Vytrvalý déšť s množstvím vytahaného bláta a nečistot na trati provázely jubilejní 10. Rally Vysočina, druhý podnik AutoCont Mistrovství České republiky ve sprintrallye a K4 Poháru České republiky v rallye.

V absolutním pořadí Rally Vysočina zvítězil Jaroslav Orsák (Mitsubishi Lancer EVO 9) před druhým Josefem Petákem (Peugeot 207 S2000) a třetím Janem Štěpánkem (Škoda Octavia WRC).

Lepšící se mládí

Mezi sto čtyřmi vozy, které přijely na start, se i navzdory absenci přihlášené českokrumlovské dvojice Sojka – Pils prezentovalo dalších pět posádek z našeho regionu.

Mladíci Michal Křemen a Pavel Kacerovský (Mitsubishi Lancer EVO 7) skončili při druhém společném startu čtvrtí mezi juniory a v nejsilnější objemové třídě N4 figurovali na třináctém místě, když si oproti předchozímu sprintu v Lužických horách polepšili o devět příček.

Protože Křemen jel s mitsubishi poprvé na vodě, náročným podmínkám na trati podřídil tempo a styl jízdy a díky tomu se vyvaroval krizovým situacím. S výjimkou poslední sekce rallye, již odjel s pokroucenými brzdovými kotouči a vibracemi v přední části vozu, se mu vyhnuly technické problémy.

Ve třídě N3 skončili na pátém místě Dominique Laurent a Jiří Venuš (Peugeot 206 RC). Francouzský jezdec startoval od havárie na loňské Barum rally poprvé a také on v dešti a na blátě vsadil raději na jistotu. Celou soutěž navíc Laurent absolvoval bez „mokrých“ pneumatik na tzv. intermediích, které se na řadě úseků ukázaly jako ne právě vhodné obutí.

Bronzový Jinderle

V šestnáctistovkách už konečně zabodovali Jan Jinderle s Lukášem Lecem (Honda Civic 1.6 VTi). Ti si po volnějším rozjezdu soutěže mohutným finišem v závěru zajistili třetí místo ve třídě a po odstoupení v Hrádku a Českém Krumlově zaslouženě přijeli na cílovou rampu. Před poslední vložkou byli sice až pátí, když jim na čtvrtého Brázdu scházelo 3,6 vteřiny, ale tomu v závěrečné erzetě nadělili šest vteřin a nečekaně se dostali i před Kaválka, který odstoupil.

V Telči si odbyl v těžkých podmínkách soutěžácký křest Vlastimil Daňhel navigovaný Martinou Zikmundovou. Daňhel vystřídal na Vysočině za volantem Volkswagenu Polo 1.6 GTi týmu ČK motorsport svou dceru Martinu a v premiéře obsadil šesté místo ve třídě N2.

Konec v poháru

Jediní naši zástupci v K4 Poháru ČR v rallye Jiří Jevický a Roman Votava na Vysočině odstoupili z druhého místa skupiny „V“ a ze sedmé příčky absolutního pořadí PČRR na předposlední rychlostní zkoušce pro poruchu převodovky Škody 130 RS.

Jaroslav Kacerovský