Mistrovství světa kategorie juniorů pokračovalo ve španělském Bilbau soutěžemi jednotlivců, kde se krumlovský junior Petr Beran prezentoval ve velmi dobré formě.

V severomoravské Karviné pak byl hodně vidět Jaromír Janáček v kvalifikaci ME družstev dospělých.

MS juniorů

Na startu MS juniorů bylo v soutěžích jednotlivců 170 hráčů a v párech 90 dvojic.

Nejlepšího umístění z našich hráčů dosáhl Beran ve čtyřhře juniorů, kde měl za partnera Jana Loudu z Plzně. Český debl se probojoval až do osmifinále a skončil tak na 9. místě na světě! Cesta k tomuto úspěchu vedla přes slovenskou dvojici Horák / Šmatlák (21:12, 21:8). Další soupeř byl ze Švédska, a to již znamenalo tvrdší oříšek v podobě páru Gozzi a Harrback. V prvním setu tahali naši za kratší konec, ale v koncovce se prosadili trpělivější celokurtovou hrou a zvítězili 21:19. Druhý set byl již pod kontrolou Čechů (21:15) a po dobré hře se ocitli v šestnáctce nejlepších. Tam nebylo možné nenarazit na asijské hráče a skutečně to byli Thajci – třetí nasazená dvojice Anuvit a Trinkajee. A po dvou setech (16:21, 14:21) to znamenalo pro Berana s Loudou konec.

V úvodním zápase dvouhry měl Beran za soupeře Petkuse z Litvy, kterého přehrál (21:15, 21:3). Pak nastoupil proti asijskému hráči Puimu a i proti rychlému soupeři z Maccaa se prosadil (21:14, 21:12). V dalším kole šel do boje s Novozélanďanem Lauem a i toho zdolal ve dvou sadách (21:16, 21:15). Po těchto úspěšných vystoupeních ho čekala nasazená jednička Thajec Wangcharoen. S respektem k soupeři skončil své účinkování ve dvouhře na 17. místě na světě (8:21, 12:21).

Stejné umístění ještě vybojoval Beran ve smíšené čtyřhře s Bertou Ausbergerovou z Prahy. Tam se dostali přes lotyšský pár a mexickou dvojici. Ve třetím kole nastalo drama s novozélandským párem Vong a Calder-Hawkinsová, které však Češi dotáhli do dalšího postupu (21:17, 10:21, 21:17). Pak se ctí prohráli s čínskými favority Zhouem a Huovou (12:21, 6:21).

Také mostecký Ondřej Král hostující v Č. Krumlově si dobře zahrál, ale jeho výsledky byly ovlivněny zraněním, které mu zabránilo v ještě lepším výkonu.

Trenér Radek Votava k vystoupení svých svěřenců na MS dodává:

„Petr Beran s Ondřejem Králem odehráli velice povedené zápasy, byli oporami v soutěži týmů a v jednotlivcích vyhráli snad všechny zápasy, které reálně vyhrát šlo. U Ondřeje je velká škoda, že se při úvodní dvouhře zranil a neměl tak šanci na sto procent bojovat o lepší výsledky. Nejlepším jeho umístěním je sedmnácté místo ve čtyřhře a z Bilbaa odjel s padesátiprocentní bilancí. V jednotlivcích odehrál šest zápasů a tři vyhrál, stejně na tom byl i v soutěži týmů! Petr se stal rozhodně jednou z hlavních hvězd našeho juniorského družstva. Ke skvělému devátému místu v deblu přidal i sedmnáctá místa ve dvouhře a smíšené čtyřhře. V jednotlivcích odehrál celkem jedenáct zápasů a z toho osm vyhrál. S připočtením bilance v družstvech (4/3) hrál v Bilbau celkem osmnáct zápasů a dvanáct vyhrál! Mistrovství světa se odehrálo za historicky nejlepší účasti, kdy v soutěži družstev startovalo celkem čtyřiapadesát reprezentací a v jednotlivcích například sto sedmdesát juniorů a sto šedesát dva juniorek ve dvouhře."

A jak se v této obrovské konkurenci vedlo hráčům Evropy proti Asii?

K tomu Radek Votava říká: „Ve dvouhře juniorů se do čtvrtfinále probojoval pouze jeden Evropan, a to Francouz Popov, mezi šestnáct nejlepších ho doprovodil jeho týmový spoluhráč. Ve dvaatřicítce bylo pouze devět hráčů z Evropy a mezi nimi Petr Beran s Janem Loudou. Ve čtyřhře se do čtvrtfinále probojoval jeden pár z Francie a mezi šestnáct nejlepších jeden pár z Ruska a znovu Beran s Loudou! A ve smíšené čtyřhře se do čtvrtfinále nedostal žádný pár z Evropy, v šestnáctce byl jeden pár z Ruska a jeden z Turecka. Ve dvaatřicítce mixu osm párů z Evropy a mezi nimi opět Petr Beran s Ausbergerovou! Jsou to opravdu skvělé výsledky, které patří v historii našich účastí na MS juniorů k těm vůbec nejlepším. Oběma klukům blahopřeji!"

Umístění Krumlovských na MSJ – dvouhra junioři: 17. Petr Beran, 65. Ondřej Král (oba ČK), čtyřhra junioři: 9. Beran / Louda (ČK / Plzeň), 17. Král / Somerlík (ČK / Klimkovice), smíšená čtyřhra: 17. Beran / Ausbergerová (ČK / Praha), 33. Král / Světničková (ČK / Brno).

Kvalifikace na ME

Do kvalifikace na Mistrovství Evropy družstev dospělých, která se hrála v Karviné, se nominoval Jaromír Janáček z SKB Č. Krumlov.

V této kvalifikační skupině se představila družstva Izraele, Lucemburska a Francie. Podle odborných prognóz se počítalo, že souboj o jedno postupové místo svedou mezi sebou domácí výběr Česka a Francie – a to také vyšlo.

Česko porazilo nejprve Izrael 4:1, hladce Lucembursko 5:0 (tady bodovali také Janáček v mixu s klimkovickou Tomalovou. Finále skupiny však vyznělo poměrem 4:1 pro Francii.

Kouč a předseda SKB ČK Radek Votava hodnotí vystoupení Jaromíra Janáčka v kvalifikaci takto:

„Jsem moc rád, že byl Mirek na tuto kvalifikaci nominovaný. Je to výborný hráč, badmintonový univerzál, který hraje všechny tři disciplíny a dokáže se v nich prosazovat. Dostal příležitost v utkání proti Lucembursku a zápas s Tomalovou zvládli na jedničku. Gratulace je zde opravdu na místě!"

Jiří Frendl