Na šampionátu startovalo osm nejlepších týmů z České republiky a v mimořádné konkurenci vybojovalo družstvo pořádajícího oddílu nečekanou bronzovou medaili!

Cesta na stupně

Českokrumlovským, kteří nastoupili ve složení Daniela Jakešová, Tereza Markovcová, Andrea Stropková, Marek Jakeš, Nicola Siviglia a Martin Sládek, přisoudil los do skupiny A za soupeře Astru Praha, Jiskru Nejdek a Sokol Klimkovice.

„Hned na začátku bylo jasné, že se utkáme s družstvy, které jsme si přáli dostat nejméně. Vyplatilo se však držet se úsloví, že nikdy se nemá házet flinta do žita předem," předesílá trenér a předseda pořádajícího SKB Radek Votava.

1. zápas: SKB Č. Krumlov  – Astra Praha 4:3.

V prvním utkání se domácím podařilo to, na co všichni čekali celou sezonu, a to podat výkon na hranici výkonů, které žáci dokáží předvádět na tréninku. Astra byla jasným favoritem, ale  po dramatickém průběhu domácí po velmi dobrém výkonu všech členů družstva zvítězili. První bod vybojoval Jakeš, který porazil Fialu, jenž na letošním MČR žáků vybojoval ve dvouhře stříbro (19:21, 21:13, 21:12). Po prohraném prvním setu  začal na kurtu doslova řádit a ve zbývajících dvou setech  soupeře deklasoval. Siviglia vzápětí porazil Leciana (21:12, 21:9). Třetí bod přidala Jakešová, která porazila ve třech setech Legátovou (21:16, 13:21, 21:14). Rozhodující čtvrtý bod v infarktové čtyřhře vybojovali Jakeš se Sivigliou proti dvojici Fiala a Jára.

„První utkání nás stálo na jedné straně hodně sil, ale na druhé přineslo do hlav našich žáků něco nového, velké vítězství!" radoval se šéftrenér Votava.

2. zápas: SKB Č. Krumlov – Nejdek 7:0.

Ve druhém utkání Jihočeši potvrdili roli favoritů i vítězství z předchozího zápasu a západočeské přeborníky  dokázali hladce porazit.

„Moment, že zabodovalo celé družstvo, byl moc příjemný a také důležitý. V souběžně hraném druhém utkání skupiny totiž Klimkovice porazily Astru Praha, a tak jsme se mohli radovat z jisté účasti v nedělním semifinále," kvitoval první muž SKB.

3. zápas: SKB Č. Krumlov – Klimkovice 0:7.

O překvapení se domácí pokoušeli  v třetím kole základní skupiny proti severomoravskému favoritovi celého mistrovství, ale tentokrát,  možná i trochu kvůli únavě a velkému psychickému vypětí z předchozích dvou měřeních sil, utrpěli drtivou porážku.

„I přes jasnou prohru ovšem utkání trvalo dlouho a věřili jsme, že tento návrat do reality nám pomůže v nedělních bojích o medaile. Výkony všech hráčů družstva byly totiž i v tomto utkání moc dobré," okomentoval prohru Radek Votava a ještě dodal: „První den mistrovství našim žákům vyšel famózně a nebyl důvod se netěšit na nedělní souboje o medaile."

Semifinále: SKB Č. Krumlov – Most 3:4.

V bitvě o postup do finále se Českokrumlovští utkali s vítězem druhé základní skupiny a druhým nasazeným družstvem MČR (druhou semifinálovou dvojici tvořily týmy Klimkovic a Benátek). S mosteckým Baníkem domácí sehráli velice dramatické utkání, které po více než třech hodinách velkého boje skončilo nejtěsnější prohrou.

Sládek se Stropkovou nestačili na dvojici Kural a Borovská (11:21, 13:21). Jakeš ve třech setech ztratil zápas s Králem (3. na MČR U15, 3. na celostátním žebříčku) po třísetové bitvě (21:18, 12:21, 11:21). Siviglia pak nestačil na Kurala (21:13, 11:21, 9:21). Do hry o postup domácí družstvo vrátily výhry Jakešové nad Lavičkovou (21:13, 21:18) a Markovcové nad Borovskou (21:15, 21:12). Za stavu 2:3 nastoupili ke čtyřhrám Jakeš se Sivigliou proti dvojici O. Král a J. Král a Jakešová s Markovcovou proti deblu Lavičková a Kozempelová. Děvčata potvrdila dominanci a výhrou ve dvou sadách (21:5, 21:14) srovnala na 3:3. Chlapecká čtyřhra pak byla dramatem od začátku až do konce. V rozhodujících momentech se však štěstí přiklonilo na rakety hostujícího páru (19:21, 20:22) – a do finále se probojoval favorizovaný Most.

O 3. místo: SKB Č. Krumlov – Benátky 4:3.

Prakticky bez odpočinku nastoupili domácí do utkání o bronz. Mix Sládek a Stropková v prvním zápase nestačil na Savina s K. Zuzákovou (12:21, 10:21). Vzápětí však Siviglia unesl roli favorita, porazil Mišutku (21:18, 21:12) a srovnal na 1:1. Jakeš odehrál zápas na krev se Savinem, který ale v závěrech obou setů ztratil (19:21, 22:24) – 1:2. Další infarktové drama odehrála Jakešová proti A. Zuzákové (21:14, 15:21, 21:23) – 1:3. Markovcová hladce zdolala K. Zuzákovou (21:13, 21:12) – a bylo to 2:3. A vyrovnanost krumlovského družstva nakonec slavila velký úspěch. Jakeš se Sivigliou následně jasně přehráli Mišutku se Štěpánkem (21:9, 21:12) a Jakešová s Markovcovou ještě jasněji zdolaly A. Zuzákovou s Nešněrovou (21:7, 21:11) – a Českokrumlovští mohli slavit  zisk bronzových medailí, který je pro naděje SKB mimořádným úspěchem.

Slova od kormidla

Trenér a předseda českokrumlovského oddílu Radek Votava hodnotí žákovský šampionát takto:

„Za všechny trenéry z klubu nejprve musím našim nadějím poblahopřát. Před rokem, kdy se o pořadatelství náš klub přihlásil, byl pro naše žáky postup na MČR hodně vzdálený. Čekala je těžká krajská kvalifikace a úkol porážet družstva budějovického Sokola ČB nebo složené družstvo Křemže a Vodňan byl hodně těžký. Nakonec se to ale povedlo. Bronz je tak velká odměna nejenom hráčům, ale i jejich trenérům a celému klubu. Celému družstvu, do kterého patří ještě Lukáš Maroušek, který hrál v kvalifikačních kolech, a také trenéři Karel Kotyza, Jiří Frendl a Pavel Florián, děkuji za odvedenou práci a skvěle sehraný tým přímo na turnaji. Jsem moc rád, že si na oba dny našel čas Pavel Florián, který vnáší po celou sezonu do tréninků našich nadějí nové prvky a předává získané zkušenosti ze zahraničí. Pavel zažil asi jeden z nejtěžších pracovních víkendů, byl v hale od pátečního brzkého rána až do nedělního pozdního večera, byl motorem družstva a má lví podíl na vybojované medaili. Velkou práci pro naše žáky odvedl i Jiří Frendl, který zkvalitnil samotný trénink nejenom tím, že nás je víc, ale zejména svou novou energií a větší systematičností. Pro hráče by to měl být okamžik uvědomění si, jak se má hrát o každý míček, že dobrý trénink se vyplatí a že nejsou předurčeni k prohrávání, jak si často myslí. Vše do sebe zapadlo na jedničku a tato bronzová medaile bude patřit v historii klubu k těm nečekaným. Po zlatu juniorské družstva z letošního února tak můžeme být na naše mládí právem hrdí! Rád bych také poděkoval všem sponzorům, partnerům a našim pomocníkům. Bez jejich pomoci by se nám jen těžko pracovalo v takových podmínkách, které máme a díky kterým může více než sto dětí v klubu trénovat. Bez vaší štědrosti by bylo hodně těžké bojovat o tak skvělé výsledky. Zcela zvláštní poděkování pak patří městu Český Krumlov, které je naším hlavním partnerem a garantem výborné přípravy. Moc si vážím osobní účasti starosty města Dalibora Cardy na slavnostním zahájení. Je pro nás vždy čest přivítat ho na badmintonových turnajích."

Radek Votava, Karel Vosika