Posledním testem před nadcházejícím mistrovstvím Evropy juniorů bylo pro mladého badmintonistu krumlovského SKB Petra Berana juniorské Mezinárodní mistrovství Nizozemí.

Beran nastoupil do soutěže jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře se spoluhráčem Janem Loudou z USK Plzeň pod vedením krumlovského trenéra Radka Votavy, který v roli reprezentačního kouče vedl celý český výběr.

V silné konkurenci čtyřiasedmdesáti hráčů ze šestnácti zemí, včetně asijských reprezentací, bylo velmi těžké obstát. Přesto Petr Beran v prvním zápase ve dvouhře dlouho vzdoroval o rok staršímu Angličanu Nathanu Rossiterovi. Po dlouhých výměnách a tvrdém boji nakonec odešel Krumlovák poražen ve dvou setech, ale rozhodně to bylo se ctí (17:21, 18:21). Zajímavé bylo, že v průběhu obou setů držel Beran se soupeřem krok a dokonce vždy v poslední třetině sady ještě vedl (17:15 resp. 16:14), o výsledku však nakonec rozhodla větší zkušenost a odhodlání Angličana.

Ve čtyřhře Beran s Loudou měli za soupeře japonský pár Kyoheia Yamashitu s Naokim Yamazou, kteří se pak probojovali až do finále. Češi se s velkými favority snažili hrát vyrovnaně, ale ani bojovnost prostě tentokrát na Asiaty nestačila. I když za výkon sklidili pochvalu, nebylo možné a ani to nebylo v silách českého páru udržet za každých okolností taktiku hry na síti a nezvedat míče. Nakonec hladká porážka ve dvou sadách (12:21, 16:21) však nemusí mrzet.

Slova od kormidla

Trenér Radek Votava k vystoupení Petra Berana na nizozemském juniorském šampionátu řekl:

„Petr odehrál sice jenom dva zápasy, ale i tak to bylo pro něj velice cenné. Tento turnaj může ještě více otevřít oči všem, kteří to myslí s Petrem upřímně dobře, ale hlavně jemu samotnému. Startovali zde hráči ze šestnácti zemí a z toho hlavně ty v Evropě silné, jako jsou Německo, Anglie, Nizozemí, Francie, Skotsko, Švédsko nebo Belgie a také šest reprezentací z Asie, jmenovitě Korea, Hong Kong, Malajsie, Thajsko, Japonsko a Indie. Byla to prostě juniorská TOP kvalita. Pro naše mladé naděje je taková konfrontace nutná, a to několikrát do roka. To je jediná cesta, jak mít šanci konkurovat a posouvat se dál. I přes dvě prohry Petr nezklamal, navíc na turnaji pozorně sledoval spoustu dalších zápasů. Věřím, že tím opět posune svou výkonnost dál. Od této středy je už Petr zase na závěrečném reprezentačním soustředění před mistrovstvím Evropy sedmnáctiletých, poslední týden pak strávíme spolu v klubu při závěrečné přípravě."

Jiří Frendl