S titulem mistrů České republiky se vrátili mladí krumlovští badmintonisté z kategorie staršího žactva do patnácti let z benáteckých kurtů.

Výprava SKB Č. Krumlov ve složení Sabina Milová, Nela Kavalírová, Zuzana Sládková, Dominik Kolouch, Petr Janota, Jiří Novotný a Dario Siviglia vedená trenérským duem Radek Votava a Jaromír Novotný navázala na titul žákovského družstva, který jejich předchůdci získali před pěti lety.

Cesta na vrchol

Základní skupina – výsledky: SKB ČK – USK Plzeň 7:0, SKB ČK – Benátky 5:2, SKB ČK – Klimkovice 6:1.

„Od prvního utkání proti Plzni jsem vnímal, že to půjde, že jsou všichni nažhaveni a dobře připraveni. Ani jsem jim neříkal, že jsme do turnaje nasazeni podle výkonnosti jako družstvo číslo jedna, tudíž papíroví favorité. To jsem hráčům sdělil až po turnaji. Úvodní zápas se všem podařil na jedničku, a tak první test přišel až ve druhém kole. I když domácí Benátky nakonec uhrály nejlepší výsledek 5:2 pro nás, bylo to zcela jednoznačné utkání. Daleko více vyrovnané to bylo ve třetím kole proti Klimkovicím. Přestože jsme vyhráli 6:1, tři zápasy byly zcela vyrovnané a hrané na tři sety,“ uvedl trenér a předseda SKB Český Krumlov Radek Votava.

Semifinále: SKB ČK – Veselý Jehnice 4:1. „V semifinále proti Jehnicím jsme věděli, že když zvládneme dvouhry na postu číslo jedna, tedy že vyhrají Kolouch a Milová, tak už to dotáhneme do finále. Byla to asi nejtěžší část turnaje. Dominik ale odvedl skvělý výkon, a když to samé předvedla Sabina, tak už nás čekalo jenom finále,“ řekl Votava.

Finále: SKB ČK – Astra ZM Praha 4:1. „Do závěrečných bojů společně s námi postoupila Astra. Obecně se počítalo, že to bude 4:3 pro jeden z týmů. Já jsem věřil tomu, že se opět prosadíme ve dvouhrách a po čtyřhře chlapců to bude hotové. Tady bylo potřeba vyhrát nad Zychovou, mistryní republiky v kategorii U15. Sabina Milová do zápasu vlétla ve velkém stylu a soupeřku doslova válcovala. Ve druhém setu se její rivalce ozvalo dřívější zranění, a tak došlo ke skreči v náš prospěch. Ale to vůbec nic nezměnilo na tom, že Sabina byla od úplného začátku jasně lepší hráčkou,“ dodal Votava k rozhodujícímu duelu.

Chvála od kormidla

„V Benátkách jsme všichni zažili úžasný víkend a ze zisku zlatých medailí mám velkou radost. Všichni odvedli skvělou práci, a to už od přípravy na šampionát. Na turnaji nám pak vše klapalo dobře. Celé družstvo si všechny zápasy užívalo a po celou dobu se skvěle povzbuzovalo. Podle výsledků to vypadá na velice jednoznačné vítězství, ale spousta zápasů byla zcela vyrovnaných a velice dramatických,“ řekl po skončení turnaje trenér Radek Votava.

Vzápětí kouč pokračoval hodnocením individuálních výkonů svých svěřenců: „Družstvo se opíralo o bezchybné výkony Sabiny Milové a Dominika Koloucha, kterým sekundoval ve skvělé formě hrající Dario Siviglia, jenž klopýtl pouze v jedné smíšené čtyřhře. Ve čtyřhře byl jistotou Jiří Novotný, který ji hrál jednou s Petrem Janotou, ostatní debly s Dariem Sivigliou – a všechny čtyřhry zápasy vyhrál. Nela Kavalírová nastoupila do singlů i deblů a hrála nad očekávání dobře. Zuzka Sládková absolvovala z našich děvčat nejméně zápasů a i přes bolest zad nechala na kurtu všechno umění. Ne zcela fit byl také Petr Janota, který nastoupil jenom do jednoho zápasu.“

Velkého individuálního úspěchu dosáhla Sabina Milová, která byla vyhlášena zcela po zásluze nejužitečnější hráčkou turnaje. „Všem moc děkuji za přístup k přípravě a ke všem zápasům na mistrovství. Gratuluji k velkému úspěchu a přidávám speciální gratulaci Sabině k osobnímu ohodnocení. Po třetím místě v minulé sezoně a druhém z předchozího roku 2009 jsme letos oslavili v jedné krumlovské cukrárně mistrovský titul,“ dodal velmi spokojený Radek Votava.

Očima hráčů

Nejužitečnější hráčka letošní MČR U15 Sabina Milová po šampionátu řekla: „Před turnajem jsem neměla dobrý pocit. Nemohla jsem se moc hýbat, ale naštěstí v prvním kole proti Plzni jsem zahrála dobrý zápas v singlu, což mě nabudilo na další duely. V neděli, když už bylo jasné, že budeme mezi prvními čtyřmi, jsem si říkala, že bychom mohli skončit třetí nebo dokonce i druzí… ale první místo jsem vážně nečekala,“ netajila se svými pocity Sabina Milová. „Konečně jsem si dokázala, že můžu hrát s děvčaty, která mají výborné postavení v žebříčku. Dosud to pro mě byl problém. Myslím, že tento titul je jeden ze tří mých největších úspěchů.“

Jak sama Sabina přiznala, tento úspěch ji motivuje k další práci na sobě samé: „Poslední dobou jsem začala k tréninkům přistupovat jinak. Jak probíhají, to je vždy poznat až v zápase. Určitě mám chuť začít více makat. Takový úspěch povzbudí každého!“

Svůj ohlas přidal také úspěšný mladíček Dominik Kolouch: „Na většinu zápasů jsem se cítil dobře, ale proti Tichému z Benátek a také částečně v zápase s klimkovickým Budzelem se projevil stres, který mi naštěstí trenér pomohl zahnat. Přiznávám, že takový úspěch jsem zpočátku neočekával, vždy jsem se soustředil jen na další zápas.“ Také pro Dominika je titul mistra republika důležitým motivačním prvkem v další kariéře: „Mám radost, že se na tomto výsledku odrazily moje tréninky a snažení. Turnaj mi přinesl zkušenosti a větší sebedůvěru, která je zapotřebí. Společně s prvním místem z Grand Prix A U15 jednotlivců považuji naše vítězství za můj dosavadní největší úspěch.“

Konečné pořadí Mistrovství ČR družstev starších žáků U15: 1. SKB Č. KRUMLOV, 2. TJ Astra ZM Praha, 3. Sokol Klimkovice, 4. TJ Sokol Veselý Jehnice, 5. TJ Slovan Vesec, 6. TJ Sokol Dobruška, 7. BK Deltacar Benátky nad Jizerou, 8. USK Plzeň.