Již podvanácté se v předvánočním čase konal v Kaplici tradiční turnaj v sálové kopané, jehož pořadatelem je kaplický Paroh team.

I letos se turnaj hrál pod názvem Žižka Paroh Cup a pořadatelům se opět bez větších problémů podařilo naplnit nejvyšší možnou kvótu šestnácti týmů. Ty byly rozděleny do čtyř základních skupin, z nichž vítězové postoupili přímo do čtvrtfinále, celky z druhých a třetích míst si to musely o postup mezi nejlepší osmičku rozdat v osmifinále. Pro družstva z posledních míst skupin turnaj končil již v sobotu. Titul přijel obhajovat Borek, na příčku nejvyšší však na startu pomýšlelo daleko více týmů.

Základní skupiny

Skupina A: Největším favoritem áčka byl tým PCO (několikanásobný vítěz), ale vysoko pomýšleli i hráči pořádajícího Parohu, postup do nedělních bojů pak byl povinností pro Bombarďáky hrající první ligu sálovky. Papírovým outsiderem byl nováček, celek Dragons. Vítězem skupiny se nakonec stali Parožáci, s druhým místem se muselo spokojit PCO. V posledním duelu stačil Bombarďákům nerozhodný výsledek k postupu do osmifinále. Jenomže pár vteřin před koncem překonal brankáře Klaboucha z trestného kopu z úhlu Pimpara – a jeden z favoritů byl z bojů o medaile vyřazen.

Skupina B: Béčko, asi nejnabitější základní skupina turnaje. Všechny týmy měly na postup a čekalo se, komu zůstane černý Petr. Po dvou kolech byl známo, kdo půjde rovnou do čtvrtfinále. Byl to obhájce bronzu Rebels. Poslední zápas se jim ale nevyvedl, z palubovky odešli poraženi, a tím si postup zajistily Bomby z Kameňáku. Poslední duel skupiny pak rozhodoval, kdo půjde dál a kdo skončí již po sobotě. Sin City již ve 4. minutě vedlo o dvě branky, navíc mladí slavojáci nevyužili před přestávkou přesilovku, naopak sami inkasovali – a bylo rozhodnuto. Do osmifinále postoupil z druhého místa tým Sin City.

Skupina C: V céčku se představil obhájce z Borku a k favoritům patřil i letos. V cestě mu však stál například Kobra team, jehož název je odvozen od přezdívky Zdeňka Ondráška, který však letos kvůli povinnostem v norském Tromsö nedorazil. Ligista Roman Lengyel přesto přivezl nabitý tým v čele s Petrem Benátem a v sestavě se nečekaně objevil i Martin Fenin. Tyto dva celky si to rozdaly o prvenství při vzájemném duelu, kdy Borek vedl již o tři branky, Kobra vyrovnala, dokázala odpovědět i na čtvrtý gól soupeře, k prvnímu místu však musela vyhrát, a to se jí nepodařilo, neboť v posledních vteřinách pálil Benát do břevna. Skupinu tak vyhrál Borek. O třetí místo si to rozdali kapličtí De Número s rakouským Neustiftem. Postup si zajistili hladce domácí.

Skupina D: Do role outsiderů déčka se pasoval nováček z Besednice. Tito mladíci na soupeře nestačili a turnaj opustili již v sobotu bez bodů. Ostatní týmy byly však poměrně vyrovnané, když základní skupinu všechny zakončily s bilancí dvou výher a jedné prohry. Na řadu tak přišla minitabulka, z níž jako vítězové vzešli kapličtí Drunkers, kteří tak měli zajištěné rovnou čtvrtfinále. Do osmifinále pak z druhého místa prošli Bizoni a z třetího Týn.

Vyřazovací boje

Stejně jako ve skupinách se i nedělní osmifinálové souboje hrály na 2x 10 minut. Utkaly se druhé týmy s třetími a žádné překvapení se nezrodilo.

1. osmifinále: Bizoni – Bomby 5:1 (F. Mertl 2, Šisler 2, Žilenko – Kodras). Budějovičtí Bizoni si v závěru poločasu vypracovali dvoubrankový náskok, který po změně stran ještě navýšili.

2. osmifinále: Dragons – Kobra 1:4 (Pimpara – Švantner 4). Kobra se v neděli představila v hodně okleštěné sestavě, bez možnosti střídání. Další komplikací pak byl vedoucí gól Dragons, ale do přestávky mladý Patrik Švantner vyrovnal a ve druhém poločase si vzal hlavní slovo, když hattrickem režíroval výhru a postup Kobry.

3. osmifinále: Sin City – Týn 4:1 (Hačka 2, J. Pintér, P. Svoboda – D. Spěvák). Duel se čekal vyrovnaný, ale už jen pohled na týnské hráče dával jasně najevo, že se na nich ve větší míře projevil únavový syndrom ze sobotního večerního soustředění. Už po pěti minutách Sin City vedlo o dvě branky, diktovalo tempo hry a bez větších problémů postoupilo dál.

4. osmifinále: De Número – PCO 1:6 (M. Kouba – Novák 3, Hric 2, Pouzar). V posledním osmifinále bylo PCO jednoznačným favoritem a papírové předpoklady také beze zbytku naplnilo, když zcela hladce prošlo mezi nejlepších osm týmů turnaje.

1. čtvrtfinále: Paroh – Bizoni 1:3 (Jirka – Žilenko 2, Sivák). V prvním čtvrtfinále (už na 2x 15 minut) se představil pořádající Paroh proti budějovickým Bizonům. Ti se také ujali již v 5. minutě vedení po Sivákově gólu z trestného kopu. Domácí poté měli míč častěji na svých sálovkách, ale změnit stav se jim nedařilo. Osm minut před koncem pak hosté zvýšili zásluhou Žilenka, ale vzápětí Jirka korigoval – a drama bylo na světě. Při závěrečném tlaku stejný domácí hráč nastřelil tyč, L. Pulec trefil břevno, ale vyrovnat se Parožákům nepovedlo. Naopak, v poslední vteřině pečetil postup Bizonů svým druhým zásahem Žilenko.

2. čtvrtfinále: Rebels – Kobra 5:1 (Radouch 2, Funda 2, Horák – Švantner). Tady na sebe narazily týmy spjaté s budějovickým Dynamem. Mladíci šli do vedení ve 3. minutě gólem Fundy, hráči Kobry i v akurátním počtu bojovali, ale pět minut před koncem Funda zvýšil na 2:0. Pak byl však na dvě minuty vyloučen gólman Rebels Beránek a početní výhodu Švantner zúročil. V samotném závěru vrhla Kobra všechny zbývající síly do útočení, a to byla voda na mlýn hráčů Rebels, kteří třemi góly z brejků potvrdili postup.

3. čtvrtfinále: Borek – Sin City 3:0 (Syrovátka, Přibyl, Sulek). Zápas byl dlouhé minuty poměrně vyrovnaný a také bezbrankový. V prvním poločase taktické bitvy se diváci gólu nedočkali. Zlom přišel až šest minut před koncem, kdy se prosadil Syrovátka. Soupeř otevřel hru a zkušený celek Borku trestal. Góly Přibyla a kapitána Sulka poslaly Borek do semifinále.

4. čtvrtfinále: Drunkers – PCO 3:7 (F. Kouba, Ševčík, Kačírek – Pouzar 3, Novák 2, Hric, Mašát). Skóre posledního čtvrtfinále otevřel ve 4. minutě z penalty Pouzar. Odpověď hráčů Drunkers byla okamžitá, František Kouba srovnal na 1:1 a Ševčík o chvíli později dokonce otočil. Poločas pak skončil nerozhodně 2:2. PCO vrátil vedení znovu Pouzar a tři minuty před koncem Hric zvýšil na rozdíl dvou branek. Vzápětí však Kačírek snížil, drama se však nekonalo, když PCO skórovalo třikrát do otevřené obrany.

Bitvy o medaile

Oba semifinálové duely byly dramatické a napínavé až do úplného závěru.

1. semifinále: Bizoni – Rebels 1:4 (Sivák – Staněk, Funda, Radouch, Novotný). V tomto duelu se na gól čekalo dlouhých 22 minut. Do vedení šli Rebelové, když se po rozehraném trestném kopu trefil Staněk. Bizoni se vrhli do útočení, ale střelecky se znovu prosadil soupeř. Funda upravil na 0:2. S blížícím se koncem následovala power play a přišel Sivákův kontaktní gól. Navíc krátce na to se pískala proti Rebelům penalta, k míči se postavil kapitán F. Mertl, jenomže Beránka nepřekonal. A soupeř v poslední minutě trestal, když góly Radoucha a Novotného zpečetili Rebelové při druhém startu na turnaji svůj postup do finále.

2. semifinále: Borek – PCO 2:3 (Přibyl, Příhoda – Novák 2, Hrbáč). V repríze loňského finále bezbrankový stav vydržel jen do 3. minuty, kdy se krásně z voleje trefil Přibyl a Borek vedl. Do konce ale bylo ještě daleko. V 10. minutě se poprvé v turnaji prosadil Jiří Hrbáč – a bylo srovnáno. Po poločase však přece jen byli spokojenější hráči Borku, neboť v poslední minutě půle jim vedení vrátil Příhoda. Těsný náskok si pak Borek po změně stran dlouhé minuty pečlivě hlídal. Skóre se měnilo až při power play PCO, kdy Novák dvě minuty před koncem vyrovnal a v té samé minutě stejný hráč navíc dokonal obrat. Borek již neměl síly na to, aby smazal manko, a tak hráčům PCO vyšla po roce odplata a do finále postoupili právě oni.

0. 3. místo: Bizoni – Borek 6:5 na penalty (rozhodující Wagner). O bronz se tradičně kopaly penalty. Po pěti sériích bylo skóre nerozhodné 5:5. Rozhodlo se pak hned v první K.O. rundě, kdy Wagner skóroval, naproti tomu Švehla branku minul – a Bizoni se mohli radovat z prvního pódiového umístění na turnaji.

Finále: Rebels – PCO 5:3 (1:1). Finále bylo správným vyvrcholením celého dvoudenního zápolení. Na gól se však čekalo až do 14. minuty, kdy Rebely poslal do vedení Horák. Vzápětí však Novák svým desátým gólem na turnaji ještě v té samé minutě vyrovnal na 1:1. Chvilku po zahájení druhé půle se individuální akcí prezentoval Slavík – a mladíci znovu vedli. Rozhodně však nebylo nic rozhodnuté. Historicky nejúspěšnější tým turnaje – PCO – chtěl navázat na pět předchozích vítězství. Od 19. minuty se pak začínalo od znovu, když Mašát vyrovnal na 2:2. O pět minut později stejný hráč poslal dokonce PCO do vedení, ale mládí se nehodlalo vzdát. Ve stejné minutě Horák znovu srovnal – 3:3. Dvě minuty před koncem Lerch opět přiblížil triumf Rebelům. PCO začalo hrát power play. Míč však do prázdné branky poslal minutu před koncem Slavík, který tak definitivně přiřkl premiérový triumf Rebelům.

Dvanáctý ročník tradičního kaplického turnaje je tedy minulostí. Z premiérového prvenství se radovali hráči týmu Red Bull Rebels. Nebyla ovšem nouze o překvapení, když již ve skupině skončil turnaj například pro větřínské Bombarďáky.

Nejlepším kanonýrem se stal Aleš Novák z týmu PCO, který nastřílel deset gólů a korunu pro krále střelců získal pošesté v historii po šestileté odmlce. Nejlepším brankářem byl stejně jako v minulém roce vyhlášen gólman Borku Vít Pešula. Cenu pro nejlepšího hráče si pak z Kaplice znovu odvezl hráč z týmu Rebels. Po Davidu Radouchovi tentokráte toto ocenění převzal Radim Staněk.

Velké poděkování si zaslouží čtveřice rozhodčích, která odřídila celý turnaj. Výbornou práci odvedl kvartet ve složení Pavel Hladík, Dan Křížek, Antonín Petroušek a Jan Říha. Pořadatelé pochopitelně děkují sponzorům a všem těm, kteří se podíleli na bezproblémovém průběhu 12. ročníku Žižka Paroh Cupu.

Libor Granec