Českobudějovický podnik je již čtvrtou letošní akcí série RunCzech, která se skládá celkem z osmi závodů v pěti městech České republiky. V loňském roce se všech akcí pod hlavičkou RunCzech zúčastnilo rekordních 82 883 běžců.

Závod je již potřetí v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF.
Každým rokem přibývá počet účastníků. Kapacita závodu byla proti loňskému roku navýšena o sto závodníků na 3600. Sto běžců přibude při dm rodinném běhu, jehož kapacita je 3100 malých i velkých sportovců.

Co zůstalo při starém, je trať závodu, která oproti loňsku nedoznala žádné změny. Poběží se opět na jednokolové trase, která startuje v centru Českých Budějovic.

Hlavní závod odstartuje první náměstek primátora města Petr Podhola, dm rodinný běh radní Jihočeského kraje Ivo Moravec.

Účastníci letošního ročníku Mattoni 1/2Maratonu mohou využít zbrusu novou mobilní aplikaci RunCzech. Najdou v ní průvodce celým závodem, své startovní číslo, a mnoho dalších zajímavostí.Jednou z nejočekávanějších novinek je také přeregistrace závodníků. V praxi to znamená, že pokud se běžec nemůže závodu zúčastnit, může startovné převést na někoho jiného.

Zatímco v minulých letech měl závod zpravidla africké vítěze, letos chtějí dát organizátoři šanci zazářit také evropským a především českým atletům. Spouštějí proto projekt EuroHeroes. České Budějovice tak letos přivítají pouze evropské elitní závodníky.

Na jihu Čech se tak představí špičkoví vytrvalci hned z devíti evropských zemí od Irska až po Řecko. Hlavním favoritem mužského závodu bude Luke Traynor z Velké Británie s osobním rekordem 1:01:57. Poběží i vítěz nedávného Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary ukrajinský reprezentant Roman Romanenko.

V ženském poli bude startovat hned sedm závodnic, které běžely na olympijských hrách. Chybět mezi nimi nebude Rosaria Consoleová z Itálie s osobním rekordem 1:09:34 nebo Sviatlana Kudzelichová z Běloruska.
Velká konkurence bude mezi tuzemskými běžci. Jiří Homoláč je sice favorit, ale kůži lacino nebudou chtít dát Petr Pechek ani Vít Pavlišta. Mezi Češkami se diváci mohou těšit na Ivanu Sekyrovou, Anežku Drahotovou, Kristýnu Dvořákovou nebo Valerii Soukupovou.Kromě elitních atletů se jihočeskou metropolí proženou také hvězdné štafety v rámci projektu Doběhni hvězdu. Na start půlmaratonu se tak postaví Dalibor Gondík a svoji běžeckou štafetu složí v Českých Budějovicích také místní sportovci – objeví se v ní hokejista Motoru Karel Plášil, fotbalista Dynama Elvis Sukisa-Mashike, volejbalista Jihostroje Jiří Kraffer a florbalista Štírů Vít Strouhal. Štíři navíc složí svojí vlastní štafetu. Na trase půlmaratonu můžete potkat i motocyklové závodníky Jakuba a Matěje Smržovi, bloggery z Running2 a bloggerku Barboru Kotalíkovou.

Nedílnou součástí půlmaratonského víkendu je jako každoročně také dm rodinný běh a Marathon Music Festival s kapelami a DJ podél trati.

O špičkovou zdravotní péči se letos v Českých Budějovicích postará profesionální záchranná zdravotní služba a celkem čtrnáct medical pointů rozmístěných podél celé trati.

Jak již bylo řečeno, sobotní závod bude mít bohatou mezinárodní účast. Nejvíce zahraničních běžců přijede v letošním roce ze Slovenska, Rakouska, Německa, Ruska, Spojených států, Polska, Velké Británie, Maďarska a Francie.

Organizátoři ocení také nejrychlejšího muže a ženu Jihočeského kraje, kteří získají trofej pro krále a královnu regionu.