První prosincovou neděli se v hale velešínského učiliště konal v pořadí již třetí ročník dorosteneckého turnaje v sálovém fotbale – Paroh Junior Cup.

Oproti předchozím ročníkům se turnaj výjimečně neuskutečnil v Kaplici. Rekonstrukce kaplické haly ZŠ Školní vše zhatila, ale pořadatelům se podařilo zajistit halu SOŠ Velešín, a tak se mohl turnaj konat.

Z minulého roku byly ve startovní listině shodné pouze tři týmy, a to dvojnásobný vítěz a znovu horký kandidát na titul SK Čtyři Dvory, dále pořádají Paroh Junior a českobudějovické Dynamo, které oproti loňsku přivezlo starší výběr. Loni odehráli dynamáci turnaj s U15, tentokrát postavili družstvo kategorie U17. Pětice týmů pak byla zcela nová a nutno říci, že turnaj byl velice kvalitně obsazený.

Osm celků bylo rozděleno do dvou čtyřčlenných skupin. První dva týmy postupovaly do křížového semifinále, týmy z třetích míst si to rozdaly o konečné páté místo a čtvrtí se utkali o to, komu zůstane černý Petr. Všechna utkání se hrála na 2x 10 minut. Na turnaji mohli startovat hráči narození v roce 1997 a mladší.

Základní skupiny

Skupina A: V áčkové skupině patřil k favoritům celek budějovického SKP, který na podzim skončil v krajském přeboru na bronzové příčce. Vysoko jistě pomýšlela i sedmnáctka Dynama hrající Českou ligu své věkové kategorie. Třetím do party byl po podzimu vedoucí celek I.A třídy (sk. A) z Trhových Svinů a čtveřici doplnil kaplický Spartak tvořený z hráčů převážně mladšího dorostu. Spartakovcům se však hned v prvním duelu zranil brankář Posel, a to se projevilo posléze v dalších zápasech. Téměř všechny zápasy skupiny skončily minimálně dvoubrankovým rozdílem. Velice pohledný a dramatický byl souboj mezi SKP a Dynamem, který rozhodoval o vítězi skupiny. Z prvního místa nakonec do semifinále šlo SKP, z druhého pak Dynamo.

Výsledky skupiny A: SKP – Kaplice 2:0 (Cimerhanzl, Hüttner), Tr. Sviny – Dynamo 2:5 (O. Hruška, L. Gažák – Suda, Kalousek, Kočí, Švec, Dolejšek), Kaplice – Tr. Sviny 0:5 (Valenta 2, Brůha, Šemro, J. Gažák), SKP – Dynamo 3:2 (Neckář 2, Tlamsa – Suda, Kalousek), Kaplice – Dynamo 0:6 (Collin 2, Suda, Sekyra, Strapek, Kalousek), SKP – Tr. Sviny 4:2 (Hüttner 2, Matěják, Tlamsa – Šemro, L. Gažák). Pořadí: 1. SKP ČB 9 bodů (skóre 11:4), 2. Dynamo ČB 6 bodů (13:5), 3. Trhové Sviny 3 body (9:9), 4. Spartak Kaplice 0 bodů (0:13).

Skupina B: Jednoznačnými favority béčka byli dvojnásobní vítězové ze Čtyřech Dvorů. Na lepší než loňské čtvrté místo pomýšleli mladíci pořádajícího Parohu, který byl tvořen z hráčů kaplického staršího dorostu a doplněn o hráče z Písku a Krumlova. Dalšími do party byla krajská budějovická Slávie a vedoucí celek I.A třídy (sk. C) z Bechyně. Z prvního místa do semifinále suverénně postoupili Čtyřdvorští následovaní kaplickým Parohem.

Výsledky skupiny B: Čt. Dvory – Slávia 4:1 (Kuna 2, Vejvar 2 – Dvořáček), Bechyně – Paroh 0:3 (Pál, Hošek, Sulzer), Slávia – Bechyně 1:1 (Dvořáček – J. Hruška), Čt. Dvory – Paroh 4:0 (Kuna 2, Vejvar, Vajo), Slávia – Paroh 0:4 (Štrbačka, Divoký, D. Tůma, Malický), Čt. Dvory – Bechyně 6:1 (Kuna 3, Vejvar 3 – J. Hruška). Pořadí: 1. Čtyři Dvory 9 bodů (14:2), 2. Paroh Kaplice 6 bodů (7:4), 3. Slávia ČB 1 bod (2:9), 4. Bechyně 1 bod (2:10).

Bitvy o pořadí

Zápasy o umístění zahájily oba semifinálové duely, které byly naprosto rozdílné.

1. semifinále: SKP ČB – Paroh 0:0 na penalty 2:3. Tento zápas byl od začátku až do úplného konce velmi dramatický, šance se střídaly před oběma brankami, oba gólmany několikrát zachránila konstrukce jejich svatyní, ale dvacet minut hry změnu skóre nepřineslo. O postupujícím a prvním finalistovi se tedy muselo rozhodnout v penaltovém rozstřelu. Ten zahajovali Kapličtí a František Marek byl úspěšný. Vzápětí jej napodobil i Martin Hüttner. Ve druhé sérii se trefil jak Dominik Tůma, tak i Tomáš Tůma (pozn. – hráči stejného příjmení hrající se shodným číslem na zádech). Pak se šťastně trefil i třetí Parožák v pořadí Jiří Divoký. Naproti tomu Ondřej Tlamsa nastřelil jen tyč, a tak do finále prošel Paroh Junior team.

2. semifinále: Dynamo ČB – Čt. Dvory 0:6 (0:4). Druhé semifinále mělo daleko jednoznačnější průběh. Už ve 3. minutě nasměroval favorita do finále svým dalším zásahem Zdeněk Kuna, a když pak stejný hráč na konci poločasu vstřelil další dva góly, bylo rozhodnuto.

O 7. místo: Kaplice – Bechyně 1:4 (1:2). V souboji posledních týmů základních skupin šli do vedení už ve 2. minutě Bechyňští gólem Vítka, ale Kapličtí dokázali záhy odpovědět svým vůbec prvním gólem na turnaji, o který se postaral Flaška. Jenomže ještě do pauzy zajistil nejvzdálenějšímu účastníkovi turnaje vedení Cais. A když hned v první minutě druhého dějství zvýšil vedení hostů Tien Nguyen, bylo prakticky rozhodnuto. Sedmé místo pro Bechyni pak dvě minuty před koncem pečetil Vítek.

O 5. místo: Tr. Sviny – Slávia ČB 2:3 (1:1). Divácky zajímavý a dramatický zápas gólově otevřel tým z oblastní I.A trefou Šemra z 3. minuty. Ještě v té samé minutě však manko smazal nejlepší hráč Slávie Dvořáček. Po třech minutách hry ve druhé půli pak slávisté obrat dokonali gólem Vranovského. V 16. minutě zvýšil už na 1:3 Kohout. Svinenští minutu před koncem ještě zápas zdramatizovali trefou Jana Gažáka, ale na vyrovnání jim už nezbyl čas.

O 3. místo: SKP ČB – Dynamo ČB 3:1 (1:1). Střetnutí o bronz bylo reprízou duelu ze základní skupiny a i v odvetě byl vítěz dlouho nejasný. Do vedení šlo SKP zásluhou Tomáše Tůmy, ale hned v následující minutě vyrovnal Zachař. Rozhodnutí pak padlo až čtyři minuty před koncem, kdy se trefil Tlamsa z SKP a nasměroval svůj tým ke stupňům. Vzápětí vedení potvrdil Matěják – a po závěrečném klaksonu se z bronzového stupínku radovali dorostenci českobudějovického SKP.

Finále: Paroh – Čt. Dvory 0:3 (0:2). I finále bylo reprízou skupinového souboje. Favority byli dorostenci Čtyřech Dvorů, kteří po celý turnaj podávali jednoznačně nejlepší výkony. A výborně vstoupil obhájce i do finálového klání, když jej hned v 1. minutě do vedení poslal Zdeněk Kuna. Stejný hráč pak za další tři minuty náskok zdvojnásobil. Obhájce prvenství hrál výborně, domácím nelze upřít snahu, jenomže své příležitosti proměnit nedokázali. I po změně stran Čtyřdvorští pozorně hlídali dvoubrankové vedení. Hráči Parohu sehráli rozhodně podařenější partii než ve skupině, ale soupeř byl prostě a jednoduše výborný po všech stránkách. V poslední minutě navíc výhru, obhajobu titulu, svůj hattrick a obrazně řečeno i celkový zlatý hattrick ztvrdil nejlepší střelec turnaje Zdeněk Kuna.

Při závěrečném vyhlášení konečných výsledků pořadatelé nejprve ocenili individuální výkony. Nejlepším střelcem turnaje se stal tahoun vítězného celku Zdeněk Kuna, který v pěti zápasech nasázel úctyhodných 13 gólů. Nejlepším gólmanem turnaje pořadatelé vyhodnotili Františka Říhu z pořádajícího Parohu, který byl oporou stříbrného celku. Při vyhodnocení nejlepšího hráče turnaje padla volba na Vojtěcha Vejvara ze Čtyřech Dvorů.

Pořadatelé touto cestou děkují sponzorům, bez kterých by se nemohl další ročník turnaje pořádat. Poděkování si zaslouží i rozhodčí. Porci osmnácti zápasů odřídila trojice arbitrů Jan Herman, Martin Kučera a Ladislav Kuzma. Pochvalu si zaslouží i pořadatelé samotní, kterým se podařilo turnaj uskutečnit, přestože v Kaplici nebyla k dispozici hala a narychlo museli zajistit náhradu ve velmi pěkné hale SOŠ Velešín. A aby díků nebylo málo, tak pořadatelé děkují touto formou i vedení velešínské školy, které jim vyšlo vstříc.

Jak nastoupili

Konečné pořadí 3. ročníku Paroh Junior Cupu a sestavy jednotlivých zúčastněných družstev:

1. místo – SK Čtyři Dvory: Roman Vosejpka, Lukáš Nečekal, Michal Rachač, Zdeněk Kuna, Tomáš Vajo, Martin Volf, Vojtěch Vejvar, Martin Matušek.

2. místo – Paroh Junior team Kaplice: František Říha, Jan Štrbačka, Patrik Hošek, Robert Daniel, Marek Malický, Jiří Divoký, Filip Sulzer, Dominik Tůma, František Marek, Dan Pál.

3. místo – SKP Č. Budějovice: Jakub Hotový, Ondřej Hotový, Miroslav Matěják, Martin Hüttner, Prokop Pučejdl, Tomáš Tůma, Martin Cimerhanzl, Josef Fořter, Quang Dat Le, Matouš Neckář, Ondřej Tlamsa, Jiří Valter.

4. místo – SK Dynamo Č. Budějovice U17: Matouš Burian, Lukáš Kočí, Matyáš Zachař, Dominik Suda, Marek Smetana, Matěj Švec, Michal Strapek, Jan Sekyra, Petr Dolejšek, Jakub Rauscher, Marek Kalousek, Dominik Collin.

5. místo – SK Slávia Č. Budějovice: Michal Hučík, Jakub Kohout, Pavel Čada, Daniel Šťastný, Jakub Vranovský, Jiří Beneš, Karel Dvořáček, Jan Wagner.

6. místo – TJ Spartak Trhové Sviny: Patrik Brousek, David Brůha, Jan Gažák, Jan Novák, Lukáš Gažák, Ondřej Hruška, Michal Smoleň, Jiří Šemro, Lukáš Valenta.

7. místo – FC Bechyně: Vladislav Vanýsek, Tomáš Vítek, Josef Hruška, Pavel Tien Nguyen, Marian Vítek, Vojtěch Podzimek, Robin Cais, Radek Šťastný, Ondřej Kotalík, Petr Zeman, David Krejčí.

8. místo – FK Spartak Kaplice: Jindřich Posel, Vojtěch Čutka, Jakub Pečenka, Jakub Flaška, Patrik Draškovič, Jakub Vaniš, Matouš Hájek, Václav Kuchař, Jan Fejtek, Petr Bárta.