Závodníci krumlovského oddílu kanoistiky SK Vltava mají v těchto dnech hodně nabitý program, a to po stránce organizační i samotné soutěžní.

Na domácí vodě

O nadcházejícím víkendu v sobotu 26. května a v neděli 27. května pořádá oddíl SK Vltava na domovské vodě druhý ročník Krumlovských sjezdů, závod Jihočeského poháru ve sjezdu.

„Už při loňské premiéře byla myšlenka udělat hlavně závod zaměřený na děti a začátečníky, tedy ne pro úplnou špičku, ale pro širokou veřejnost. V této myšlence budeme pokračovat i letos," předesílá trenér, závodník a duše krumlovského oddílu Lukáš Novosad a jedním dechem přibližuje víkendový domácí podnik: „Loni se při prvním ročníku závodilo průjezdem Krumlova, což letos vzhledem k rekonstrukci jezu u Jelení zahrady není možné. Změnili jsme proto trať a v sobotu i v neděli se pojede z Větřní a končit se bude ve Spolí před naší loděnicí. Tam bude mezi osmou a devátou hodinou ranní prezentace závodníků, startovat se bude po oba dny v 10.15 hodin. Očekáváme účast mezi padesátkou až stovkou startujících."

Jak již bylo řečeno, Krumlovské sjezdy se i letos zaměří hlavně na mládež.

„Z našeho oddílu budou startovat prakticky všichni, včetně nejmenších. Děti si budou zajíždět výkonnostní třídy a sbírat zkušenosti. Úplní začátečníci budou mít zkrácenou trať, tedy bez šlajsny, aby se nepřevrhli. Osahají si vodu, mohou se přijít podívat rodiče. A ještě bych zmínil kategorii pro veřejnost, tedy neregistrované závodníky. Závod si mohou vyzkoušet všichni zájemci, kteří mají vlastní vodácké náčiní nebo si ho půjčí. Všichni jsou vítáni," zve příznivce a vyznavače vodáckých sjezdů Lukáš Novosad.

Za hranicemi

Víkendový druhý ročník Krumlovských sjezdů se termínově kryje s prvním a druhým kolem Světového poháru ve sjezdu, která se uskuteční na známé trati v srbském Kraljevu, kam míří českokrumlovský trojlístek ve složení Lukáš Novosad, Martin Novák a David Jirka.

„Doma kvůli školním a pracovním povinnostem tentokrát zůstávají Antonín Haleš a Hana Peterková. Na start Nováka a Jirky jsme dostali výjimku, když oba jedou jako členové reprezentačního béčka. Jde vlastně o zálohu z lidí, kteří jsou těsně pod nominací na červnové mistrovství světa. Oba naši singlíři jsou ovšem ze světové konfrontace nadšení. Jirka si první start za reprezentaci sice odbyl už loni v Bovci, ale pro Nováka půjde o reprezentační premiéru," připomíná matador českého sjezdařského národního týmu Lukáš Novosad a ještě dodává: „Pro oba naše kluky to bude určitě parádní zkušenost, osahají si velké závody ve světové konkurenci. A pokud se budou snažit, tak se mohou v budoucnu případně dostat i do áčka."

Ani cestou do Srbska však perné předprázdninové týdny pro českokrumlovské sjezdaře nekončí…

„Většina závodníků se z Kraljeva přesune přímo na reprezentační soustředění do dějiště červnového mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě. Letos se světový šampionát pojede na známé trati na řece Isere ve francouzském olympijském lyžařském středisku La Plagne. Z našeho oddílu nás bude na mistrovství světa pět. Tedy já, Haleš, Peterková a jako předjezdci z béčka již zmínění Novák s Jirkou. Ve Francii je hodně těžká trať, ale bude tady plno fanoušků, z Krumlova přijede náš fan klub, už se všichni moc těšíme," uzavírá naše zastavení v táboře krumlovského oddílu SK Vltava zkušený Lukáš Novosad.