Po loňském výborném vystoupení na mezinárodním turnaji Prague Games, kde kluci z TJ Hraničář Malonty obsadili druhé místo v kategorii mladších žáků, se trenér Faltus rozhodl přihlásit družstvo svých svěřenců na věhlasný mezinárodní turnaj mládeže – Gothia Innebandy Cup, který se hrál začátkem ledna přímo v kolébce florbalu – ve švédském Göteborgu. Florbalový oddíl se tedy vydal na zkušenou do místa, které je od Malont vzdálené 1282 kilometerů!

Jelikož Gothia Cup je nejprestižnějším mládežnickým turnajem s nejlepšími kluby z celého světa, tak byl tým žáků z Malont doplněn o hráče ze dvou dalších jihočeských celků.

„Malontských dětí byla rovná desítka, dva kluky jsme si vypůjčili z FBC Kaplice a pětka byla z českobudějovických Štírů,“ vypočítal malontský kouč Miloslav Faltus a jedním dechem dodal: „Z vybraných kluků se ovšem stala výborná parta, která šla od začátku za svým snem. Tím bylo probojovat se do finále turnaje. Vzhledem k tomu, že se v našem případě jednalo o složený a navíc vlastně „vesnický“ oddíl, tak se ale dalo těžko předpokládat, že se tento sen stane realitou.“

Malontští se však jmen věhlasných soupeřů vůbec nezalekli a na turnaji předváděli doslova famózní výkony. Pět zápasů základní skupiny a tři utkání play off s přehledem vyhráli, když nastříleli 73 branek a inkasovali pouze sedmnáctkrát!

A vysněné přání – finále – bylo skutečností!

„Neskutečně krásná atmosféra nastala už při ceremoniálu před finále. Hrála se pouze česká hymna, protože v posledním zápase nás čekal silný rival v barvách Tatranu Střešovice,“ vrací se k vrcholu turnaje malontský trenér Faltus.

Soupeř z věhlasné české florbalové bašty byl již nad síly Jihočechů a Malontští ve finále padli 0:4.

„Bohužel to byl jediný zápas, ve kterém se klukům nepodařilo vstřelit branku. Byly tam pak i slzy, ale hned po zápase jsem klukům zdůrazňoval, že takový výsledek nikdo z našeho kraje ještě nedosáhl a patrně ani už nikdy nedosáhne. Krásné stříbro na největším světovém mládežnickém turnaji, to je úžasný a ohromující úspěch pro náš malý oddíl,“ těší Miloslava Faltuse.

CESTA KE STŘÍBRU

Výsledky malontských žáků na turnaji Gothia Innebandy Cup 2018 ve švédském Göteborgu:

Základní skupina: Malonty – FC Helsingborg (Švédsko) 6:0, – Nor 92 IBK (Norsko) 13:0, – Roterbo IS (Švédsko) 6:3, – IBK Bergun (Švédsko) 16:2, – CL 98 IC (Švédsko) 5:1. Ve skupině 1. místo, skóre 46:6.

Play off – osmifinále: Malonty – Capricon IC (Švédsko, neporažený vítěz jedné z devíti základních skupin) 11:2, čtvrtfinále: Malonty – IBK Alingsas (Švédsko) 9:6, semifinále: Malonty – Landvetter IBK Wings (Švédsko) 7:3, finále: Malonty – Střešovice (ČR) 0:4.