Bleskový šachový turnaj a simultánka některého z přeborníků královské hry patří už po mnoho let neodmyslitelně ke Křemežskému veletrhu – a nejinak tomu bylo i letos.

Výzva a bleskovka

V sobotu 21. července se v budově Základní školy Křemže ve veletržním areálu utkala jednička Šachového klubu Blanský les a dřívější mistr Jihoafrické republiky v šachu František Korostenski proti devíti vyzyvatelům.

Kdyby se hrálo na papírové předpoklady, měl by být výsledek 9:0 pro Františka Korostenského, nebo by soupeři mohli získat půl bodu až bod, aby se nemohlo hovořit o překvapení. Simultánka je ale hra záludná, při níž přeborník musí zvládnout značný počet rozehraných partií, v tomto případě devět, a tak výsledek byl poněkud neočekávaný.

Soupeři dokázali letos na úkor mistra získat 2,5 bodu a uzavřeli tak účet simultánky se skóre v poměru 6,5:2,5 z pohledu Františka Korostenského. A mohlo být z jeho pohledu i hůře, neboť několik dalších partií bylo v režii jeho soupeřů velice slušně rozehráno.

Velice příjemným překvapením byl teprve čerstvě osmiletý Radek Laštovička, který vzdoroval jako jeden z posledních a většinu partie s přeborníkem měl k vítězství blíže. Doplatil pouze na nezkušenost, v koncovce ztratil figuru a po velkém boji prohrál. Nutno dodat, že František Korostenski tomuto teprve začínajícími šachistovi před počátkem partie ponechal gentlemansky věž navíc.

Z výhry nad Františkem Korostenským se tedy nakonec radovali v uvozovkách „pouze" Karel Sýkora z TJ Jiskra Třeboň a klubový kolega Korostenského, teprve šestnáctiletý Matěj Vačkář z pořádajícího Šachového klubu Blanský les. Remízou přispěl k dvouapůlbodovému zisku vyzyvatelů další domácí hráč Jan Laštovička.

Po obědě následoval ve Křemži již tradičně turnaj v bleskovém šachu. V něm se utkalo systémem každý s každým šestnáct hráčů, což sice vzhledem k počtu účastníků v předchozích ročnících není zdaleka rekord, ale radost ze hry tato skutečnost určitě nikomu nezkazila.

Vcelku jednoznačně v turnaji zvítězila nasazená jednička – Miroslav Roj z Písku, který se křemežského klání zúčastnil vůbec poprvé. Druhé místo obsadil František Vykoukal a třetí příčku vybojoval Marián Lauko.

Další pořadí: 4. Rončák, 5. Růžička, 6. Sýkora, 7. Šedivý, 8. Německý, 9. Pilař, 10. Švejnoha, 11. – 12. Olšan, Laštovička, 13. Trachta, 14. Vačkář, 15. Mareš, 16. Kunce.

Jan Laštovička, Karel Vosika