Zákruty řeky Moravy u Hynkova nad Olomoucí byly dějištěm jednoho z posledních vrcholů této sezony pro vyznavače divoké vody, když se zde konalo MČR žáků v kanoistickém sjezdu.

Naděje na stupních

Přírodně zajímavý říční úsek v Litovelském Pomoraví byl plný naplavených klád, mělčin a rozličných zákoutí, které zvyšovaly obtížnost více než nemnohé peřeje. Znalost řeky byla výhodou, kterou ale určitě nedisponovala pětice mladých kanoistů krumlovského SK Vltava. Přesto se jim podařilo vybojovat několik výrazných úspěchů, mezi které patří zejména třetí místo Anežky Paloudové v kategorii mladších kajakářek.

Smolný závod jel Vojtěch Skořepa na kanoi, který taktéž sahal po medaili, avšak nechal se rozhodit vodním válečkem a po zvrhnutí byl nucen opustit loď a ukončit jízdu 20 metrů před cílem…

Nejzářivěji pro krumlovské barvy dopadla poslední individuální disciplína šampionátu, kterou byl sjezd dívek na kanoi. Ve svém posledním závodě mezi mladšími žákyněmi si na vypůjčené lodi od klubového lídra Lukáše Novosada dopádlovala Anežka Paloudová pro republikový titul. Úspěch v této disciplíně podtrhla její sestra Karolína, která skončila hned za ní a přivezla si stříbrnou medaili. Nutno však dodat, že nemnoho děvčat podstoupilo časově náročnou kombinaci sjezdu na kajaku i kanoi a startovní pole mladých singlkanoistek bylo o poznání řidší, což však nikterak nesnižuje jejich předvedené výkony.

Určité naděje vkládali Krumlovští také do závodu družstev, do kterého vyslali tým singlkanoistů i kajakářů.

Singlkanoisté byli pro menší počet družstev mladších žáků hodnoceni ve společné kategorii „žáci“ bez dalšího věkového rozlišení. V této konkurenci pak krumlovské trio nemělo proti starším soupeřům mnoho šancí a skončilo pod stupni vítězů.

S o to větší vervou se potom trojice Anežka Paloudová, Vojtěch Skořepa a Tomáš Koudelka pustila do souboje klubových družstev mladších kajakářů. A výsledkem byl velice překvapivý, ale určitě zasloužený, republikový týmový titul!

Výsledky MČR 2011 žáků ve sjezdu:

Individuální disciplíny – K1 ml. žáci: 8. T. Koudelka, K1 ml. žákyně: 3. A. Paloudová, 5. K. Paloudová, K1 st. žákyně: 9. V. Koudelková, C1 ml. žáci: Vojtěch Skořepa (DNF), C1 ml. žákyně: 1. A. Paloudová, 2. K. Paloudová.

Družstva – 3xC1 žáci: 4. SK Vltava Č. Krumlov (A. Paloudová, K. Paloudová, V. Skořepa), 3xK1 ml. žáci: 1. SK Vltava Č. Krumlov (A. Paloudová, V. Skořepa, T. Koudelka).

Medailový rok

Kanoistická sezona sice ještě úplně nekončí, avšak olomoucký závod byl letošním posledním českým mistrovským podnikem. Na nejvyšší republikové úrovni se v letošním roce již všechny kanoistické medaile rozdaly a velice potěšitelná je skutečnost, že mnohé z nich putovaly právě do Krumlova.
Po loňském výsledkově veleúspěšném roce se závodníkům SK Vltava Český Krumlov podařilo letos počet republikových medailí oproti loňsku ještě zdvojnásobit a až neuvěřitelně se jeví letošní ctihodná sbírka třiadvaceti republikových medailí!

Z individuálních domácích mistrovských závodů posbírali českokrumlovští závodníci celkem devět medailí – tři v hlavní kategorii (Lukáš Novosad a Antonín Haleš), pět v žákovských kategoriích (Anežka Paloudová a Karolína Paloudová) a jednu veteránskou (Tomáš Koudelka starší).

Pro klubovou základnu je ale možná ještě více potěšitelný zisk čtrnácti mistrovských medailí ze závodů týmů, které si kromě výše uvedených v jednotlivých mistrovských závodech letos pověsili na krk také Lenka Lagnerová, Hana Peterková, Andrea Pártlová, David Jirka, Tomáš Saiko, Václav Švadlena, Martin Novák, Tomáš Vaněček, Kristýna Gregorová, Kristýna Jakešová, Bára Beránková, Vojtěch Skořepa a Tomáš Koudelka mladší.

Pokud pak do republikové úrovně zahrneme i akademické prostředí, tak by do výčtu spadala také medaile Libora Pešky z republikového akademického šampionátu.

Jak ale již bylo řečeno, sezona s pádlem ještě nekončí a na bilancování je ještě brzy. Krumlovští kanoisté letos zaznamenali také nejeden úspěch na vyšší než republikové úrovni. Právě v těchto dnech se bude čtveřice krumlovských kanoistů v daleké Kostarice rvát o světové vavříny na raftech.

Tomáš Palouda