Dlouholetý první muž kanoistického oddílu SK Vltava Český Krumlov, jehož charakteristiku najdeme na klubovém webu pod slovy: „Člověk, který v uplynulých pětatřiceti (!) letech táhl klub z pozice jeho předsedy a nyní si vody a dění kolem užívá jako stále výborný slalomář" se s námi podělil o spoustu svých bohatých zážitků z minulých let, přiblížil nám neuskutečněné sny nebo i svůj pohled na současnost klubu.

"S blížící se šedesátkou a jak postupně odcházeli z funkcionářského života moji vrstevníci a lidé, se kterými jsme klub tvořili a zažívali veškeré peripetie, tak jsem cítil, že je už na čase předat žezlo mladším," s rozhodností říká Miroslav Pártl a jedním dechem pokračuje: „V posledních letech jsem už avizoval, že s funkcionařinou pojedu na plné pecky do šedesáti, ale už jsem si vyhlížel pokračovatele a nástupce. Klub má nyní nového předsedu Tomáše Paloudu, místopředsedou je Lukáš Novosad a hospodářkou Dana Halešová. Myslím, že to hlavní gró pro dobrý chod oddílu je od naší staré party vytvořené a já pevně věřím, že mladí v tom budou úspěšně pokračovat."

Roky v čele

Miroslav Pártl je jako rodilý Krumlovák řekou Vltavou doslova odkojený a vodě zasvětil prakticky celý život.

„K vodě jsem se dostal ve čtrnácti letech," vzpomíná a vrací se do mládí: „Po návratu z vojny v osmasedmdesátém roce jsem pak začal v klubu dělat předsedu a zažil tady za ty roky všechny možné radosti i starosti. Vzpomínám na naší první loděnici v bývalé kuželně u domu dětí i na druhou v Krumlovském mlýně v centru města. Potom začala éra Lídy Polesné, vzniklo tady Tréninkové centrum mládeže, kde jsem s Milanem Kobesem dělal pomocného trenéra. Vzpomínám na partu lidí kolem Zdeňka Švehly, doktora Jankovského nebo Honzy Vávry. A z těch takzvaně starých jsem už zůstal jen já. I proto byl čas dát šanci mladým," ještě jednou vysvětluje odchod do funkcionářského důchodu Miroslav Pártl, i když si neodpustí poznámku: „Úplně jsem samozřejmě neskončil, to ani nejde! Na jednání výboru dál docházím, dělám klukům takového poradce nebo mentora a i jinak pomáhám, co je v mých silách."

Za desítky let v čele oddílu pochopitelně Miroslavu Pártlovi pod rukama takzvaně prošly desítky a spíše stovky závodníků, kteří šířili dobré jméno oddílu SK Vltava doma i za hranicemi…

„Jsou to opravdu mraky lidí. Škoda jen, že někteří třeba hodně dobří z různých důvodů vodu opustili. Jiní ale zůstali a dostali se hodně vysoko. Měli jsme tady v minulých letech několik reprezentantů, dva olympioniky odchovance Grossmannovou a Kobese, kteří se na hrách dostali do desítky, dobří byli Radek a Zdeněk Švehlové, Tomáš Vávra, a mohl bych jmenovat dlouho a dlouho."

S tím je samozřejmě spojeno i neskutečné množství zážitků…

„Trávil jsem za ta léta prakticky všechny víkendy na závodech nebo při cestách na tréninkové kempy. Jezdili jsme třeba do východoněmeckého Cvikova, kde byla postavená přesná kopie olympijského kanálu z Mnichova. Na pozvání jsme jezdili do bývalé Jugoslávie, kdy jsme po cestě tak trochu na zapřenou vždy udělali několikadenní zastávku v Rakousku a jezdili po horských alpských řekách. Tam s námi býval i herec Míra Vladyka s bráchou. Je toho opravdu hodně," s úsměvem vzpomíná Miroslav Pártl.

Nesplněný sen

Najde expředseda SK Vltava při dlouhém výčtu momentů zapsaných do klubové kroniky zlatým písmem i něco co jej trápí?

„V současnosti máme jako klub vlastní areál, tedy loděnici i s pozemkem kolem. Jsou tedy vytvořené předpoklady pro to, aby se za loděnicí na místě dnes zasypaného starého mlýnského náhonu vybudoval náš vysněný vlastní slalomový kanál, který jsem se osobně nejméně pět posledních let snažil v Krumlově, a to po stránce projektové, administrativní i stavební zde zrealizovat," přibližuje Miroslav Pártl. A jak to s tímto snem Vltaváků dnes vypadá? „Je zpracovaný projekt, máme i stavební povolení a můžeme začít stavět třeba zítra! Pokud ovšem seženeme potřebných pětadvacet miliónů… Před třemi roky jsme přes ROPku žádali o dotační titul, ale vždy jsme zatím byli z různých důvodů odsunuti na druhou kolej. Stále tedy všichni, včetně kluků z nového výboru, sháníme investora a já věřím že se to dříve nebo později povede," optimisticky vzkazuje.

Rodinný klub

Podívejme se tedy ještě do nejčerstvější historie českokrumlovského vodáckého oddílu, která bývalého předsedu také rozhodně hřeje na srdci.

„V současnosti náš klub spíše inklinuje ke sjezdařským disciplínám. Hlavní postavou je Lukáš Novosad, který tady svými zkušenostmi a jménem vytvořil asi nejsilnější a nejlepší sjezdovou závodnickou skupinu v republice. Ta pak v posledních letech do klubové sbírky přivezla medaile z mistrovství Evropy i světových šampionátů. Máme v klubu i raftový přínos, kde jsme spolu s dceřiným oddílem budějovického Hanace konkurenceschopní v Evropě i ve světě," těší expředsedu, jenž ihned plynule navazuje: „Nejsou to však jen tyto takzvané špičky ledovce. V klubu dáváme příležitost i lidem nejen z tohoto regionu. Hostuje v našem oddíle a závodí v barvách SK Vltava plno závodníků z Budějovic nebo až třeba z Mladé Boleslavi. Jsme prostě takový rodinný klub, který má v osobě Lukáše Novosada dalším závodníkům co nabídnout. U něho se pak musím speciálně zastavit. Na Lukášovi si cením, že byť není profesionál a je hodně pracovně vytížený, tak stále dokáže práci v klubu dát opravdu maximum," chválí Miroslav Pártl.

Rakváči jedou

Jak jsme již v úvodu avizovali, tak Miroslav Pártl s ukončením funkcionářské dráhy rozhodně ještě nepověsil na hřebík závodnické pádlo a dále jej budeme vídat při různých soutěžích veteránů. „O víkendu se jede mistrovství republiky ve slalomu na řece Úpě v Trutnově, kde pochopitelně nemohu chybět. Tady je výhodou, že náš sport se dá dělat i ve vyšším věku. Mladší kluci sice naší kategorii nad pětapadesát let, kam už pochopitelně patřím, trochu posměšně říkají „rakváči", ale to mi vůbec nevadí. A když se podívám na našeho člena Zdeňka Grossmanna, který je ročník narození devětatřicet, je mu tedy sedmdesát pět let a stále jezdí, tak si říkám, že na úplný konec mám stále ještě času dost a dost!" s úsměvem uzavírá příjemné zastavení letošní jubilant a expředseda českokrumlovského SK Vltava Miroslav Pártl.

Jak šla historie

Kanoistický oddíl SK Vltava Český Krumlov byl založen na jaře roku 1952 pod tehdejším názvem „SOKOL KONOPA" s patronací oděvního závodu stejného názvu.

Historické milníky klubu

* 1. května 1952 – Křest první patnáctky krumlovských kanoistů plavbou z Č. Krumlova do Boršova.

* 1952 – Zřízení první loděnice v lokalitě Na Střelnici, vedoucím klubu je Václav Kolář.

* 1954 – V rámci klubu je založen první výcvikový mládežnický oddíl pod vedením Věry Pazderkové.

* 1959 – Sokol Konopa ukončuje činnost a kanoistická skupina přechází pod křídla turistické TJ Start Č. Krumlov.

* 1960 – Vzniká sportovně zaměřený oddíl kanoistiky TJ Slavoj Český Krumlov, předsedou je Václav Kolář. Oddíl nebyl zaměřen na vrcholový sport, ale na dobré výsledky v rámci přeborů ČSSR ve sjezdu a slalomu dosáhly v kategorii C2 posádky bratrů Kolářových a Kaloš – Míšek.

* 1975 – V Českém Krumlově je zřízeno Tréninkové středisko mládeže. V systematické práci pod vedením trenérů Ludmily Weberové (později Polesné), Milana Kobese, Zdeňka Grossmanna, M. Pártla a Z. Švehly vyrůstají pozdější úspěšní závodníci (Zdena, Hana a Petr Grossmannovi, Kún, Beneš, Hanzálek, Turnhofer, později Tomáš a Jan Kobesovi, Zdeněk a Radek Švehlovi, Tomáš Vávra, Fleischmann, Kaloš, J. Máče, L. Máče, K. Pártlová nebo T. Jakeš).

* 1975 – Oddíl se stěhuje do loděnice v bývalém mlýně v centru města, kde následně pod sousedícím jezem zřizuje slalomovou trať.

* 1976 – Bratři Kolářové získávají 5. místo při Mistrovství ČSSR ve sjezdu ve Špindlerově Mlýně. Na republikových přeborech následně získávají první medaile Turnhofer (slalom) a Petrovič (sjezd).

* 1978 – Krumlovský klub dodává prvního kanoistu Pavla Turnhofera do Střediska mládeže vrcholového sportu v Praze. Ve věku 16 let získává Hana Grossmannová na Mistrovství ČSSR pod lipenskou přehradou stříbrnou medaili v kategorii K1 ženy. Hlídka žen 3x K1 ve složení H. Grossmannová, Z. Grossmannová a Polívková získává pro klub historicky první medaili ze závodu družstev.

* 1983 – TSM ukončuje činnost a následuje určitý útlum sportovní činnosti, zejména u mládeže.

* 1991 – Klub se nově registruje pod názvem SK Vltava Č. Krumlov.

* 1992 – Krumlovská odchovankyně Zdena Grossmannová reprezentuje na OH v Barceloně.

* 1995 – Za reprezentaci Českého Krumlova získává klub Cenu města v oblasti sportu.

* 1999 – Klub se stěhuje do nové loděnice na Třídě 5. května, kde má k dispozici větší prostory a lepší dopravní dostupnost.

* 2000 – Krumlovský odchovanec Tomáš Kobes reprezentuje na OH v Sydney.

* 2003 – Koná se 1. ročník Krumlovského vodáckého maratonu, závodu, který se postupně stává jednou z největších kanoistických akcí v republice a který klub SK Vltava spolupořádá.

* 2009 – Klub navazuje sportovní partnerskou spolupráci s raftovým klubem Hanace Č. Budějovice, což vede ke zvýšení sportovní úrovně v obou oddílech i odvětvích. Zdeněk Švehla se podílí na prvosjezdu horního toku Brahmaputry, turistika je hodnotnou složkou klubových aktivit.

* 2011 – Klub navazuje spolupráci s DDM Č. Krumlov, čímž výrazně narůstá mládežnická základna.

* 2012 až 2013 – Klub je aktivní ve sportovních i různých zájmových činnostech, daří se práce s mládeží. Výrazné sportovní výsledky dosahují závodníci klubu pod vedením Lukáše Novosada, a to na domácí, evropské i světové scéně. Aktivními a úspěšnými reprezentanty ČR jsou Lukáš Novosad, Antonín Haleš, Hana Peterková a Lenka Lagnerová. V posledních letech klub obsazuje přední příčky v rámci ČR, kde se v celostátních měřeních sil prosazují i klubové naděje.