Populární praktická střelba je v povědomí sportovní obce v regionu více než dvě desítky let.

Na přelomu tisíciletí se pak na území Krumlovska pod taktovkou střelců krumlovského Eggenbergu konaly tak významné závody, jakým byl Czech Euro Open s více než sedmi stovkami startujících a čtyřiceti stanovišti, což mimochodem dodnes žádný jiný závod na planetě (včetně mistrovství světa) dosud nepřekonal. Nad tehdy prvním mužem české praktické střelby – Miroslavem Kučerou z Loučovic – se však po roce 2005 obrazně řečeno zavřela voda, když on i jeho nejvěrnější spolubojovníci ukončili aktivní činnost…

Dnes je tomu ale jinak a střelecké legendy hlásí návrat! Miroslav Kučera spolu s Hanou Kleinovou a Vojtěchem Veverkou letos v březnu založili Spolek střelců veteránů Eggenberg Č. Krumlov.

„V první řadě bych rád předeslal, že nový start nemá nic společného s naším dřívějším klubem Eggenberg, který samozřejmě pokračuje, a není to nic proti němu," vysvětluje Miroslav Kučera a k pohnutkám vedoucím k založení nového klubu dodává: „Dnes jsme již všichni důchodci, trochu se i nudíme, tak jsme se rozhodli, že si založíme svůj nový klub a praktickou střelbu vrátíme tam, kde byla ve svých počátcích. To znamená, aby zase byla legrace a pohoda."

A co mají střelečtí matadoři v plánu?

„Chceme se především věnovat široké veřejnosti. Ve spolupráci s policií bychom chtěli pořádat besedy a školení pro zájemce o střelbu, seznamovat je se změnami v legislativě a ruku v ruce s tím prakticky připravovat zájemce o zbrojní průkazy, jak vůbec mají se zbraní pracovat. Dnes má plno lidí doma zbraň, ale neumí s ní zacházet nebo si dokonce ani pořádně nevystřelili. My za dvacet let, co jsme stříleli a závodili, máme zkušeností dost a chceme je předat dalším, aby mohli pokračovat v našich stopách," přeje si Miroslav Kučera.

Jaká je představa samotných závodů, které bude pořádat nový klub?

„Pochopitelně už nechceme žádné dřívější monstrakce. Ve spolupráci s armádou bychom se rádi zase vrátili do boletického vojenského prostoru a tam dělali malé závody pro čtyřicet padesát střelců třeba jen se čtyřmi stanovišti a hlavně otevřené pro širokou veřejnost."

Dnes se obecně zájem lidí o držení zbraní zvyšuje…

„A na to také chceme nové zájemce připravovat, ať už po stránce bezpečné práce se zbraní nebo po praktické stránce, kdy je naučíme střílet pod tlakem. A to právě praktická střelba jako taková přináší," ví Miroslav Kučera, kterého doplňuje spoluzakladatel Vojtěch Veverka: „Jak bylo řečeno, chceme dělat malé závody, jejichž cílem by mělo být, aby se lidi sešli, popovídali a při tom si v pohodě zastříleli. Praktická střelba se totiž i u nás v posledních letech dostala do polohy, kdy je to čistý profesionalismus, takže my chceme, aby to zase byla zábava. Nechceme být mistři světa, ale jde nám o to přitáhnout k našemu sportu normální obyčejné lidi, samozřejmě při zachování stálého důrazu na bezpečnost. I noví adepti si totiž musí uvědomit, že k tomu, aby se stal malér, stačí jen kousek a už to pak nejde vzít zpátky!"

A jaké jsou ohlasy na snahu střelců veteránů krumlovského Eggenbergu?

„Už se nám scházejí první přihlášky. Hned po oznámení založení našeho nového klubu na facebooku se mi navíc hlásili staří známí z Rakouska, Německa nebo z Anglie a všichni chtějí přijet. Bohužel, na startu nás trochu brzdí fakt, že veškeré akce ve vojenském prostoru musí být hlášené rok dopředu, takže naplno to rozjedeme až příští rok. Letos ovšem aspoň jeden zahajovací závod už o prázdninách uděláme," ví Miroslav Kučera a ještě dodává: „Pro nás veterány bude potěšením, že zase můžeme předávat naše bohaté zkušenosti dalším, a to je naše hlavní krédo."

Členové Spolku střelců veteránů Eggenberg mají i další smělé plány na rozvíjení činnosti, případně na rozšíření působnosti i do jiných vhodných destinací v regionu, ale o tom příště.