Hala ústeckého SKP hostila o víkendu nejlepší badmintonové české naděje z kategorie starších juniorů do 19 let při mistrovství České republiky.

Kompletní špička, včetně všech reprezentantů, bojovala o pět titulů mistra České republiky a další medailová umístění. Na ty se bohužel nepodařilo dosáhnout nejlepším mladým hráčům českokrumlovského SKB, když Lucie Černá, Zdeňka Švédová, Ondřej Kotyza a Jaromír Janáček shodně jako nejlepší výsledek vybojovali pátá místa.

„Věkový průměr našich hráčů je však pouze šestnáct let a kromě Zdeňky Švédové budou všichni ostatní hrát mezi juniory ještě tři a v případě obou chlapců ještě čtyři roky,“ připomíná českokrumlovský trenér a předseda SKB Radek Votava.

Zůstali pod stupni

Ve dvouhře juniorů vybojoval výhru v prvním kole Janáček, když si ve dvou setech (21:9, 21:16) poradil s Koždoněm z Českého Těšína. Ve druhém kole ho čekal druhý nasazený Kurz z Astry Praha, s nímž krumlovský hráč prohrál ve dvou sadách (14:21, 17:21) a mezi osm nejlepších nepostoupil. Janáček však odehrál v obou případech kvalitní dvouhry a opět ukázal, že je na dobré cestě.

Ve dvouhře juniorek nejprve v prvním kole po třísetové bitvě (21:11, 15:21, 21:23) vypadla Švédová s Úblovou ze Sokola Doubravka. Zápas jí příliš nevyšel a prohra určitě velice mrzí.

Dále se v prestižní dvouhře dostala Černá, která si ve druhém kole poradila s Krejčovou z USK Plzeň (18:21, 21:14, 21:10). Pak ale ve čtvrtfinále nestačila na reprezentantku už v kategorii dospělých Pavelkovou, se kterou odehrála výborný zápas a v koncovce třetího setu dokonce ještě vedla 18:15. Bohužel, pak nedokázala udržet klid a přesnost v rozehrávce a sama tento zápas soupeřce doslova darovala.

Ve čtyřhře juniorů se podařilo českokrumlovské dvojici Kotyza a Janáček porazit v prvním kole Marka se Škopkem (Sokol Č. Budějovice / Bílá Hora Plzeň) ve dvou sadách (21:13, 21:15). Ve druhém kole odehráli Českokrumlovští po zlepšujícím se výkonu dobrý zápas s favorizovanou dvojicí Kurz a Netík (Astra Praha), ale ve dvou setech prohráli (16:21, 12:21).

Ve čtyřhře juniorek narazily Černá se Švédovou na dvojici Bášová a Hejdrychová (UK Hr. Králové / Sokol Meteor Radotín Praha). V prvním setu se českokrumlovským dívkám vůbec nedařilo najít recept na to, aby se dostaly do hry a získaly šanci bodovat (10:21). Ve druhé sadě přišlo zlepšení, chytrá rozehrávka dělala soupeřkám problémy a set se rozhodoval v samotné koncovce, kde se však nedařilo našim juniorkám dobře podávat. Ztráta druhého setu (21:23) je tak může velice mrzet.

Smíšená čtyřhra vyšla nejlépe Švédové, která hrála s Králem ze Židlochovic. Společně ve druhém kole porazili doubravecký mix Steiner a Úblová (21:12, 21:12). Ve třetím kole hráli proti druhé nasazené dvojici Skála a Bášová z Hradce Králové, odehráli velice dobrý první set (20:21), ale ve druhém se soupeř zlepšil na podání i příjmu – a bylo rozhodnuto (15:21).

Janáček hrající společně s Černou přešli v prvním kole mixu přes Světničku a Ondráškovou (Židlochovice / SS Most) ve dvou setech (21:17, 21:10). Ve druhém kole však Českokrumlovští prohráli se silnou dvojicí Skála a Bášová (10:21, 12:21).

Zrcadlo výsledků

Umístění hráčů SKB Český Krumlov na mistrovství České republiky juniorů 2010:

Dvouhra junioři: 9. Jaromír Janáček.

Dvouhra juniorky: 5. Lucie Černá, 17. Zdeňka Švédová.

Čtyřhra junioři: 5. Jaromír Janáček / Ondřej Kotyza.

Čtyřhra juniorky: 9. Lucie Černá / Zdeňka Švédová.

Smíšená čtyřhra: 5. Zdeňka Švédová / Ondřej Král (SKB Č. Krumlov / Židlochovice), 9. Lucie Černá / Jaromír Janáček.

Slova od kormidla

Českokrumlovský trenér Radek Votava hodnotil vystoupení svých svěřenců na letošním juniorském šampionátu.

„Švédové dvouhra vůbec nevyšla. Černá absolvovala těžký zápas už s Krejčovou, se kterou nedávno sehrála vítězný zápas v lize. Zvládla to i na mistrovství, i když v prvním setu byla lepší soupeřka. Lucka ale dokázala hru zrychlit a zápas vyhrála. Proti Pavelkové byla na jedné straně velice aktivní a mnoho bodů získala po skvělé rychlé hře, ale na straně druhé dělala velké množství nevynucených chyb. Zápas to byl velice těžký a také kvalitní.

Ve čtyřhře juniorů první zápas vyšel našim chlapcům velice dobře a po klidné a přesné hře si drželi vedení neustále na své straně. Ve druhém kole proti o čtyři roky starším klukům se snažili zrychlovat hru a pracovat co nejlépe s raketou. Myslím, že tam v určitých okamžicích bylo vidět to, co čtyřhra potřebuje. Ve čtyřhře juniorek byly soupeřky rovněž velice silné. Velká škoda však je druhého setu, který byl po taktické stránce veden velice dobře.

Švédová s Králem odehráli dobrou smíšenou čtyřhru, ale k podzimním výkonům to mělo přece jenom daleko. Páté místo je ale velice pěkné. Černá s Janáčkem se opět o kousíček posunuli dál. K dosaženým výsledkům, i když tentokrát bez medaile, všem našim nadějím gratuluji.“

Radek Votava, Karel Vosika