Vody středoamerické řeky Pacuare v daleké Kostarice se pro české barvy staly v posledních dnech zlatonosnými.

Z dějiště mistrovství světa v šestkovém raftingu se závodníci České republiky rozhodně nevrátí s prázdnou a svojí stopu při úspěších českých barev zanechali i zástupci oddílu kanoistiky z našeho okresního města – SK Vltava Český Krumlov.

Už na sklonku minulého týdne se české mužské posádce Tomi Remont Rafting Morava, jejíž členem je i českokrumlovský matador Lukáš Novosad, podařilo z řeky Pacuare vylovit první velkou světovou medaili. Sextet ve složení Lukáš Novosad, Vítězslav Hric, Michal Hric, Václav Kabrhel, Zdeněk Bozděch a David Lisický zde vybojoval titul mistrů světa ve slalomu.

Na stupínek nejvyšší potom ve slalomu vystoupala i posádka českých žen, kde muziku tvrdila další ostřílená zástupkyně českokrumlovského klubu SK Vltava Lenka Lagnerová. S ní v české reprezentační posádce pro zlato pádlovaly Michaela Kratochvílová, Kateřina Vacíková, Petra Balatková, Zuzana Valtrová, Pavla Procházková a Hana Kaňkovská.

Raftové mistrovství světa se ovšem skládá ze čtyř závodů (sprint, Head to head, slalom a sjezd). Každá disciplína se hodnotí samostatně a následně se jednotlivé výsledky (s různým bodovým koeficientem) započítávají do absolutního pořadí.

Čeští muži byli před závěrečnou disciplínou – sjezdem – průběžně stříbrní a ženy figurovaly na čele. V nejvíce bodově hodnocené poslední disciplíně se Čechům, bohužel, tolik nedařilo a skončili šestí. Přesto si domů nakonec všichni, včetně našeho Lukáše Novosada, přivezou titul vicemistrů světa! Absolutními šampiony se stali Japonci a bronz putuje do Slovinska.

Na absolutní vrchol ovšem vystoupaly české raftařky, které ve sjezdu získaly druhý dílčí titul šampionek a s převahou se staly absolutními mistryněmi světa před druhými Japonkami a třetími Holanďankami!

A na závěr ještě dodejme, že výčet úspěchů českých raftařů z kostarické řeky Pacuare nemusí být konečný. Na stejném místě se totiž v nadcházejících dnech uskuteční i juniorské mistrovství světa v raftingu, na kterém Krumlovsko rovněž bude mít zastoupení. V posádce českých mladíků budou bojovat hned dva kanoisté SK Vltava, a to Antonín Haleš a Martin Novák. Z pozice náhradníka jim pak v Kostarice jistí záda kaplický Filip Musil. Popřejme i našim nadějím, aby se ze šampionátu nevracely s prázdnou.

Tomáš Palouda, Karel Vosika