Hry této dětské olympiády se velice podobají té „velké“ olympiádě. Hlavním jejich smyslem je také naplnění coubertenovských myšlenek a setkání lidí se stejným duchem, kteří by se jinak zřejmě těžko potkali.

Stejně jako u „velké“ olympiády zde panuje přátelský duch v olympijské vesnici, ale na kolbištích jde o prestižní nesmlouvavé bitvy vysoké sportovní úrovně. Rozdíl je akorát v tom, že při těchto hrách spolu zápolí děti a namísto své země reprezentují svůj kraj. Obdobně jako u velké olympiády je přitom už jen účast v krajském výběru velkým úspěchem a vyznamenáním.

Na pořadu těchto historicky největších dětských her byly soutěže ve dvaceti sportech a Jihočeský kraj do nich vyslal výpravu celkem 278 dětských sportovců, mezi které se nominovali i tři kanoisté z klubu SK Vltava Český Krumlov – Vojtěch Skořepa a Anežka s Karolínou Paloudovými, všichni ve věkové kategorii mladších žáků.

Sjezd

V prvním dni kanoistických soutěží byl na pořadu sjezd. Mladí krumlovští kanoisté si v něm vedli znamenitě. Vojta Skořepa zajel dvě skvělé jízdy na kajaku a skončil na výborném sedmém místě těsně za bodovaným pořadím. Karolína Paloudová se na kanoi i na kajaku držela také na dohled bodované šestice a v případě sjezdu na kanoi ji o výrazně lepší umístění připravily problémy při najíždění do startovní pozice při její první jízdě. V individuálních kategoriích se podle očekávání nejvíce dařilo Anežce Paloudové, která jak na kajaku, tak i na singlu skončila na pěkném, i když nepopulárním čtvrtém místě.

V závěru dne proběhly závody tříčlenných družstev – hlídek. Na základě výsledků z individuálních jízd mohli všichni tři krumlovští závodníci bojovat v jihočeských barvách také v této soutěži. Největší úspěch přitom slavila Anežka Paloudová, která společně s vltavotýnskými děvčaty Luňáčkovou a Koberovou vybojovala bronzovou medaili v kategorii kajakářek, ve které se v těsném souboji mezi prvními třemi hlídkami rozhodovalo doslova „na cílové pásce“.

Výsledky českokrumlovských ve sjezdu – Vojtěch Skořepa: 9. v C1, 7. v K1, 8. v 3xK1; Karolína Paloudová: 8. v C1ž, 9. v K1ž, 5. v 3xC1ž; Anežka Paloudová: 4. v C1ž, 4. v K1ž, 5. v 3xC1ž, 3. v 3xK1ž.

Slalom

Druhý den byly na pořadu slalomy – a krumlovským žáčkům se při nich opět dařilo. Vojta Skořepa zajel své letošní zřejmě nejlepší jízdy na kajaku a podařilo se mu do krajské sbírky vyválčit bod za šesté místo. Karolína Paloudová na kajaku skončila hned za bodovanou pozicí, ale dva bodíky pomohla opět přidat za výsledek singlové hlídky. Anežka Paloudová držela svou „bramborovou“ normu a čtvrté místo vyjela v individuálním závodě kajakářek i singlířek. Ve svých čtyřech „olympijských“ startech v individuálních závodech tak získala čtyři čtvrtá místa, což byl možná trochu nešťastný unikát her…
Všichni tři si ale mohli účastnicky vychutnat ceremonii na pódiu Horního olomouckého náměstí, kde se každý večer slavnostně vyhlašovaly výsledky soutěží jednotlivého dne s dekorací nejlepší šestice jednotlivých závodů.

Výsledky Českokrumlováků ve slalomu – Vojtěch Skořepa: 11. v C1, 6. v K1; Karolína Paloudová: 8. v C1ž, 7. v K1ž, 6. v 3xC1ž, 7. v 3xK1ž; Anežka Paloudová: 4. v C1ž, 4. v K1ž, 6. v 3xC1ž, 7. v 3xK1ž.

Celkové pořadí

Obdobně jako u „velké“ olympiády i zde kromě klání v jednotlivých sportech probíhalo také hodnocení celkového pořadí krajských výprav. Do této soutěže se počítaly body za umístění na prvním až šestém místě v každém závodě, přičemž obdobně jako u „velké“ olympiády byl zisk každého bodíku úspěchem a přínosem.

Jihočeský kraj v tomto hodnocení obsadil pěkné šesté místo za třemi velkými moravskými kraji, krajem Středočeským a Prahou. Nezanedbatelný přínos do krajského bodového zisku přitom přinesli také českokrumlovští kanoisté.

Celkový bodový přínos českokrumlovských zástupců pro jihočeskou výpravu – Vojtěch Skořepa: K1 slalom (1 bod); Karolína Paloudová: 3xC1ž sprint (2/3 bodu), 3xC1ž slalom (1/3 bodu); Anežka Paloudová: C1ž a K1ž slalom i sprint (4 x 3 body), 3xK1ž sprint (4/3 bodu), 3xC1ž sprint (2/3 bodu), 3xC1ž slalom (1/3 bodu).

Celkem mladí krumlovští kanoisté do jihočeského zisku přinesli 16+1/3 bodu.

Tomáš Palouda