Ve dnech 23. až 26. července se uskuteční v Křemži již 24. ročník tradičního a populárního Křemežského veletrhu.

Tradiční veletržní aktivity – expozice, kulturní i zábavné programy – opět doplní i sportovní akce. Kromě jiných sportů využijí veletržní prostory k prezentaci své činnosti i badmintonisté TJ Sokol Křemže.

Jako již po řadu předchozích let budou opět na ochozu křemežské základní školy umístěny vitriny, ve kterých vyznavači opeřeného míčku z Křemže představí některé ze svých trofejí, které získali místní badmintonisté za víc než čtyřicet let činnosti oddílu. Prezentovány budou i poháry, které získali v nedávno skončené sezoně 2014/15, připomenuta bude i účast oddílu badmintonu TJ Sokol Křemže v letošní kvalifikaci o II. ligu. Opět bude k vidění také něco z vybavení, které badmintonisté potřebují při svém sportu, a to např. rakety, míče či dresy.

Debly i křest knihy

Hlavní aktivity ovšem křemežští badmintonisté chystají na veletržní sobotu s datem 25. července.

Vše začne v devět hodin dopoledne v tělocvičně Základní školy v Křemži již 24. ročník turnaje o Veletržní pohár. Toto klání badmintonových čtyřher za dobu svého konání získalo popularitu nejen mezi hráči místního oddílu a mezi hráči spřátelených oddílů jihu Čech, ale často se ho účastní i zástupci jiných oddílů z celé republiky či ze zahraničí. Mezi účastníky nejednou bývají hráči pyšnící se titulem Mistra republiky či reprezentačními starty.

Křemežský nemistrovský turnaj deblů je však zajímavý nejen tím, že je pro hráče příležitostí zahrát si oblíbený sport v letním přípravném období. Je navíc neobvyklý tím, že partneři do čtyřhry jsou vždy losováni z přihlášených jednotlivců těsně před zahájením turnaje. Je tak dána možnost zvítězit v soutěži i hráčům, kteří nedosahují mistrovských kvalit. Stačí vylosovat si zdatného partnera a na kurtu se pak s ním při hře rychle sehrát. A naopak, opakovaně již favorizovaný hráč na nejvyšší příčky zase nemusí dosáhnout – a proto je turnaj často dramatický až do posledního zápasu.

Hraje se zde nejen o pohár věnovaný starostou obce a pěkné věcné ceny od sponzorů, hraje se zejména pro radost ze hry samotné v příjemné atmosféře a často i pro pobavení diváků. Zejména domácí badmintonisté mívají v hledišti početné příznivce.

Při letošním veletrhu bude ovšem k vidění ještě jedna akce úzce související s badmintonem na Křemežsku. Na začátku turnaje se totiž uskuteční křest knihy „40 let na Křemežsku". Tato publikace ve stručnosti a rok po roku zachycuje dění v badmintonovém oddílu Sokola Křemže, a to od prvních krůčků až po jeho současné úspěchy. Kniha připomíná nejen vítězství či neúspěchy hráčů na kurtech, ale i ostatní akce pořádané oddílem od jeho založení až po nedávnou minulost. Zmíněna jsou různá soustředění na řekách či na horách, s koňmi či na kolech, různé další soutěže, mocboje, sestupy z Kletě nebo letní kempy.

Událo se toho za celá léta činnosti křemežských badmintonistů hodně, co stálo alespoň za zmínku. Hlavním smyslem avizované knihy je zachytit co nejvíce jmen těch, kteří se aktivit oddílu účastnili – a je jich několik stovek. Někdo se účastnil častěji a je zmíněn opakovaně, jiný se jen mihne jednou stránkou. Na šestadevadesáti stranách publikace a devětadevadesáti fotografiích se najdou mnozí. A ten, kdo se najde na stránkách knihy, dostane jí zdarma. A nejraději přímo na vernisáži, která se uskuteční při zahájení Veletržního turnaje.

Fandové křemežského a badmintonu jako takového obecně, nezapomeňte a přijďte v sobotu 25. července v 9.00 hodin do tělocvičny ZŠ Křemže. Čeká vás zde sportovní i kulturní zážitek!

Václav Koudelka, Karel Vosika