Českokrumlovský badmintonista Pavel Florián vybojoval před Vánoci v turecké metropoli na turnaji kategorie International Series ve dvouhře páté místo, když porazil nasazenou čtyřku, a medaile mu unikla jen o vlásek…

Dvě vítězství

První zápas hrál Florián proti domácímu reprezentantovi Kamilu Vehbi Akcebemu. Průběh utkání popisuje krumlovský hráč takto: „Zápas, v němž jsem měl převahu především v útoku, byl z mojí strany dost nervózní. Míčky, které pořadatelé pro turnaj zajistili, byly rychlé a hůře se ovládaly. Jakmile člověk začne hrát byť jen trochu křečovitě nebo nejistě, může pak soupeři darovat velkou část zápasu. První set jsem vyhrál relativně hladce, ale v sadě druhé se mi začátek vůbec nepovedl. Nejistota, zbytečné chyby – a pětibodová ztráta byla na světě.

Ze stavu 5:10 jsem ale otočil na 11:10 do přestávky a poté jsem soupeři dovolil získat už jen pouhé dva body. Radkova slova (Radek Votava, trenér Floriána a šéf krumlovského badmintonového oddílu – pozn. red.), že si musím vždy věřit a být rozhodný, zapůsobila jako živá voda. Když jsem tuto radu využil a přenesl tento přístup na kurt, pak už nic nebránilo postupu do druhého kola.“

V osmifinále čekala Floriána nasazená turnajová čtyřka – Belgičan Yuhan Tan, který byl favoritem zápasu. Ten byl vyhlášen pouhých padesát minut po skončení prvního kola, což je dost krátký čas na odpočinek, navíc se ihned začalo hrát v o poznání vyšším tempu. S tím musel náš reprezentant bojovat.

„Ze začátku mi dělalo velký problém si na rychlost zvyknout a i když jsem doslova cítil, že vím, co chci i musím hrát, byl jsem zbrklý a momenty dobré střídaly zase série chyb. První set jsem tak prohrál 16:21. Ve druhém jsem zlepšil práci s raketou, zpřesnil hru na síti a častěji se dokázal pouštět do drajvových výměn, které mi vyhovovaly. V bodově vyrovnané koncovce jsem si v důležitých momentech udržel převahu a vyhrál 22:20.“

Po posledním míčku druhého setu vyrovnaného duelu se stala malá nepříjemnost. Istanbul dva dny vytrvale sužoval silný déšť a průtrže mračen. Na kurt v momentě, kdy srážky vrcholily, začala ze střechy téct voda. Hráči tak byli nuceni si pauzu mezi druhou a třetí sadou nedobrovolně prodloužit a přesunout se i s celým osazením hřiště na vedlejší dvorec. Tato změna ale viditelně neprospěla psychice Belgičana, který se chtěl ihned dostat do zápasu a urvat začátek rozhodujícího setu pro sebe.

Pavel Florián o tomto momentu říká: „Radek mi nejprve dal pokyn, abychom se šli na novém hřišti volně rozehrávat, ale pak své rozhodnutí změnil se slovy: „Nech ho přemýšlet.“ A vyplatilo se, začátek třetího setu Tan vůbec nezachytil a já postupně zvyšoval náskok až na 11:4. Další z pokynů Radka byl: „Žádný úder nahoru, bojí se tě.“ Soupeř úplně ztratil úderovou jistotu. Na síti jsem hrál dobře a spoustu bodů jsem tak získával lehce a díky této převaze jsem se zároveň pohodlně udržel v útoku, který mi přinášel body.“

Jednoznačný výsledek 21:11 přinesl Floriánovi postup do čtvrtfinále a celému českokrumlovskému duu pak velkou radost, která mohla navíc ještě pokračovat. Postoupit se mohlo i dále.

Prohra s Dánem

Ve čtvrtfinále byl soupeřem našeho hráče Dán Steffen Rasmussen, borec patřící k dánské teprve nastupující generaci. I přesto bylo jasné, že Floriána čeká velmi tvrdý oříšek k rozlousknutí, protože Dánové jsou v badmintonu evropskou špičkou.

Zápas byl od začátku oboustranně nervózní a hráči se střídali v kratších či delších šňůrách bodových zisků.

„Byl jsem to já, kdo většinu prvního setu a vlastně celého zápasu dotahoval i třeba pětibodovou ztrátu, ale stejně tak jsem to byl právě já, kdo měl první šanci na výhru setu. V úvodní sadě jsem vedl sice jen jednou, ale za klíčového stavu 20:19. Tento setbol jsem ale neproměnil a kvůli lehce nejistému hernímu projevu v koncovce podlehl 23:25,“ okomentoval průběh úvodní sady Pavel Florián.

Druhý set měl jiný vývoj. Náskok si zpočátku vypracoval Florián, pak ale nechal Dánovi větší prostor a dovolil mu otočit průběh sady. Soupeř získal za stavu 15:20 hned pět mečbolů. Florián všechny odvrátil a navíc za stavu 21:20 získat další setbol. Bohužel, ani tentokrát ho proměnit nedokázal a prohrál v dramatickém závěru opět v poměru 23:25 – páté místo.

Slova kouče

Turnaj, který je pro Pavla Floriána nejlepším výsledkem podzimní části sezony i nejlepším výkonem od operace, kterou na jaře prodělal, hodnotí jeho trenér Radek Votava.

„S výkonem Pavla jsem spokojený. Odehrál velmi dobrý turnaj a po jarní operaci předvedl zatím nejlepší badminton v této sezoně. Výhra nad Tanem je velmi cenná a jsem rád, že jsem mohl být u toho a pomáhat Pavlovi přímo na turnaji. Když na to není hráč sám, je to vždy lepší. Pavla znám, znám jeho hru a možnosti, a tak mu snad umím naordinovat to, co je schopen realizovat, a to je v těch momentech v zápase velice důležité.“

Českokrumlovské badmintonisty nyní po svátečním období a po Novém roce čeká kondiční příprava na druhou část sezony.

Radek Votava, Karel Vosika