Na patrně nejobtížnějším vodáckém terénu u nás v Čertových proudech pod lipenskou přehradou se o posledním srpnovém víkendu konal jeden z vrcholů domácí sezony vyznavačů divokých peřejí, a to slalomářů i sjezdařů.

A při závěrečných dvou kolech Českého poháru ve sjezdu, které byly zároveň republikovým šampionátem, pochopitelně nemohli chybět ani kanoisté sjezdaři českokrumlovského oddílu SK Vltava – a rozhodně nevyšli pod Lipnem naprázdno!

Neskutečný a vpravdě senzační výsledek předvedla krumlovská juniorská naděje Anežka Paloudová, která doslova vybojovala titul mistryně republiky mezi dospělými na kajaku v dlouhém sjezdu.

„Lipno patří k našim nejobtížnějším tratím a to, co dokázala Anežka ve svých teprve patnácti letech, na to čekají někteří závodníci celou sportovní kariéru. Velký souboj přitom sváděla po celý závod s brněnskou juniorkou Martinou Satkovou, kterou porazila o nepatrný rozdíl jedenácti setin vteřin," přiblížil nám šéftrenér a matador krumlovského oddílu Lukáš Novosad.

Ve sprintovém závodu přidala Anežka Paloudová druhou medaili, tentokrát s bronzovým leskem.

Nejpočetnější medailový příspěvek do sbírky SK Vltava zařídil Antonín Haleš. Ten bral stříbro s oddílovým kolegou Martinem Novákem v závodu deblkanoistů a při individuálních startech obsadil shodně třetí místo v dlouhém sjezdu i sprintu.

Nejúspěšnější Vltavák nám k závodu na Lipně řekl: „Co se kategorie C1 týče, byla to tady taková prověrka, jak kdo přes léto trénoval, hlavně ve dlouhém sjezdu. Poslední závod v dlouhém sjezdu v sérii Českého poháru se totiž jel už před mnoha měsíci. Vzhledem k tomu, že jsem měl během července tréninkovou pauzu po mistrovství světa, tak jsem s výsledkem určitě spokojený. Ještě větší radost mi ale udělala stříbrná medaile s deblovým parťákem. Pro Martina to totiž byla úplně první individuální medaile z mistrovství republiky. Na deblu jsme zařízli i pár letošních reprezentantů, takže takového výsledku si opravdu vážíme. Na Lipně jsme navíc tento výsledek obhájili, protože v loňském roce jsme zde také byli na druhém místě," těší Haleše.

Pod lipenskou hrází se v divokých peřejích Čertových proudů představili i další krumlovští juniorští závodníci Vojtěch Skořepa, Jan Klíma, kajakářky Karolína Paloudová (věkem ještě žačka) a také Marie Mašínová, kteří zde sbírali cenné zkušenosti.

„Drobný výkonnostní výpadek si takzvaně dovolili deblkanoisté David Jirka a Václav Švadlena, kteří po zdravotních potížích nestihli plně znovu vlétnout do tréninkového drilu a na mistrovském závodě to bylo znát. Celkové třetí místo v Českém poháru a zisk mistrovské třídy poprvé v jejich sportovní éře jim ale udělaly velkou radost," poukazuje Lukáš Novosad a ještě dodává: „Krumlovská kanoistika má z víkendového šampionátu ve sjezdu na divoké vodě celkem pět medailí, z toho jedno zlato, jedno stříbro a tři bronzy, což rozhodně není špatný výsledek!"