Stejně jako loni, i letos poslední plavení provázel deštivý den. Oproti loňsku ale tentokrát počasí vystoupení folklórního souboru Libín-S Prachatice nezabránilo.

U Ježové / Iglbachu na české straně hranic už to vonělo klobásami, pivo bylo na čepu, hrála harmonika, za chvilku se přidala Slávka s houslemi a pak se i tancovalo.

Po jedné hodině odpoledne vládlo už dost vlhko, ale na mostku přes Schwarzenberský plavební kanál už v Rakousku nastoupil Libín-S a začalo setkání s jihočeským folklorem. Navzdory počasí nechyběli první diváci. A přicházeli další - někteří mluvili německy - Rakušané a Němci, další česky.

Organizátoři rozšířili prostor stánku natažením delší celty, jako podpěry posloužily taneční plavební háky. Tím ale nastal problém, protože taneční plavební háky pak chyběly Libíňákům pro vystoupení. Ale poradili si. Místo nich posloužily háky rakouských plavců. Co na tom, že jsou asi o polovinu delší než ty taneční, možná ještě o kus víc. Tanečníci nejen vyklepávají háky rytmus, háky létají vzduchem, když se plavci předvádějí před děvčaty, ba slouží jakou kolotoč, aby se na něm některá děvčata svezla. Taneční pásmo totiž připomíná těžkou práci plavců při vytahování plaveného dřeva, ale také jejich večerní zábavu.

Členové Libín-S Prachatice pak plavebnímu řediteli Hynku Hladíkovi předali plavební věnec, jenž symbolizuje 20 let spolupráce na Schwarzenberském plavebním kanálu. Následoval přípitek. Za srdce vzala písnička Aby nás Pánbů miloval.

„Posledním tancem před plavením byla Doudlebská polka,“ líčil plavební ředitel Hynek Hladík. „Za deště se muzikanti schovali do chatky Roberta Baldassariho, významného znalce Schwarzenberského plavebního kanálu, aby jim nenamokly nástroje. Na taneční parket na mostku nastoupili nejdřív Libíňáci, potom si tanečníci došli pro diváky.“

Plavební ředitel vyprávěl o historii plavebního kanálu, přečetl poslední letošní plavební rozkaz, dal pokyn ke vhození dřeva v Rakousku a následně k otevření stavidel v Čechách, polena a štěpiny se vydaly na pouť ke hranicím a do Čech.

Když se polena blížila ke hranicím, položili chlapi z folklorního souboru Libín-S věnec na hladinu kanálu, aby se těsně před dřevem vydal do Čech. „Vašek po několika desítkách metrů plavební věnec vylovil z vody a pověsil jej na chatu Roberta Baldassariho,“ řekl Hynek Hladík. Polena ale plula dál do Čech, doprovázeli je rakouští plavci. Poslední plavení dříví 20. novodobé plavební sezóny skončilo. Znovu se bude začínat v příští sezóně v polovině května 2018.

Na organizaci zářijové ukázky plavení dříví se podílel podnik Lesy ČR v rámci Dne lesů České republiky. Od září 2017 do listopadu 2018 je projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu spolufinancován z Fondu malých projektů AT-CZ 2014-2020 z prostředků Evropské unie.

Nositelem projektu je Libín-S Prachatice, z.s., jeho partnery rakouská organizace cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald a plavecký spolek Kulturerbe Schwarzenbergischer Schwemmkanal.


Hynek Hladík