Pohár dravých ptáků = mládežnické judo bez hranic (pozn. – v němčině Raubvogel Cup) je seriál pěti turnajů v judu, který je určený pro děti a mládež do šestnácti let v regionu Jižní Čechy a Horní Rakousko.

Tento projekt příhraniční spolupráce je finančně podporován Evropskou unií. A tato turnajová série pokračovala první prosincovou sobotu čtvrtým dílem v Kaplici. Pořadatelství se ujal judistický oddíl SK Kaplice, který zorganizoval další ročník Randori Cupu.

Stalo se již tradicí, že v předvánočním čase si na kaplický turnaj najde čas také návštěva z pekla. I letos tomu nebylo jinak a každý z účastníků vedle pamětního diplomu obdržel mikulášský balíček. Další částí kulturního programu bylo vystoupení domácích závodníků Karla Maška a Ondřeje Svobody, kteří před zaplněnou tělocvičnou ZŠ Fantova předvedli zcela netradiční vystoupení, ve kterém prezentovali judo jako jemnou cestu, ale zároveň jako sport, kde nechybí rychlost, síla, dynamika, koordinace a vytrvalost.

Pod vedením trenérů Petra Paťhy, Karla Maška staršího a Martina Culka pak hájilo domácí barvy dvanáct mladých sportovců. Na domácí tatami vstoupili jednak úplní začátečníci, ale také medailisté z nedávného Přeboru ČR mladšího žactva (Mašková a Paťhová). V kategorii mláďat se z kaplických závodníků zúčastnili Karel Melenovský (kategorie do 33 kg), David Valdauf (33 kg), Vít Houska (26 kg), Vojtěch Paťha (28 kg) a děvčata Julie Melenovská (26 kg) a Tereza Stuchlá (36 kg). V kategorii mladšího žactva pak domácí barvy hájili David Štěpán (34 kg), David Valdauf (34 kg), Johanka Paťhová (57 kg), Lucie Mašková (52 kg), David Krotký (50 kg) a Radek Rousek (50 kg).

Na domácím tatami vybojovali mladí kapličtí judisté celkem devět cenných kovů. Jejich medailová bilance se zastavila na čtyřech zlatech, jednom stříbru a čtyřech bronzech.

Dlužno dodat, že turnajová série Poháru dravých ptáků skončí již tuto sobotu v rakouském Ulrichsbergu, kde Kapličtí nebudou chybět.

Slova od kormidla

Ředitel turnaje, trenér a předseda SK Kaplice v jedné osobě – Libor Štěpánek – hodnotí vystoupení domácích nadějí při Randori Cupu takto:

„Svými výkony a pílí v tréninku si řekli o nominaci Karel a Julie Melenovských, kteří dělají judo jen velmi krátce. Přestože se jim nepovedlo vyhrát jediný zápas, byla to pro ně veliká zkušenost. Nebáli se v utkáních prodat to, co se za krátkou dobu naučili a nadchli nás bojovností a chutí závodit. Vítek Houska se v soutěži rozjížděl pomalu a teprve ve třetím zápase se již pral na slušné úrovni. Věřím, že s tréninkem se mu bude v budoucnu dařit ještě více. Vojta Paťha vyhrál v prvním zápase velice pěkným držením na zemi. V dalších utkáních se mu již tolik nedařilo, ale na tatami předvedl velmi dobrý výkon. Terezka Stuchlá ukázala, že v postoji se umí prát i s kvalitními soupeři, ale její výkon na zemi bohužel tentokrát nestačil k výhře. Johanka Paťhová bojovala s úřadující přebornicí republiky z Českých Budějovic systémem na dvě vítězná utkání. Každé bylo velmi vyrovnané, ale šťastnější byla nakonec naše závodnice, která vyhrála 2:1 na zápasy a stala se vítězkou kategorie. Lucka Mašková nastupovala do turnaje díky vítězství z přeboru republiky v roli favorita. První dva zápasy sice nebyly úplně podle našich představ, ale v dalších dvou si to vynahradila a i na těchto závodech nepoznala hořkost porážky. S celkovými čtyřmi výhrami získala zaslouženě zlatou medaili. V kategorii do padesáti kilogramů se utkali dva naši závodníci, a to Radek Rousek a David Krotký. Oba předvedli skvělý výkon a nad konkurencí jasně zvítězili. Ve vzájemném utkání se pak ukázaly zkušenosti Radka, který porazil o rok mladšího Davida. Oba se prali velice pěkně a po právu obsadili první dvě místa na stupních vítězů."

Karel Mašek ml.