Při středečním slavnostním setkání sportovního výkvětu českokrumlovského regionu se kromě desítky nejúspěšnějších, kolektivu a talentů tradičně vyhlašovaly i další kategorie, ke kterým se dnes vracíme.

A jednalo se o kategorie, v nichž došlo k dekorování osobností okresního sportu za jejich dlouholetou práci v tělovýchově. Jak řekl průvodce večerem, předseda pořádajícího Českokrumlovského a tělovýchovného sdružení Jan Vobr, jde ve správném slova smyslu o dobré duše okresního sportu. Konkrétně to byly kategorie sportovního rytíře, dále sportovního organizátora a trenéra, tedy činovníka nebo funkcionáře v současné době stále v plné práci, a v neposlední řadě pak zasloužilého tělovýchovného pracovníka, povětšinou z řad starších činovníků, kteří v tomto roce slavili životní jubileum.

Podruhé v historii došlo k vyhodnocení zvláštní Ceny za rozvoj a podporu sportu v dané lokalitě, kterou obdržely tři subjekty.

Sportovní rytíř

Miroslav PÁRTL (kanoistika – SK Vltava Č. Krumlov). V letošním roce ukončil jednu část sportovní kariéry. Nejedná se však o aktivní výkonnostní sportování, ve kterém nadále pokračuje, ale o funkcionářskou práci. Od roku 1968 je členem krumlovského kanoistického oddílu, kde s krátkou přestávkou po dobu vojenské služby působí dodnes, a to již dlouhých 46 let. Od roku 1978 až do loňska v oddíle pracoval jako předseda. Svým svěřencům šel vždy příkladem po sportovní stránce, kde si neustále udržoval výbornou sportovní výkonnost, ale také po stránce osobnostní. Na prahu letošního roku, v době sportovního největšího rozkvětu klubu, již vystoupil z kapitánského můstku SK Vltava na břeh. Kanoistice však zůstává věrný dál. A krátce po odchodu z vedení klubu přispěl do oddílové pokladnice cenným úspěchem, když na Mistrovství ČR veteránů ve slalomu, které se konalo na slalomové trati řeky Úpy v Trutnově, vybojoval bronzovou medaili v kategorii nejstarších veteránů. Pár měsíců poté oslavil kulatou šedesátku.

Organizátoři a trenéři

Karel KAŠÁK (hokej – HC Slavoj Č. Krumlov). Trenér mládeže a úspěšný organizátor turnajů mládeže. Od roku 2012 předseda HC Slavoj. Tuto funkci přebral v nezáviděníhodné situaci po povodních, kdy klub sídlil pouze v provizorních kabinách a stále se nedařilo sehnat finanční prostředky ani partnera pro výstavbu nového zázemí. Trpělivou prací a jednáním s městem Č. Krumlov a společností Pro-Sport se oddílu podařilo dohodnout se na vylepšení technického zázemí ZS. Největší podíl a zásluhu má na zahájení výstavby šaten a celého zázemí HC. Tato akce v současnosti probíhá a dokončena by měla být v příštím roce.

Stanislav KYSELA (fotbal – FC Velešín). Fotbal začal hrát v sedmi letech za tehdejší velešínský Spartak, kde postupně prošel všemi věkovými kategoriemi. V roce 1983 byl u postupu do I.A třídy a o dva roky později i u historického posunu mezi oblastní elitu do krajského přeboru. Po dobu vojenské služby hrál krajský přebor za Duklu Dětřichov. Po návratu z vojny si vychutnával nejslavnější éru velešínské kopané, ale prožíval i horší časy v podobě sestupů až do okresního přeboru. Poté se začal věnovat i trenérské činnosti, kde postupně od žáčků, přes dorost přivedl v roce 2012, coby asistent Romana Rozkošného, tým dospělých po 25 letech zpět do I.A třídy. Od roku 2013 působí jako hlavní trenér u první mužstva, které v současné době hraje I.B třídu. Je příkladem srdcaře, bojovníka a obětavce, který pokračuje ve šlépějích svého otce a bez kterého by velešínský fotbal těžko dosáhl takových úspěchů. Svou prací se nesmazatelně zapsal do historie velešínské kopané.

Tomáš ŠIMEK (hokej – HC Slavoj Č. Krumlov). Dlouholetý vedoucí mládežnických družstev Slavoje a hlavní organizátor mládežnických turnajů. Jeho parádní akcí bylo vždy organizování mezinárodního jarního turnaje mladších žáků.

Jiří WERNER (fotbal – FK Slavoj Č. Krumlov). Odchovanec českokrumlovského fotbalu a dlouholetý hráč Slavoje. Po ukončení aktivní hráčské kariéry se stal vedoucím mužstev dospělých a tuto funkci vykonává již více než 25 let. V současnosti je vedoucím divizního prvního mužstva mužů. V letošním roce oslavil kulaté padesátiny.

Pozn.: Pro zpravodajskou úplnost dodejme, že v této kategorii byl hodnotící komisí navržen i krumlovský atlet Jan Vopat, který se však ocenění sám zřekl.

Zasloužilí pracovníci

Štefan ČAJAN (fotbal – Sokol Benešov nad Černou). Od mládí vášnivý fotbalista, který působil v Chlupaté Vsi u Horní Stropnice a později v Benešově nad Černou až do roku 1983, kdy po smrti pánů Kovandy a Chýleho tamní Sokol přerušil aktivní činnost. V roce 1994 Štefan Čajan stál u znovuobnovení sportovní činnosti v obci, kdy členové fotbalového oddílu uspořádali 1. ročník Memoriálu Josefa Chýleho a tím založili novodobou fotbalovou tradici v Benešově. Od tohoto roku pracuje v různých funkcích dodnes. Letos slavil kulaté sedmdesáté narozeniny.

Josef KOKLAR (fotbal – FK Dynamo Vyšší Brod). Všestranný sportovec a především fotbalista, který si zahrál ke konci kariéry v Rakousku. Po tragické smrti Antonína Straky se chopil funkcionářských povinností ve fotbalovém klubu vyšebrodského Dynama i v okresních tělovýchovných orgánech. Dvanáct let byl členem VV ČKTSS. Letos oslavil kulatou šedesátku.

Josef KRÁTKÝ (fotbal – FC Lipno nad Vltavou). S aktivní fotbalovou kariérou začal na východě republiky ve Zlínském kraji, a to ve Žlutavách a Otrokovicích. Vojenská služba ho zavedla do našeho kraje a tehdy hrál za České Velenice. V jižních Čechách pak založil rodinu a působil ve fotbalových klubech v Loučovicích, na Lipně a ve Frymburku. Své tři syny Radka, Rostislava a Marcela vedl též k fotbalu a všichni tři hájili mimo jiných i barvy krumlovského Slavoje. Nevěnoval se však jen svým synům, ale nepřetržitě trénoval mládež na Lipně a ve Frymburku. V současné době připravuje fotbalové naděje na Lipně a působí též jako trenér výběrů OFS Č. Krumlov. Letos oslavil sedmdesátku.

Dagmar MAŘÍKOVÁ (ASPV – SK Větřní). Dlouholetá cvičitelka jógy a aerobiku v SK Větřní. Od roku 2008 pracovala jako sekretářka OFS Č. Krumlov a později jako ekonomka ČKTSS a OFS. Tuto činnost vykonávala až do jara 2014, kdy odešla do důchodu. Stále pracuje ve výboru mateřského SK Větřní, kde je dlouholetou účetní klubu. Nadále je i aktivní cvičitelkou, ve Větřní vede cvičení žen se zaměřením na jógu. U dámy se to nesluší, přesto dodejme, že letos oslavila kulaté šedesáté narozeniny.

Otakar DVOŘÁK (fotbal, atletika, basketbal – SK Větřní). Rodák z Českých Budějovic, který dlouhá léta působil jako tělocvikář na ZŠ ve Větřní a později v Českém Krumlově na ZŠ TGM u fotbalových sportovních tříd. Dlouholetý trenér i rozhodčí fotbalu, basketbalu a atletiky, dlouholetý tělovýchovný funkcionář a předseda okresního atletického svazu, člen a později i předseda ČKTSS a stálý sportovní fanda. Jedním slovem legenda sportu na Českokrumlovsku. Letos slavil kulaté sedmdesátiny.

Zvláštní cena

Cenu za rozvoj a podporu sportu v dané lokalitě pro rok 2014 obdržely:

- Obec VĚTŘNÍ

- Obec DOLNÍ TŘEBONÍN

- Město ČESKÝ KRUMLOV

Karel Vosika, Jan Vobr