Badmintonový kalendář si o druhém únorovém víkendu odškrtl další dva velké turnaje celostátní kategorie. V severočeském Mostu si dali dostaveníčko dospělí, severomoravská Orlová hostila naděje z kategorie staršího žactva do 15 let.

Muži Křemže zářili

Výborných výsledků na celostátním turnaji jednotlivců Grand Prix B dospělých v Mostě dosáhli hráči Sokola Křemže, jmenovitě zkušený veterán Michal Koudelka a mladý Jindřich Kukač.

Křemežským se podařilo podat výborný výkon zejména ve čtyřhře mužů, kde měli za soupeře plejádu zkušených protihráčů.
Do soutěže však jmenovaní vstoupili nejprve ve dvouhře. Mladší z dvojice Kukač začínal proti domácímu Repairovi (21:16, 21:13). Pak vybojoval dva vítězné zápasy s Kurzem z Astry Praha (12:21, 21:16, 21:10) a Kuralem z USK Plzeň (21:12, 21:5). V boji o semifinále však křemežský mladík zůstal na raketě Hubáčka z Hradce Králové, když soupeři i z juniorské kategorie podlehl ve dvou sadách (12:21, 12:21) a skončil tak mezi dospělými na přesto velmi pěkném pátém místě.

Koudelka ve svém věku (pozn. – ročník 1971) to měl ve dvouhře hodně těžké, proto ho prohra s o dvacet let mladším Tlustým z Dobrušky (12:21, 19:21) v 1. kole po bojovném výkonu nemusí mrzet.

Vše si křemežští muži vynahradili ve čtyřhře, kterou téměř ovládli. Po výhrách s páry Bumbálek a Sebera (21:5, 21:10), Kurz a Segeč (15:21, 21:14, 22:20), Richter a Zahrádka (21:17, 21:19), v semifinále i s dvojicí Šída a Voráč (14:21, 21:13, 21:10) se probojovali až do finále proti dvojici Skrčený a Teller. V bitvě o zlato sice po vyrovnaném třísetovém zápase (22:20, 21:23, 16:21) byli poraženi, ale druhé místo v silné republikové konkurenci je velký úspěch. Tento dobrý výsledek doplnil ještě Kukač pátým místem ve smíšené čtyřhře s Janošovou z Kladna.

Umístění hráčů Sokola Křemže na Grand Prix B v Mostu – dvouhra: 5. Jindřich Kukač, 33. Michal Koudelka, čtyřhra: 2. Kukač / Koudelka, smíšená čtyřhra: 5. Kukač / Janošová (Kladno).

Švejda splnil roli

Do Orlově-Lutyně na celostátní turnaj jednotlivců Grand Prix A kategorie staršího žactva U15 se kvalifikovali z našeho okresu jen hráči SKB Český Krumlov vedení trenéry Jaromírem Janáčkem a Janem Orosem starším. Na sever Moravy se vypravil kvartet ve složení Michaela Štronerová, Tomáš Švejda, Adam Marťán a Jan Oros.

Mezi favority ve všech disciplinách patřil krumlovský Tomáš Švejda, pro kterého byl turnaj poslední přípravou před mistrovstvím Evropy v Kazani. Svou úlohu splnil beze zbytku. Ve výsledku z toho byla dvě první místa v párových disciplinách a jedno finálové umístění ve dvouhře.

Ve smíšené čtyřhře Švejda s Kateřinou Zuzákovou z Benátek prošli turnajem hladce a na cestě za zlatem neztratili ani set. Ve finále porazili pár Janoštík a Coppenolle (Sokol ČB / Orlová) ve dvou sadách (21:14, 21:12).

Podobná byla dominance Švejdy i ve čtyřhře chlapců, kde stabilně nastupuje s budějovickým Janem Janoštíkem. Jihočeši ukázali, že v této kategorii nemají soupeře a jasně čtyřhru ovládli, když ve finále poměrem 21:8 a 21:13 přehráli dvojici Ehm a Hora.

Nejnapínavější byla pro Švejdu prestižní dvouhra. Jak je Janoštík jeho stabilním spoluhráčem ve čtyřhře, tak ve dvouhře je to jeho tradičně největší soupeř, nyní v „patnáctkách" prakticky jediný. Ukázal to opět i tento turnaj, kde Tomáš prošel až na malou nepozornost v semifinále úplně hladce. A protože stejný postup měl i Janoštík na druhé straně pavouka, tak se sešli opět již po několikáté ve finále. Duel o zlato lze rozdělit na dvě poloviny. V dlouhém zápase byl Krumlovák jasně lepší v prvním setu (21:15), ve druhém ještě vedl 18:15, v závěru měl i mečbol, ale od toho okamžiku tahal již za kratší konec a prohrál v nastavení 20:22. Třetí set pak dovedl do vítězného konce Janoštík (14:21).

Ostatní krumlovští hráči, i když ještě o rok mladší, se Švejdovi výkonem ani nepřiblížili. Ve smíšené čtyřhře páry Marťán / Štronerová a Oros / Pazderová (Lanškroun) nestačily na své soupeře v prvních kolech. I ve čtyřhrách byli soupeři lepší, a tak se přes první kolo žádný pár s naším hráčem neprobojoval.

Ve dvouhře Štronerová nestačila v prvním kole na Veselou z Lanškrouna po výkonu plném nevynucených chyb (7:21, 9:21). V zápase o umístění však porazila Korábovou, dvakrát 21:17.

Ani krumlovští další chlapci se ve dvouhře příliš nevyznamenali a opět postoupit do dalšího kola bylo nad jejich síly. Oros prohrál těsně ve třech setech (13:21, 21:13, 18:21) s Dostálem z Brna a Marťán po bezkrevném výkonu (12:21, 5:21) podlehl Hykyšovi.

Turnaj očima mladého krumlovského trenéra Jaromíra Janáčka, stříbrného medailisty z MMČR dospělých:

„Hodně mě překvapilo, že Tomáš Švejda s Honzou Janoštíkem v této kategorii nemají vůbec s kým hrát. Jejich hra je o několik úrovní jinde. Je škoda, že Tomáš ještě ke dvěma výhrám v párových disciplínách nepřidal i zlato ve dvouhře, ke kterému měl hodně blízko. Věřím, že se do příště z tohoto zápasu ponaučí. Dobrý výkon předvedl také Jan Oros, který bohužel v koncovkách zápasů nezvládl emoce, což ho rozhodilo natolik, že se skoro netrefil do míčku. Marťánovi se Štronerovou chyběla ve dvouhrách bojovnost a oba dělali spousty jednoduchých chyb. Jsem rád, že se mnou na turnaji byl i pan Oros, který mi hodně pomohl s cestou i s koučováním dětí, za což mu děkuji."

Umístění hráčů SKB ČK – dvouhra chlapci: 2. Tomáš Švejda, 17. Adam Marťán, 24. Jan Oros, dvouhra dívky: 17. Michaela Štronerová, čtyřhra chlapci: 1. Tomáš Švejda / Jan Janoštík (Sokol ČB), 9. Jan Oros / Adam Marťán, čtyřhra dívky: 9. Michaela Štronerová / Melánie Pániková (Opava), smíšená čtyřhra: 1. Tomáš Švejda / Kateřina Zuzáková (Benátky), 17. Adam Marťán / Michaela Štronerová, Jan Oros / Nicole Pazderová (Lanškroun).

Jiří Frendl