobrém výkonu ve dvou duelech narazila ve čtvrtfinále na pozdější vítězku. Toto střetnutí bylo velmi náročné a každý bod proti bezchybně hrající Francouzce musela tvrdě vybojovat. Milová byla na velké zkušené a hrála zápas od zápasu lépe. Ale i duely ve čtyřhrách a mixu lze označit jako dobré. Všem třem patří poděkování za přístup k turnaji a gratulace ke slibným výkonům,“ hodnotil vystoupení svěřenců ve Švýcarsku krumlovský trenér Radek Votava.

Chorvatsko

Do žákovského turnaje Adria Youth International nastoupila Sabina Milová, klání juniorů Croatia Junior International se zúčastnili Jaromír Janáček s Lucií Černou.

Úvodní den obou turnajů se Jihočechům vydařil, když všechny zápasy vyhráli. Milová však rozhodující utkání kvalifikační skupiny s Rakušankou Laisovou nezvládla a po setech 19:21 a 18:21 její působení v singlu skončilo.

Suverénně si počínala ve dvouhře první nasazená Černá, která sice měla první kolo volné, ale v dalších zápasech neztratila jediný set a po finálové výhře nad Ruskou Nestěrovovou (21:9, 21:13) se mohla radovat z prvního letošního turnajového vítězství. Dařilo se rovněž Janáčkovi, jenž se probojoval až do semifinále. Tam však podlehl Maďaru Krauszovi (16:21, 17:21).

Do čtyřhry nastoupila Černá s maďarskou spoluhráčkou Hajdinakovou. Před turnajem ani jedna z mladých badmintonistek netušila, že by si mohla zahrát o některý z cenných kovů, ale po vítězné sérii se jim podařilo postoupit až do semifinále. Tam bohužel nestačily na Rakušanky Ziesigovou a Demmelmayerovou (21:13, 12:21, 18:21).

Co se nepovedlo Černé s Hajdinakovou, to zvládli Janáček se Švábem. Čtyři zápasy vyhráli a ve finále se střetli se zkušenějším párem Šemrov a Turk. Slovinští rivalové však už byli nad jejich síly a Češi prohráli (12:21, 13:21). Tento výsledek z Chorvatska je však jejich dosavadním největším úspěchem.

Skvělé tažení turnajem završili Janáček s Černou v mixu. Při závěrečném souboji o zlato udolali rusko-německý pár Riabov a Bellenberg 21:18 a 21:17 – a radují se z prvního společného titulu na mezinárodním mistrovství kategorie U19. Ostudu neudělala v mixu ani Milová, která se s německým partnerem Gerberichem dostala až do semifinále, kde prohráli s Italy Stroblem a Punterovou. Ve čtyřhře obsadili Milová s Italkou Puffovou deváté místo.

„Chorvatský turnaj se mi opravdu povedl, přitom nebyl úplně lehký. V sobotu jsem odehrála hodně zápasů najednou, většinou jsem měla nanejvýš třicetiminutovou pauzu, některé duely se navíc hrály na tři sety. Jsem ráda, že jsem to všechno zvládla,“ uvedla Lucie Černá po návratu od Jaderského moře.

Výsledky Českokrumlovských – dvouhra: 3. Janáček (U19), 1. Černá (U19), 9. Milová (U15), čtyřhra U19: 2. Janáček / Šváb, 3. Černá / Hajdinaková, 9. Milová / Puffová (U15), smíšená čtyřhra: 1. Janáček / Černá (U19), 3. Milová / Gerberich (U15).

„Výkon Milové bych hodnotil jako dobrý. Je to ještě mladá hráčka a zatím na turnajích sbírá zkušenosti. K tomu má velice kvalitní tréninkové možnosti a bude záležet jenom na ní, jak se svým badmintonem naloží. Třetí místo ve smíšené čtyřhře je prima úspěch a Sabče k němu gratuluji,“ uvedl k výkonům benjamínka výpravy kouč Votava a pokračoval hodnocením dvojice starších: „Janáček a Černá mají za sebou povedený turnaj. Lucka bude hrát v juniorech ještě další sezonu, Mirek dokonce dvě. Janáček sehrál patnáct zápasů a prohrál pouze jeden. Černá má na kontě o jedno střetnutí méně a rovněž nevyhrála jedinkrát. Oba ukázali, že jsou dobře připraveni a mohou pomýšlet na zajímavé výsledky, i když rezervy se samozřejmě vždy najdou.“