Kdysi byl společný šampionát ve slalomu a sjezdu samozřejmostí, neboť v drtivé většině na něm startovali titíž závodníci. Po zařazení slalomu do programu olympijských her šly tyto dvě kanoistické disciplíny maličko jinou cestou, a tak doposud poslední společný šampionát proběhl v roce 1993.

V letošním roce se světová kanoistická federace (ICF) navrátila k tradičnímu modelu a po 15 letech opět mají slalomáři i sjezdaři světový šampionát na jednom místě, a to ve franzouzském Pau, byť v případě sjezdu se jedná „pouze“ o sprintové závody.

V dresu české reprezentace ve Francii nastupují hned tři závodníci SK Vltava Český Krumlov. V momentálně silném rozpoložení se jeví především Antonín Haleš, který už zná, jak chutná pocit na stupních vítězů při světovém šampionátu ve sprintu (2014, La Valtellina, Itálie – bronz).

Ve Francii bude Haleš závodit v kategorii singlkanoí a společně s oddílovým kolegou Martinem Novákem také v kategorii deblkanoí. Šance na úspěch určitě jsou, vodácký kanál v Pau má těžkou, pulsující a měnící se vodu a je na něm možné téměř vše…

Třetím krumlovským zástupcem je Anežka Paloudová, která se po půlroční zdravotní absenci nominovala do reprezentačního družstva na poslední chvíli a bude závodit v kategorii ženských singlkanoí i deblkanoí. Také Anežka již vlastní dvě světové medaile (2015 Vídeň – stříbro ze sprintu, 2016 Banja Luka – zlato v klasickém sjezdu), po vleklé zdravotní pauze ale i přes postavení ve světových žebříčcích do okruhu favoritek nepatří.

Šampionát začal již v úterý závody družstev – a Krumlovští hlásí první dvě medaile! V závodu hlídek singlkanoistů 3x C1 byl členem našeho tria Antonín Haleš a pomohl k zisku českého stříbra. Medaili stejného stříbrného lesku přidali společně Haleš s Novákem v závodu jako jedna z osádek družstva 3x C2.

Tomáš Palouda, Karel Vosika