Souboje týmů z dolní poloviny tabulky Sdruženého okresního přeboru byly k vidění na lišovské a kaplické palubovce.

Oba okresní zástupci v této soutěži nastoupili proti sousedům a bojovali o vylepšení dosavadní chudé bilance výher. Českokrumlovští se drželi, ale výpadek na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny znamenal další porážku. Kapličtí mladíci doma prohospodařili úvod utkání a nabytou ztrátu se jim v drtivém finiši už nepodařilo vymazat.

Ztráta v závěru

SK Lišov – BK Č. Krumlov 71:59 (35:33). Hosté k důležitému utkání přistoupili zodpovědně a přicestovali do Lišova v tom nejsilnějším, co měli k dispozici (9 hráčů + hrající trenér). První, kdo se z Českokrumlovských zapsal do listiny střelců, byl Ziegelbauer, jenž po minutě a půl snižoval na 5:2. Jeho košem se hosté chytili a v 6. minutě už byli v roli vedoucího celku – 9:13. Pak domácí přidali na důrazu v obraně, vyšlo jim několik brejků a po první desetiminutovce měli k dobru tři body – 20:17.

Druhé dějství načali lépe domácí a po dvou minutách vedli 24:19. Pak ovšem začal řádit krumlovský Moronga a strhl svým výkonem i ostatní. Osmi body v řadě se převážilo vedení na stranu hostů (24:27) – a přišel oddechový čas domácích. Po něm sice Lišovští snížili na rozdíl bodu (26:27), ale na další dvě minuty hosté postavili nepropustnou obranu a šesti body v řadě šli do trháku (18. minuta – 26:33). Tento stav jako by je ale ukolébal, několika chybami v útoku darovali domácím jednoduché střelecké pozice, a ti je dokonale využili. Do šaten se tak odcházelo za dvoubodového vedení Lišova – 35:33.

Po změně stran se hrálo trochu rozvážně na obou koncích hřiště. Bodů bylo jako šafránu, a tak v polovině třetí periody ukazovala tabule stav 41:40. O dvě minuty později měli Lišovští po trefě z perimetru čtyři body náskoku (48:44), jenomže hosté dokázali znovu vyrovnat (28. minuta – 48:48). Domácí přidali v obraně a rychlými protiútoky se jim podařilo vyhrát poslední úsek třetí čtvrtiny dílčím skóre 8:0, čímž měli po třiceti minutách hry k dobru osmibodový náskok – 56:48.

Ve stejném duchu se nesl i vstup do poslední části. Dvě minuty sice nepadl ani koš, ale pak Lišovští vsítili rychle šest bodů za sebou a rázem vedli dvouciferným rozdílem (33. minuta – 62:48). Nemohlo přijít nic jiného než oddechový čas krumlovského trenéra Rizáka. Následující tři minuty patřily jeho svěřencům, a ti osmi body v řadě částečně umazali ztrátu z nabytého manka (36. minuta – 62:56). Pohříchu to ale bylo na dlouhou dobu vše, co v útoku hosté předvedli. Naštěstí pro ně, ani domácím se nedařilo, a tak po tříminutovém bodovém půstu se skóre posunulo až minutu a padesát vteřin před koncem. Domácí byli poté stoprocentní z čáry trestného hodu (64:56). Času na otočení zápasu rapidně ubývalo, naopak chyb a nepřesných střel přibývalo. Lišovští každou chybu potrestali košem a díky tomu odskočili až na konečný rozdíl dvanácti bodů – 71:59.

Fakta – sestava a body BK ČK: Kotous 14, Moronga 12, Ziegelbauer 11, Al Ahmad 8, Holba 6, Kupka 4, Gábriš 2, Chaloupka 2, Netušil, Rizák (nenastoupil), trestné hody: 18/12 (66,7%), trojky: 1 (Al Ahmad), čtvrtiny: I. 20:17, II. 15:16, III. 21:15, IV. 15:11.

Zaspali úvod

Spartak Kaplice B – Slavoj Protivín 65:71 (30:48). Kapličtí hráči zcela zaspali úvod utkání, kdy si hosté vypracovali až dvacetibodový náskok, který si pak udržovali i v polovině zápasu. Po změně stran ovšem předvedli spartakovci nevídaný návrat do utkání. Velkým nasazením v obraně a především přesnými zásahy za tři body (8 trojek) se bod po bodu Kapličtí přibližovali svému soupeři. Když tabule ukazovala stav 63:65 (38. minuta), zdálo se, že dovedou utkání do vítězného konce. Time out Protivínských však zastavil ofenzivní snažení domácích a dva rychlé koše znamenaly ztrátu šesti bodů – 63:69 (40 vteřin před koncem). Domácí ještě snížili na 65:69, ale dva přesné trestné hody hostů 15 vteřin před koncem rozhodly o tom, že důležité vítězství si odveze hostující Slavoj do Protivína.

Fakta – sestava a body Kaplice: Čegan 27, Fidler 20, Kára 6, D. Sládek 5, Milsimer 5, Šulek 2, Vodňanský, Fischer, trestné hody: 11/3 (27,3%!), trojky: 8 (Čegan 7, Milsimer).

Jan Beň