To je jezdecká disciplína, která je uznávaná v mnoha evropských a jihoamerických zemích a šíří se nejenom do Evropy, ale také do České republiky. Na vlastní oči jste se s ní mohli seznámit právě na ranči v Čertyni, kde závody před nedávnem uspořádala majitelka ranče Martina Kolářová se svými spolupracovníky a přáteli.

„Závody se skládají ze tří disciplín,“ vysvětlovala. „První je drezúrní část, kde koník musí zajet určitou vypsanou úlohu, ukázat spolupráci s jezdcem, klid a chody. Další část je test ovladatelnosti, kdy je koník veden různými překážkami jako je lávka, prokroužit mezi sudy, přeskočit překážku, otevřít branku, zkrátka taková všestrannost. A poslední disciplína jsou kravičky. Při ní musí kůň ukázat práci, jak dokáže manipulovat s danou krávou, musí ji dovést na určité místo.“

Working equitation je vlastně pracovní jezdectví. Martina to spíše než k westernovému ježdění přirovnává spíše ke španělskému stylu: „Akorát, že working equitation povolil vjezd i westernově nasedlaným a naježděným koníkům. Jinak tento styl převážně jezdí Španělové.“ Premiérové závody v Čertyni byly určeny pro všechny věkové kategorie.

Ranč v Čertyni vyrostl po roce 2006 doslova na zelené louce. „Máme to jako rodinný podnik,“ vyprávěla Martina Kolářová. „V roce 2003 jsme koupili pozemky. Nebylo tady nic, jenom louka. Začali jsme to postupně skupovat, opravovat louky, vyndavat kameny a podobně, protože to tu bylo v dezolátním stavu. A roku 2006 stála první budova, stáj. Byl to můj životní sen, mít ranč a pořádat závody.“

Na ranči je místo pro ustájení zhruba 30 koní. „Zatím jsme tu dělali jenom kurzy. Závody jsou to první, ale chtěli bychom jich tu do budoucna konat víc,“ dodala majitelka ranče.