Závodníkům českokrumlovského oddílu kanoistiky SK Vltava se rozjela sezona naplno. Český pohár ve sjezdu se o prvomájovém víkendu přehoupl do své druhé poloviny při tradiční závodech na horním toku řeky Otavy, k České Lípě pak zamířili mladí slalomáři.

Sjezdy na Otavě

Pohárové závody přilákaly kompletní sjezdařskou republikovou špičku a šlo o hodně. Kromě bodů do ČP se zde také uzavírala individuální nominace na mistrovství Evropy a v kolektivních disciplínách se bojovalo o republikové tituly.

Oproti loňskému roku, kdy pořadatelé mnohdy zápolili s povodňovými stavy řek, má letošní sezona zatím opačný charakter. Vody je málo. Sucho poznamenalo i tyto důležité závody, které se musely z tradiční technické tratě pod soutokem Vydry a Křemelné přestěhovat o notný kus níž pod Sušici na relativně jednoduchý úsek řeky Otavy.

S ohledem na důležitost závodů panovala v závodním poli značná nervozita umocněná těžkými podmínkami, kdy se i na spodním úseku občas dřelo dnem lodi a pádlování bylo obtížné, délka závodu byla navíc velice dlouhá. Mnozí favorité neunesli špatné podmínky a dojížděli psychicky nalomení. Důležitým prvkem tohoto závodu byla morální síla. Z té a také z chyb soupeřů těžili krumlovští kanoisté a přivezli řadu výborných výsledků.

V individuálním závodě kanoistů zvítězil v sobotu Lukáš Novosad (v neděli nestartoval). Antonín Haleš byl po oba dny třetí a do elitní desítky se devátým resp. šestým místem vešel také David Jirka a v neděli také devátý Tomáš Vaněček. Čtvrté a páté místo v kajaku žen obsadila Lenka Lagnerová, jejíž letošní sezonu doprovází série zdravotních komplikací. Velice dobře se prezentovala také Hana Peterková, která v kategorii singlkanoistek v sobotu zvítězila a v neděli z důvodu malého počtu účastnic bojovala jen ve společném závodě s muži a umístila se na 25 místě!

Pro Peterkovou ovšem tyto závody znamenaly zajištění účasti na mistrovství Evropy, které se koná v půli května v srbském Kraljevu. Stejnou účastnickou vstupenku získal také Antonín Haleš, který si reprezentační trikot vyjel především zásluhou výkonu v posledních dvou nominačních závodech. Krumlovská kanoistika tak bude mít hned dvě lodě v reprezentačním družstvu při vrcholné mezinárodní události!

Mimo závody Českého poháru proběhlo v sobotním odpoledni pod Sušicí také Mistrovství ČR v kanoistickém sjezdu družstev. Toto klání, ve kterém se odráží síla širší klubové základny, dopadlo pro krumlovské barvy nad očekávání dobře!

V elitní krumlovské kategorii singlkanoistů postavil oddíl SK Vltava hned tři družstva. První tým ve složení Novosad, Haleš a Jirka skončil s nepatrným odstupem za vítěznými Pardubicemi na druhém místě a na stupně vítězů je doprovodilo krumlovské „béčko“ ve složení Vaněček, Švadlena a Novák. Klubový úspěch singlkanoistů podtrhla trojice Pěška, Saiko a Janů sedmým místem.

Pro další bronzovou medaili si Krumlovští dojeli v závodě deblkanoí v sestavě Novosad / Vaněček, Rašner / Jirka, Haleš / Novák, přičemž druhé krumlovské družstvo (Saiko / Janů, Veselý / Vávrová, Peška / Švadlena) přidalo bodované šesté místo.

Oproti předchozím ročníkům tentokrát Krumlovští postavili do republikového mistrovství také ženská družstva, jejichž výsledky byly pro mnohé velkým překvapením. V hlavní ženské kategorii kajakářek krumlovská děvčata Lagnerová, Pártlová, Peterková neskutečně šlapala na paty dlouholetým suverénkám z Olomouce a nakonec skončila s minimálním odstupem na skvělém druhém místě. S tímto úspěchem se ale děvčata nespokojila a v nové kategorii singlkanoistek ženské družstvo SK Vltava ve stejném složení vybojovalo pro krumlovský klub premiérový titul sezóny 2011! Podobně jako u mužů pak ani ony nezůstaly na „bedně“ osamoceny, když na bronzový stupínek vystoupala děvčata z druhé krumlovské sestavy Jakešová, Grégrová a Schneiderová.

Trenér a vedoucí sjezdových disciplín SK Vltava Lukáš Novosad zhodnotil mistrovství republiky družstev takto: „Závody družstev byly prezentací momentální krumlovské sjezdové síly a řada klubů si uvědomila, že zaspala a jsou někde mimo… Sen pro mnohé krumlovské závodníky se stal skutečností a nálada po závodě je nyní motorem pro další činnost.“

Mladí slalomáři

Zatímco na jihu republiky bojovali sjezdaři, na sever k České Lípě se sjeli mladí slalomáři, aby zde úvodními dvěma závody zahájili nejvyšší dlouhodobou žákovskou soutěž, letošní Český pohár žáků ve slalomu.

Krumlovští do těchto bojů vyslali čtyři zástupce, kteří se v prvních závodech sezony trochu rozkoukávali. V kategorii starších žáků nastavil Jan Klíma své zbrusu nové kanoi závodní normu na pěkné sedmé místo. Jeho mladší kolega Vojtěch Skořepa zaznamenal od loňska výrazné zlepšení a zabydlel se ve druhé desítce startovního pole mladších žáků.

Mezi děvčaty si v kategorii mladších žákyň dobře vedla Anežka Paloudová, která v sobotu obsadila páté místo a v neděli se posunula o jeden stupínek. Její sestra Karolína Paloudová ve svém prvním žákovském závodě uzavřela první desítku, v neděli pak skončila těsně za ní.

V doprovodném závodě předžáků válčil na Ploučnici také Vojtěch Klíma a pohyboval se mezi nejmenšími kanoisty ve druhé desítce výsledkového pořadí.

Dnes doma

Českokrumlovští Vltaváci pořádají dnes přímo v Českém Krumlově závod v kanoistickém sjezdu, což bude jediný letošní podnik konaný na území našeho regionu započítávaný do kanoistických žebříčků (současně Přebor jižních Čech ve sjezdu).

Zúčastnit by se měla prakticky kompletní sestava pořádajícího oddílu včetně čerstvých reprezentantů Peterkové a Haleše, s jedinou výjimkou, neboť Novosada nepustí do závodu pracovní povinnosti.

Krumlovský závod začíná dnes v 16.30 hodin a kromě oficiálních kategorií je vypsána i soutěž pro neregistrované. Zazávodit si tedy může přijít kdokoliv.

Tomáš Palouda