Na silně obsazeném badmintonovém Mezinárodním mistrovství Maďarska dospělých – Yonex International 2015 – startovali dva hráči českokrumlovského SKB Jaromír Janáček a Maxmilián Koreny.

Krumlovští se při dalším díle evropského okruhu prezentovali snahou získávat body do světového žebříčku. Zatím jsou však vzhledem k žebříčkovému postavení vždy nasazováni do kvalifikace pro hlavní soutěž – a bylo tomu tak i tentokrát.

Koreny nastoupil k první kvalifikační dvouhře proti Rakušanu Philipovi Birkerovi. Začátky obou setů mu vyšly, vybudoval si trpělivou hrou bodový náskok, který pak v závěru setů Rakušan stahoval. Max v koncovkách setů udělal více chyb, nebyl koncentrovaný, ale nakonec obě koncovky zvládl a zápas vyhrál 21:19 a 21:17.

Ve druhém zápase kvalifikace dvouhry nastoupil Koreny proti Španělu Manuelu Vazquezovi. Byl od začátku pod velkým tlakem Španěla, v rychlé hře se mu moc nedařilo, a tak prohrál 15:21 a 9:21.

V prvním kvalifikačním zápase dvouhry měl Janáček za soupeře srbského hráče Miodraga Kaličanina. Úvod byl jednodušší než jeho konec. První set byl hladký 21:8 pro Janáčka. Ve druhém setu se začalo hrát, Srb vyrovnal hru a dobře rozehrával. Nakonec se však Janáčkovi podařila koncovka a výhra 21:19 znamenalo postup.

V dalším kole byl soupeřem krumlovského hráče Dán David Kim Kristensen. Zápas se odehrával ve vysokém tempu, hrály se dlouhé výměny, ve kterých se Dán většinou bránil. Janáčkova trpělivost v závěru setů přinesla ovoce v podobě výhry ve dvou sadách (21:18, 21:19) – a finále kvalifikace bylo na světě.

V rozhodujícím duelu o postup do hlavní soutěže nastoupil Janáček proti Bulharovi Ivanu Rusevovi. Tento zápas byl ovšem jednoznačný, když Bulhar hrál uvolněně a vůbec nepouštěl Janáčka ke hře ze zadní části kurtu. Do hlavní soutěže tak po dvou hladkých setech (10:21, 13:21) postoupil soupeř.

V kvalifikaci smíšené čtyřhry měl český pár Jaromír Janáček a Kateřina Tomalová (Klimkovice) smůlu, když hned v prvním kole měl za soupeře dánskou dvojici Tobias Suder a Line Noergaardová. V prvním setu udělali Češi více chyb než dánský pár a prohráli 15:21. Ve druhém zlepšili rozehrávku a hra se vyrovnala až do těsné koncovky, ve které naši neuspěli a nakonec prohráli 25:27.

Jiří Frendl