Na přelomu listopadu a prosince měl jízdní řád oblastního přeboru pod koši na programu úvodní zápasy druhé poloviny základní části.

Okresní zástupce z Kaplice cestoval na Šumavu a po hodně těžkých duelech si připsal dvě cenné výhry. Při rozsvěcení svíčky na adventním věnci si tak mohli spartakovci vychutnat pocit z dobré hry a především to, že se vyhoupli do čela průběžné tabulky.

SKB Strakonice B – Spartak Kaplice 50:70 (23:30)

Kapličtí do utkání vstupovali v roli papírového favorita a tento fakt jakoby jim svazoval ruce. Úvod v jejich podání byl hodně rozpačitý a plných sedm minut se nedokázali prosadit. Toho domácí využili a v 7. minutě měli náskok 7:0. Trenér Blažek bral time out a nešetřil své hlasivky. Po návratu na hřiště se do černého trefil Novotný a probudil tím střelce hostů, kteří si hned začali napravovat reputaci. Po první periodě ukazovala tabule vyrovnaný stav 9:9.

Vstup do druhého dějství byl o poznání lepší a spartakovci šesti body v řadě odskočili na 9:15 (13. minuta) – a oddechový čas si brali Strakoničtí. Hosty tím trochu přibrzdili a pomalu se přiblížili na 17:19. Kapličtí však přidali na důrazu v obraně, získali několik míčů a do poločasu si vybudovali zpět ztracené sedmibodové vedení – 23:30.

Po obrátce domácí doslova vlétli na spartakovce a osmibodovou šňůrou otočili vývoj skóre na svou stranu – 31:30 (25. minuta). Znovu proto přišel time Kaplice a opět byl hodně slyšet nespokojený lodivod Blažek. Jeho svěřenci se poté vrátili na palubovku jako vyměnění, změnili obranu z osobní na zónovou a během tří minut odskočili soupeři na devět bodů (28. minuta – 33:42). Po třiceti minutách hry byl rozdíl mezi oběma celky ještě výraznější – 35:48.

Závěrečná část přinesla nejprve vzepětí domácích (35. minuta – 45:55) a následnou jízdu Spartaku, jenž pevnou obranou a rychlým přechodem do útoku definitivně zlomil odpor soupeře a dokráčel si pro povinné body. Skóre ne příliš pohledného duelu se vyšplhalo na konečných 50:70.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 19, Novotný 14, Adámek 8, Beň 8, L. Hejný 3, střídali: Mladý 14, Milsimer 2, Ševčík 2, Vaniš, trojky: 4 (Čegan a Adámek po 2), trestné hody: 12/10 (83,3%), čtvrtiny: I. 9:9, II. 14:21, III. 12:18, IV. 15:22.

BK Vimperk – Spartak Kaplice 64:81 (30:44)

Nedělní utkání mělo pomalý rozjezd, přesto po třech minutách vedli domácí 9:6. Jedenáctibodová šňůra spartakovců však přinesla zásadní obrat, po kterém se hosté dostali do role vedoucího týmu a tuto pozici až do konce již neopustili. Do konce první periody si Kapličtí vylepšili pozici ještě o jeden bod – 16:25.

Druhá čtvrtina přinesla v úvodu velkolepé představení hostujících hráčů, kteří pálili ostrými a rázem si vypracovali dvaadvacetibodové vedení (16. minuta – 20:42). Vimperští sáhli po time outu, a ten rozjeté hosty přibrzdil. Sedmi body domácí snížili na 28:42. Více jim spartakovci nedovolili a tento odstup udrželi do poločasové přestávky – 30:44.

I po změně stran hosté kontrolovali bezpečný odstup a během první poloviny třetí čtvrtiny jej postupně navýšili na 35:53. Domácí se snažili bojovat všemi možnými zbraněmi a velmi často se pouštěli do debat s rozhodčími. Do konce třetí části se spartakovci prosazovali už jen z čáry trestného hodu a Vimperští pomalu ukrajovali z nabytého manka – 46:58 po třiceti minutách hry.

Hned v úvodu závěrečného dějství domácí snížili na 50:60, ale stlačit rozdíl pod hranici deseti bodů se jim nepodařilo. Navíc přišly na řadu opět debaty s arbitry a následně i dvě technické chyby za nesportovní chování, a to domácím zlomilo vaz. Hosté devíti body v řadě navýšili své vedení na 50:69 (33. minuta) – a zdálo se, že utkání se dohraje bez větších komplikací. Hráči ze Šumavy se však nadechli k velkému náporu a během pěti minut snížili na 64:74 – a trenér Blažek bral oddechový čas. Domácí se však v závěru již nedokázali prosadit. Naopak, hosté trestali z čáry trestného hodu (v posledních dvou minutách 10/7) a konečné skóre se vyšplhalo na 64:81.

Kaplické za vítězstvím táhli Adámek a Čegan, kteří dohromady zatížili konto Vimperku dvaapadesáti body! Spartak tak završil povedený výjezd na Šumavu a o prvním adventním víkendu si mohl vychutnat pocit vítězství.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 27, Čegan 25, Novotný 10, L. Hejný 3, Beň 2, střídali: Mladý 6, Ševčík 5, F. Hejný 3, Milsimer, Vaniš, trojky: 12 (Čegan a Adámek po 5, Ševčík a Novotný po 1), trestné hody: 30/19 (63,3%), čtvrtiny: I. 16:25, II. 14:19, III. 16:14, IV. 18:23.

Kalendářní rok 2013 zakončí spartakovci v neděli 15. prosince, kdy doma přivítají Sršně z Písku.