Krumlovská Sabina Milová a křemežský Petr Beran se zúčastnili mezinárodního mistrovství juniorů Slovinska – 20. Tem Slovenia Junior 2014, které se hrálo ve městě Mirna.

Ve velice silné konkurenci zástupců dvanácti reprezentací, kde prim hrálo mládí z Turecka, si oba Jihočeši vybojovali umístění v polovině startovního pole, ale hlavně přivezli mnoho důležitých mezinárodních zkušeností.

Beran měl v prvním kole dvouhry za soupeře třetího nasazené Vlasta z Nizozemí, jenž později skončil na druhém místě. Bylo předem jasné, že uspět bude možné jenom po opravdu kvalitním výkonu. Ten Petr předvedl, ale na celkové vítězství to ještě nestačilo. První dva sety prohrál (6:11, 7:11), pak po skvělém výkonu srovnal poměr setů (11:4, 11:6), ale v rozhodující sadě mu nevyšel začátek (prohrával 1:6), aby nakonec odešel z prvního kola poražený (5:11).

Ve čtyřhře, kterou hrál Beran s budějovickým Vojtěchem Lapáčkem, čekala druhá nasazená dvojice Jablonski a Smilowski z Polska. Kluci opět podali skvělý výkon, který však na favority nestačil. V prvním setu soupeře přehráli (11:8), druhý a třetí skončil shodně 4:11 pro soupeře. Ve čtvrtém se znovu bojovalo o každý bod a prohra 8:11 nemusela Petra s Vojtou tolik mrzet, protože byla po kvalitním výkonu a nakonec i proti lepší dvojici.

Smíšenou čtyřhru hráli oba hráči z Krumlovska spolu. V prvním kole Beran s Milovou přehráli (11:9, 11:9, 11:9) rumunský pár Grosu a Ovariová, ve druhém kole 3:1 na sety (11:6, 11:6, 5:11, 11:2) zdolali slovensko-český pár Hrnčár a Paurová. Ve třetím kole je zastihl druhý nasazený pár Jakowczuk a Konieczna z Polska, přes který se po boji (4:11, 6:11, 11:4, 6:11) do čtvrtfinále neprobojovali. Výkon ve všech třech zápasech byl však velice dobrý a může být příslibem do dalších turnajů.

Milová měla ve dvouhře první kolo volné a ve druhém se utkala s vycházející českou hvězdou (věkem ještě žačkou) Terezou Švábíkovou z Klimkovic. O celkové prohře 1:3 asi nejvíce rozhodl první set, který Sabina prohrála 10:11. Ve druhém bylo znát zklamání (2:11). V další sadě (11:6) již hrála uvolněně a dokázala se prosadit rychlou hrou. Stejným poměrem skončil i set čtvrtý, bohužel ve prospěch Švábíkové. Dobrý zápas a lehký povzdech hráčky: „Jedu do Slovinska, abych tam hrála proti hráčce z Česka…"

Vítězný zápas si pak Milová připsala ve čtyřhře, kterou hrála společně s Ivanou Zychovou z Astry Praha. V prvním kole české dívky přehrály dvojici Pieterszová a Swierczynska (Nizozemí / Polsko) v pěkném a napínavém pětisetovém zápase (10:11, 11:7, 5:11, 11:7, 11:7), což pro obě byla vzpruha do dalších tréninků a turnajů. Ve druhém kole už byl nad jejich umění a síly výkon třetího nasazeného páru Konieczna a Staniszová (4:11, 3:11, 7:11).

Trenér Radek Votava k výkonům obou hráčů z regionu na turnaji ve Slovinsku: „Pro oba byl los tentokrát hodně nemilosrdný. O to více jsem rád, že jejich výkon byl ve všech zápasech velice dobrý. Mají na čem stavět a pokud se povede to, že uspět na těchto turnajích bude jejich cílem a motivem do každodenní práce, tak oba mají na to se prosazovat ještě daleko více."

Umístnění našich hráčů: Sabina Milová – 17. místo dvouhra, 9. místo čtyřhra a mix, Petr Beran – 33. místo dvouhra, 17. místo čtyřhra, 9. místo mix, Vojtěch Lapáček – 33. místo dvouhra, 17. místo čtyřhra.

Elita pod zámkem

Českokrumlovský badmintonový oddíl SKB pořádá o tomto víkendu na svých domácích kurtech v městské sportovní hale na Chvalšinské silnici celostátní turnaj RSL Grand Prix A pro kategorii mladších juniorů U17.

„První měření sil této věkové kategorie v nové sezoně přilákalo do našeho města prakticky celou republikovou špičku. Z našich krumlovských hráčů se na turnaj kvalifikovali Marek Jakeš, Nicola Siviglia, Daniela Jakešová a Tereza Markovcová, barvy Sokola Křemže bude hájit dvojice Zuzana Matoušková a Petr Beran. Hlavně posledně jmenovaný by měl patřit k horkým kandidátům na medailová umístění. Přijďte povzbudit naše nejlepší hráče a podívat se na špičkový badminton," zve předseda pořádajícího SKB a trenér v jedné osobě Radek Votava.

Radek Votava, Karel Vosika