Poprvé po šesti letech chyběli na startu afričtí běžci, takže bylo jasné, že traťový rekord tentokrát ohrožen nebude. A nebyl.

Hned od prvních kilometrů bylo zřejmé, že o prvenství si to rozdají Traynor s vítězem nedávného půlmaratinu v Karlových Varech Ukrajincem Romaněnkem.

Oba se rychle odpoutali od zbytku startovního pole a společně absolvovali prakticky celý závod. Nebylo to ale bok po boku. Brit měl navrch a Ukrajinec za ním spíše vlál, ale držel se statečně. Podlehl až dva kilometry před cílem, kdy na Pražské třídě přestal stačit tempu osvaleného Angličana.

Pak už bylo všechno jasné. Traynor si běžel s přehledem pro prvenství na zaplněné náměstí Přemysla Otakara II., Romaněnko za ním dorazil druhý se ztrátou pětadvaceti vteřin. Pro třetí příčku si doběhl už více než o minutu později Rakušan Pfeil.

Z českých běžců byl nejlepší celkově sedmý liberecký vytrvalec Vít Pavlišta. Časem 1:06:43 vytvořil národní rekord budějovického půlmaratonu. „Bylo to docela tvrdé. Nezdá se to, ale na běhání bylo poměrně teplé počasí. Jsem rád, že se mi možná po dvou a půl letech podařilo porazit Jirku Homoláče,“ těšil ho skalp největšího českého favorita. „Každopádně jsem byl spokojen,“ dodal.

Bral i sedmou příčku v absolutním pořadí. „S těmi úplně nejlepšími jsem se držet nemohl. Pro mě bylo důležité, že jsem měl pořád s kým spolupracovat. Čas jsem si nehlídal. Běžel jsem, jak to šlo. Věděl jsem, že když poběžím dobře, tak se pod traťový rekord dostanu,“ zhodnotil průběh závodu a ocenil diváckou kulisu. „Průběh centrem města byl fantastický. Na vzdálenějších místech to bylo mrtvější, ale byla to paráda. Cením si hodně tohoto výsledku.“

Favorizovaný Jiří Homoláč se naopak závodem spíše protrápil. Na Pavlištu ztratil více než dvě minuty, z Čechů byl druhý a celkově devátý. „Už na třetím kilometrů jsem nestačil těm nejlepším a postupně jsem se propadal. Trápil jsem se až do cíle. Nemám nejlepší období. Ale potrénuji a snad se to zase zlepší,“ věří.
Prohra s Pavlištou ho zamrzela. „Je to škoda. Ale jsme soupeři a porážky k závodům prostě také patří. Musím se z toho poučit a příště mu to vrátit. Ocenit bych chtěl ještě diváky, kteří jsou tady vždycky skvělí a byli i tentokrát.“

Závod žen vyhrála moldavská běžkyně Lilia Fisikoviciová v čase 1:13:20. Poli domácích závodnic kralovala celkově pátá Kristýna Dvořáková.

Výsledky - muži: 1. Traynor (Brit.) 1:03:40, 2. Romaněnko (Ukr.) 1:04:05, 3. Pfeil (Rak.) 1:05:08, 4. Clohysey (Ir.) 1:05:37, 5. Sitkovskij (Ukr.) 1:05:39, 6. Rivero (Guat.) 1:06:37, 7. Pavlišta (ČR) 1:06:43, 8. Griffiths (Brit.) 1:07:21, 9. Homoláč 1:08:48, 10. Pechek 1:09:50. Ženy: 1. Fisikoviciová (Mold.) 1:13:20, 2. Kotovská (Ukr.) 1:14:14, 3. Consoleová (It.) 1:14:38, 4. Samuelsová (Brit.) 1:14:15, 5. Dvořáková (ČR) 1:16:44.