Spartakovci se v utkání na půdě táborské Viktorky přizpůsobili pomalému stylu domácích a za celý zápas se nedostali ke své obvyklé rychlé hře. Basketbalové trápení se poté projevilo na přílišném počtu ztracených míčů (trojnásobek oproti domácím hráčům), což byl klíč k úspěchu v tomto vyrovnaném duelu.

Druhé plánované utkání Spartaku ve městě husitů na palubovce béčka táborského BK bylo odloženo.

Prohra o jedenáct

SK Viktoria Tábor – Spartak Kaplice 68:57 (37:27). Domácí hráči měli ještě v živé paměti první vzájemné měření sil s Kaplickými v této sezoně, kdy po šesti minutách prohrávali 0:19 a prakticky bylo po zápase. Tentokrát si však Táborští úvod střetnutí pohlídali a za celý průběh zápasu dovolili hostům pouze jedinkrát ujmout se role vedoucího týmu. V polovině první periody ukazovala tabule vyrovnaný stav 8:8 a na jejím konci to bylo 18:15.

Druhou čtvrtinu začali hostující spartakovci náporem, vyztužili obranu a úspěšným zakončením otočili na průběžných 18:19. Na to reagovali viktoriáni time outem. Po návratu na hřiště se domácí vrátili zpět i do vedení (14. minuta – 22:19). Novotný (nejlepší střelec Kaplice) sice trojkou stačil vyrovnat (22:22), ale to bylo ze strany Spartaku na dlouhé čtyři minuty téměř vše. Toho Táborští využili k navýšení vedení na 30:23 v 19. minutě. Do poločasové přestávky se domácím podařilo odskočit ještě o další tři bodíky, a tak se propast mezi oběma celky dostala v půli na výmluvný dvojciferný rozdíl – 37:27.

Po změně stran trvalo trápení hostujících hráčů na útočné polovině, kde se spartakovcům nedařilo především při střelbě zpoza tříbodového oblouku (průměrně dávají Kapličtí 9,3 trojky na zápas, ale tentokrát zaznamenali z perimetru jen dvě přesné trefy). Táborští si naopak trpělivou hrou postupně vypracovali patnáctibodový náskok (27. minuta – 49:34), a tak musel přijít oddechový čas kaplického trenéra Václava Blažka. Následující tříminutový úsek hry ovládli jeho svěřenci poměrem 2:13 a vrátili se zpět do zápasu – 51:47 po třech čtvrtinách.

Už se zdálo, že domácím došly síly a hosté dotáhnou vývoj utkání k obratu, ale první čtyři minuty v posledním dějství se znovu proměnily v kaplický zmar. Přestávka mezi čtvrtinami domácím pomohla k nabrání sil. Díky tomu hráči Viktorie odskočili na 61:47 (34. minuta) – a nepomohl ani další time out hostující lavičky. Do závěrečné sirény viktoriáni sice již nedokázali vstřelit koš ze hry, posledních šest minut skórovali již pouze z čáry trestného hodu, přesto duel dovedli do vítězného konce (v této fázi hry měli šestky 10/7). Kapličtí bojovali – 63:55 (38. minuta), ale přišla další série ztrát, a tím definitivní konec veškerých nadějí na úspěch.

Táborští nepustili soupeře k jeho hře, a když se k tomu přidala nemohoucnost hráčů Spartaku ve střelbě za tři body, včetně několika neproměněných tutovek z pod koše a příliš velký počet ztrát, tak z toho bylo zcela zasloužené vítězství Viktorie. Za zmínku jistě stojí, že v domácích barvách si navíc hned čtyři hráči připsali do osobních statistik dvojciferný počet bodů.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Novotný 17, L. Hejný 11, Beň 7, Kratochvíl 6, Adámek 6, střídali: F. Hejný 6, Ševčík 4, Milsimer, Vaniš, trojky: 2 (Novotný 2), trestné hody: 22/15 (68,2% – z toho: L. Hejný 10/7, Novotný 8/5, Kratochvíl 2/2, Beň 2/1), čtvrtiny: I. 18:15, II. 19:12, III. 14:20, IV. 17:10.

Další program

Druhý duel Spartaku Kaplice na palubovce druholigové rezervy BK Tábor byl na žádost domácího týmu odložen a náhradní termín zatím nebyl stanoven.

V neděli pak Viktoria Tábor potvrdila nárůst formy a poradila si i s dalším celkem z horních pater tabulky: V. Tábor – J. Hradec B 59:58.

V prestižním duelu o čelo tabulky Humpolec porazil Pelhřimov (81:72) – a právě oba jmenované celky z Vysočiny budou dalšími soupeři kaplického Spartaku.