Liberec je v letošní sezoně na domácích palubovkách suverénní. Tato věta se line volejbalovým prostředím od září až do konce dubna. Ale neplatí stoprocentně. Třeba ve Final Four Českého poháru Dukla zaváhala, trofej nevybojovala, radovala se Ostrava…
Po prvních dvou finálových zápasech Uniqa extraligy se zdálo, že by Severočechy mohl zastavit také českobudějovický Jihostroj, který si ze soupeřovy palubovky přivezl jednu výhru. Jenže doma za stavu 1:1 na zápasy čekalo úřadující mistry kruté probuzení. Tým nedokázal ve dvou domácích duelech vybojovat ani jednu výhru, dokonce nezískal ani jeden set!
„Byli jsme pod velkým soupeřovým tlakem," připustil domácí kormidelník Jan Svoboda, který usilovně hledal vítěznou sestavu. Ideální koktejl se mu ale namíchat nepodařilo, i když se v prvním setu čtvrtého zápasu na palubovce objevili 4(!) noví hráči.
Dukla Liberec hrála na jihu Čech opravdu dobře. „Lépe než doma," poznamenal manažer českobudějovického týmu Stanislav Pochop.
Liberec předvedl dva výborné výkony. Ani Severočeši ale nejsou bezchybní. I jim se „podařilo" v určitých pasážích poslat balon do sítě nebo do autu. Jenže v okamžiku, kdy se Jihostroj dostával nenápadně nad svého soupeře, vždy přišlo triviální zaváhání. To znovu posadilo Duklu do volejbalového sedla.
„Když oni udělali chybu, okamžitě se z toho oklepali. Věří si, hrají v pohodě," zmínil Pochop důležitý faktor.
Trenér Dukly Liberec Michal Nekola sbíral pod dvou zápasech gratulace, jako by už měl titul v kapse: „Byli jsme agresivnější," říkal a zářil.
Ve své sestavě má kouč Dukly dva dravce.
Oba cizince. Poláka Patuchu a Slováka Kriška.
Z Tomáše Kriška sebevědomí tryská. Je mu jedno, jaký je stav, jaká je nahrávka, hraje-li se doma nebo venku, prostě do míčů tluče z obrovské výšky a ze všech sil.
A po zápase? Dokáže své kamarády pochválit, na sebe ale nezapomene: „Byl to bojovný výkon od všech mých spoluhráčů, já se k nim jen přidal, musím říct, že některé míče nám vyšly, také mně osobně, jsem za to rád."
Z každé věty vítězů je znát, že jejich sebedůvěra poletuje až u stropu haly, zato ta jihočeská se potuluje hluboko pod sítí. „Já nehrál dobře, zápas mi nevyšel, soupeři mě dobře četli," konstatoval docela sympaticky nahrávač a kapitán Jihostroje Filip Habr.
V sobotu se jede dál.
Pokud by se podařilo vrátit sérii do Č. Budějovic, v pondělí by se hrálo od 18.00. Pokud Liberec zvítězí, finále zítra skončí.
Dukla půjde za vysněným titulem jako buldok. „Po vypjatém zápase je jasné, že jsme v euforii," vyprávěl Tomáš Kriško. „Ještě na palubovce se můžeme po náročném třetím setu těšit z vítězství, ale hned jak se osprchujeme, vyjdeme ze šatny, už zase začneme myslet na sobotu a na těžký zápas, který nás čeká. Budějovice určitě nejsou soupeřem, kterého bychom si mohli dovolit podcenit."
Manažer Jihostroje České Budějovice Stanislav Pochop prostřednictvím Deníku děkuje všem, kteří do Sportovní haly na finále dorazili: „Fanoušci byli skvělí, atmosféra byla vynikající, mrzí nás, že jsme nedokázali soupeře přehrát, je jasné, že bude hodně těžké, abychom Liberec sesadili z fazony, kterou v tomto finále má."