Sportovní hala v městské části jihomoravské metropole Jehnicích byla dějištěm badmintonového republikového šampionátu kategorie mladších juniorů U17.

Závěrečné mládežnické badmintonové Mistrovství České republiky v této sezoně se velmi vydařilo hráčům českokrumlovského klubu SKB, kteří na jižní Moravě kromě dvouhry chlapců a čtyřhry dívek vyhráli všechny ostatní disciplíny. Tři zlaté kovy cinkaly po skončení šampionátu na krku dlouhodobě nejúspěšnějším krumlovským mladíkům – Lucii Černé a Jaromíru Janáčkovi. Černá navíc získala společně s oddílovou spoluhráčkou Sabinou Milovou stříbro v dívčím deblu.

Třikrát k vrcholu

Jako nůž máslem prošla Černá pavoukem dvouhry. Nasazené jedničce podlehly postupně Křížová, Jančatová, Koldová a ve finále i druhá aspirantka na triumf Úblová z Doubravky. Rozhodující zápas vyhrála Jihočeška hladce 21:6 a 21:9. Kvalitu českokrumlovské badmintonistky potvrzuje i fakt, že svým soupeřkám Černá nedovolila v jednotlivých setech uhrát více než deset bodů.

Roli papírových favoritů na MČR pak potvrdili Janáček s Černou i ve smíšené čtyřhře. Bez ztráty setu se dostali až do závěrečného boje o prvenství, kde se jim snažili vzdorovat Šváb (Janáčkův deblový partner z mnoha turnajů) s Mališovou. Snaha soupeřů však vyzněla vniveč – a nadějní badmintonisté z Českého Krumlova vyhráli rozhodující duel 21:12 a 21:7.

Do čtyřhry nastoupil Janáček s domácím hráčem Adamem Mendrekem, který ukončil jeho působení ve dvouhře už ve druhém kole. Nutno však zmínit, že nenasazený Janáček s pozdějším vítězem singlu sehrál nejvyrovnanější zápas ze všech, donutil ho totiž hrát na tři sety. Když oba mladí badmintonisté spojili v deblu síly, dal se očekávat zisk nějaké medaile. Jelikož v průběhu celého turnaje Janáček s Mendrekem neprohráli jedinou sadu, mohli se radovat z té nejcennější. Ve finále porazili třetí nasazené Vraníka a Švába (21:9, 21:10).

V dívčím deblu se podařilo Lucii Černé se Sabinou Milovou vyřadit ve čtvrtfinále první nasazený pár Koldová a Salačová, avšak po postupu do finále nestačily na Brunátovou a Zychovou z Astry Praha. V třísetové bitvě se ale nenechaly dívky hrající v barvách SKB zahanbit, svědčí o tom stav jednotlivých setů – 21:16, 20:22 a 13:21. Zlato jim tedy ve druhé sadě proklouzlo doslova mezi prsty…

Nelze nezmínit ani další hráče SKB, kteří se v Brně rozhodně neztratili. Skvělý turnaj, kdy dle trenéra podala svůj životní výkon, odehrála Kavalírová. Od čtvrtfinálového vítězství nad Koldovou a tím pádem i zisku bronzu ji dělilo opravdu málo. Milová prohrála již o kolo dříve, avšak podlehla také pozdější medailistce Kurzové.

Na pozdějšího stříbrného medailistu chlapecké dvouhry nestačil ve druhém kole Kotyza. Ve stejný moment skončily i naděje na úspěch Koloucha, jenž prohrál s nakonec třetím Hamáčkem. Právě v Dominikově případě je škoda nevyužité šance na vítězství ve druhém setu, který nakonec vyzněl ve prospěch královéhradeckého hráče v poměru 22:20.

Slova od kormidla

Trenér a předseda SKB Český Krumlov Radek Votava po návratu ze šampionátu řekl: „Rád bych všem poděkoval za přístup a dosažené výsledky. Letošní mistrovství mladšího dorostu dopadlo pro náš klub velice dobře. Pro Lucku Černou to bylo v singlu jednoduché vítězství, a tak všem dostatečně jasně ukázala, jaký že je rozdíl mezi ní a zbytkem startovního pole. Společně s Mirkem Janáčkem zvítězila obdobně suverénně i ve smíšené čtyřhře. V deblu společně se Sabčou nevyhrály, což je určitě škoda, protože to v jejich silách rozhodně bylo. Dvojice Astry ale byla daleko sehranější a měla o mnoho větší vůli po vítězství. Mirek Janáček přidal druhé své zlato s Mendrekem ve čtyřhře, což se ale očekávalo. Ve dvouhře juniorů bohužel los svedl do druhého kola dva nejlepší hráče této kategorie. Mirek odehrál parádní zápas a předvedl moc dobrý výkon, na Mendreka to ale bohužel tentokrát nestačilo,“ shrnul výsledky svých svěřenců Votava a doplnil: „Do Brna jsem odjížděl s takovým osobním cílem získat pět zlatých medailí. Turnaj mi potvrdil, že to byla správná ambice. Výborně hráli i Dominik Kolouch, Sabina Milová a Nela Kavalírová, výkonem ve dvouhře určitě nezklamal ani Ondra Kotyza. Na závěrečném šampionátu sezony zanechali naši hráči výraznou stopu!“

Výsledky hráčů SKB Český Krumlov na Mistrovství ČR 2011 kategorie mladšího dorostu U17:

Dvouhra – chlapci: 9. Jaromír Janáček, Dominik Kolouch, Ondřej Kotyza, dívky: 1. Lucie Černá, 5. Nela Kavalírová, 9. Sabina Milová.

Čtyřhra – chlapci: 1. Janáček / Mendrek (SKB ČK / Jehnice), 9. Kolouch / Kotyza, dívky: 2. Černá / Milová, 9. Kavalírová / Brhelová (SKB ČK / Benátky).

Smíšená čtyřhra: 1. Janáček / Černá, 9. Kolouch / Kavalírová, 17. Kotyza / Milová.