Mistrovství České republiky jednotlivců kategorie mladších juniorů do sedmnácti let se hrálo v Klimkovicích. Maďarská Pécs pak ve stejném termínu hostila tradiční mezinárodní turnaj družstev kategorie staršího žactva do patnácti let.

Dvě velké medaile

Na Mistrovství České republiky sedmnáctiletých do Klimkovic se z našeho okresu probojovali jen Zuzana Matoušková (Sokol Křemže) a Petr Beran (SKB Č. Krumlov).

Na severu Moravy si vedl velmi dobře hlavně Petr Beran, který zvítězil v prestižní dvouhře juniorů, což kromě titulu mistra republiky také znamená pevné místo v reprezentačním juniorském výběru ČR.

Do nejlepší osmičky se Beran probojovával hladce. Až tam mu začal vzdorovat téměř domácí Kufa z Českého Těšína, ale po soustředěné hře ho krumlovský junior porazil ve dvou setech (21:16, 21:10). Semifinále s Matějem Hubáčkem z pražského Meteoru už bylo kdo z koho. Nejtěsnější výhra Berana v úvodním setu (23:21) předznamenala i bojovný druhý set, který pro Jihočecha skončil rovněž vítězně (21:18). Ve finále se Beranovi postavila mladá naděje českého badmintonu – Cristian Savin z Benátek nad Jizerou. V prvním setu nejen že Savin držel se starším soupeřem krok, ale nakonec sadu překvapivě vyhrál (16:21). Pak ovšem Beran zapnul na vyšší obrátky a zbývající dva sety urval pro sebe (21:9, 21:16) – a získal titul juniorského mistra České republiky.

Ve čtyřhře juniorů startoval Beran se svým stálým spoluhráčem Vojtěchem Lapáčkem ze Sokola České Budějovice, se kterým se společně připravuje v badmintonovém centru v Českém Krumlově. Jako nasazený pár číslo jedna byli Jihočeši favority soutěže, což opět potvrdil hladký postup do finále. Tam narazili na nasazený pár číslo dva Hubáčka s Králem (Meteor Praha / Most). Soupeři měli mírně navrch a první set Jihočeši ztratili (17:21). Po výhře ve druhé sadě (21:19) si vynutili set rozhodující, který se jim však nepovedlo dotáhnout do konce a po těsné prohře (19:21) na titul nedosáhli.

Křemežská Zuzana Matoušková ve všech třech disciplínách, ve kterých na šampionátu startovala, vybojovala shodně deváté místo. Ve dvouhře jí postup mezi posledních osm překazila Ausbergerová z pražského Proseku, které podlehla ve dvou setech (15:21, 14:21).

Ve čtyřhře juniorek ztroskotala Matoušková s partnerkou Borovskou z Mostu hned v prvním kole na páru Škarková a Vacková (Kopřivnice / Meteor Praha) v třísetovém souboji (21:12, 19:21, 9:21). Stejně pak skončila ve smíšené čtyřhře s Kostrhunem z Podivína v prvním kole na plzeňsko-mosteckém páru Kural a Borovská (6:21, 5:21).

Konečná umístění Jihočechů na Mistrovství ČR 2015 kategorie U17:

Dvouhra – junioři: 1. Petr Beran (SKB Č. Krumlov), juniorky: 9. Zuzana Matoušková (Sokol Křemže).

Čtyřhra – junioři: 2. Beran / Lapáček (SKB Č. Krumlov / Sokol Č. Budějovice), juniorky: 9. Matoušková / Borovská (Křemže / Most).

Smíšená čtyřhra: 9. Kostrhun / Matoušková (Podivín / Křemže).

Žáci v Maďarsku

Na tradičním mezinárodním turnaji družstev v maďarské Pécsi se ve věkové kategorii starších žáků do 15 let nazvané Nations to Nations představili také mladí hráči SKB Č. Krumlov Tomáš Švejda, Jan Oros, Adam Tancer a Adam Marťán.

Družstvo SKB bylo doplněno třemi zahraničními hráčkami. Pro naše hráče to byl hodně těžký turnaj, protože startovali vesměs proti reprezentačním výběrům jednotlivých zúčastněných zemí a ještě v mnoha případech to bylo proti starším soupeřům. Na druhé straně to ovšem byla velmi dobrá příprava na nadcházející Mistrovství ČR v žákovských kategoriích do 13 a 15 let, z nichž to první se koná o nadcházejícím víkendu právě na krumlovských kurtech.

Krumlovské družstvo bylo nalosováno do skupiny A, ve které se střetlo s Maďarskem (0:9), Slovenskem (2:7), Bulharskem (4:5) a Srbskem (3:6). Ve skupině skončili naši pátí a pak bojovali o konečné deváté pořadí proti celku Bulharsko Atlet, prohráli 4:5 a obsadili desátou příčku.

Konečné pořadí: 1. Chorvatsko, 2. Maďarsko, 3. Slovensko, 4. Rumunsko, 5. Srbsko, 6. Skotsko, 7. Maďarsko B, 8. Bulharsko Haskovo, 9. Bulharsko Atlet, 10. SKB ČESKÝ KRUMLOV.

Jiří Frendl