Na horkou půdu do Kaplice zavítal obhájce prvenství v soutěži, hráči z krajské metropole – Legends České Budějovice.

Kapličtí spartakovci byli od začátku o kousíček pozadu a i přes velikou snahu jim soupeř uštědřil devatenáctibodovou porážku.

Spartak Kaplice – Legends ČB 54:73 (28:39)

Domácí trenér se musí na začátku sezony obejít bez zraněného kapitána Lukáše Hejného a tak i základní sestava doznala změn. První koš Jihočeské ligy (nový název soutěže) vsítil Pavel Míšek (2:0), jenže následující minuty jeho spoluhráče spíše svazovala nervozita a jejich ofenzíva byla bezzubá. Zato hosté rychle kombinovali a velice snadno si vybudovali dvojciferný náskok (7. minuta – 4:15).

Zlepšení v podání Kaplických přišlo po time outu. Především díky precizní obraně a rychlému protiútoku snížili domácí na 12:18 po prvním úseku hry.

Druhou periodu načal budějovický Šašek (s 26 body nejlepší střelec duelu) a hráči Legends odskočili na 12:20. Pak ovšem přišel nejlepší úsek hry v podání svěřenců trenéra Milsimera. Domácí hráče z krajské metropole dobrou obranou nepustili ke střelbě a snadno se jim dařilo zakončovat. Výsledkem bylo vedení Kaplice 21:20 a oddechový čas hostujícího celku.

Namlsaní domácí fanoušci po skončení time outu očekávali další příděl v koši soupeře, jenže hřiště naopak opanovali hráči Legend a vzali si zpět ztracené vedení (17. minuta – 21:34).

Time out na straně Spartaku sice rozjetý hostující celek zastavil, přesto bylo jeho poločasové manko jedenáct bodů – 28:39.

Po změně stran pokračoval stejný obraz hry. Kapličtí bojovali v obraně, avšak v útoku se jim hrubě nedařilo. Míč při rotaci na perimetru neměl správnou rychlost a někdy volní hráči přecházeli střelecké příležitosti. Hosté tak navýšili své vedení na 32:49 (25. minuta).

Sedmibodová šňůra spartakovcům trochu vlila optimismu do žil (39:49 – 27. minuta), jenže Budějovičtí odpověděli šňůrou devíti bodů a rázem odskočili na devatenáctibodový rozdíl (28. minuta – 39:58). Po třech desetiminutovkách tak ukazovala tabule stav 44:61.

Poslední perioda byla bodově nejchudší (dohromady padlo jen 22 bodů - 10:12). Kapličtí se snažili, bojovali, ale v útoku se jim stále nedařilo. Domácí neproměnili několik tutovek z pod koše a soupeř v čele exreprezentantem Lukášem Krausem vývoj utkání již kontroloval.

Konečný výsledek sice hovoří o jednoznačné partii obhájců prvenství, na palubovce to však vypadalo jinak. Hrál se vyrovnaný basketbal s tím, že hráči Legend dokázali trestat jakoukoli chybu Spartaku, zatímco obráceně to moc nefungovalo. Spoustu košů inkasovali svěřenci trenéra Milsimera z rychlých protiútoků. Z perimetru se pak trefili jen čtyřikrát (o čtyři trefy méně, než je jejich průměr). Přesto po skončení duelu byli domácí odměněni potleskem od svých fanoušků.

Pozitivem pro Kaplici je zařazení dalšího mladého hráče do sestavy. Nikola Holub si odbyl povedenou premiéru. Dalším debutantem v dresu kaplického týmu byl krumlovský odchovanec Asaad Al Ahmad.

Fakta - základní pětka a body Kaplice: Míšek 18, Čegan 13, Adámek 7, Ševčík 5, Šulek 3, střídali: Novotný 6, Al Ahmad 2, Holub, Vaniš, Pintner (Ptáček a Beň do hry nezasáhli), trojky: 4 (Adámek, Čegan, Míšek a Šulek), trestné hody: 10/8 (80,0%), čtvrtiny: I. 12:18, II. 16:21, III. 16:22, IV. 10:12.

Trenér Spartaku Pavel Milsimer po utkání řekl: „Čekali jsme těžký zápas a možná to byl ten problém, který nám dlouho svazoval ruce. V útoku jsme příliš vymýšleli, tím si komplikovali hru a nehledali jednoduchost. Přesto hráči podali dobrý výkon, dnes nám to prostě nepadalo.“

Autor: Jan Beň