Celkem se přihlásilo šestnáct tříčlenných týmů, u nichž na věku ani pohlaví hráčů nezáleželo. Šestnáct družstev bylo rozlosováno do čtyř čtyřčlenných skupin. Hrálo se na dva sety, přičemž zápas ve skupině mohl skončit i remízou.

Celodenní bitva

A prakticky po prvních zápasech základní části turnaje se začali krystalizovat favorité. Duely ve skupinách navíc rozhodovaly o tom, kdo bude lépe nasazen do osmifinále. Bilance prvních týmů ze základních skupin se porovnala (rozhodovaly body, poměr setů, případně míčů) a takto se postupovalo i u druhých, třetích a čtvrtých celků. Vytvořilo se tak pořadí od prvního do šestnáctého místa. V osmifinále pak nejlepší tým narazil na papírově nejhoršího, druhý na patnáctého a tak dále, čímž bylo zaručeno, že nejlepší na sebe mohou narazit až v případném finále.

V osmifinále se však zrodila dvě překvapení na úkor favoritů, tedy týmů, které byly po základní části na tom lépe než jejich soupeři. Páté Příšerky s.r.o. vypadly s dvanáctým Kapem a sedmí Úžasňáci nestačili na Ténanutétu 2.

Do čtvrtfinále ale postoupili všichni čtyři vítězové základní skupin. Mezi osmičku nejlepších proklouzlo i šesté Beverly, osmý PoSloKr team, desátá Ténanutéta 2 a dvanáctí Kapem.

V boji o nejlepší čtyřku vyřadili vítězové základních skupin Invalidi PoSloKr team. Šesté Beverly si vyšláplo na třetí Třináctky, které tak jako jediné nesplnily papírové předpoklady. Čtvrtá Ténanutéta 1 vystavila stopku Kapem a Plácačky vyřadily z dalších bojů Ténanutétu 2.

V semifinále neponechaly nejlepší dva týmy turnaje nic náhodě a ve svých duelech si dokázaly pohlídat svůj postup do finále, když Invalidi zdolali Beverly a Plácačky prošly do boje o zlato přes Ténanutétu 1.

V boji o konečné třetí místo se střetlo kaplické Beverly s malontskou Ténanutétou 1. Pevnější nervy a lepší koncentraci prokázalo Beverly, což znamenalo zisk bronzu v náročném celodenním klání.

Vyřazovací pavouk do finále svedl nejlepší dva celky celého kaplického klání. Kapličtí Invalidi se střetli s budějovickými Plácačkami. Finále bylo správným vyvrcholením turnaje a urputně se bojovalo o každý míč. Po celodenním náročném maratónů zápasů a v úmorném vedru se nakonec z celkového prvenství radovali budějovičtí hráči hájící barvy celku VK Plácačky.

A co říci závěrem? První ročník se rozhodně vyvedl. Všichni beze zbytku podávali kvalitní výkony, někteří až nadstandardní. Turnaj se vyvedl i po pořadatelské stránce a jemné nedostatky budou jistě do příštího ročníku odstraněny. Suma sumárum, byla to aktivně strávená sobota za krásného slunného počasí.

Konečné pořadí 1. ročníku turnaje tříčlenných družstev v plážovém volejbalu v Kaplici: 1. VK Plácačky (Tomáš Navara, Petr Ctibor, Jiří Ctibor), 2. Invalidi (Libor Lukš, Pavel Jan, Jiří Jan), 3. Beverly (Michaela Zaymlová, Pavel Pulec, Lukáš Hejný), 4. Ténanutéta 1, 5. Třináctky, 6. PoSloKr team, 7. Ténanutéta 2, 8. Kapem, 9. Příšerky s.r.o., 10. Úžasňáci, 11. Vol–tri–pad, 12. Děti na písku, 13. Babička team, 14. MP Velešín, 15. Mravenci, 16. Špenáti.

Libor Granec