Kvalitní trénink s individuálním přístupem, celoroční tréninkové podmínky, reprezentativní klubové zázemí i viditelná podpora města Český Krumlov.

To jsou silné stránky, kterých si váží tenisté LTC Český Krumlov. Klub ve městě působí od roku 2012 a v současnosti má, včetně dospělých, skoro 150 členů. Tréninky dětí probíhají každý všední den odpoledne od 13 do 18 hodin. Hraje se celoročně včetně speciálních letních tenisových kempů, zahraničních soustředění i soutěžních utkání a turnajů, jichž je klub pořadatelem. Letos se v LTC dařilo družstvům, dvě z nich postoupila do vyšších krajských soutěží. Jednotlivci mají medaile z krajských přeborů.

Před několika málo lety se skupina tenistů, kteří se pohybují kolem Tenis-Centra, rozhodla, že inovuje myšlenku rozvoje mládežnického tenisu v Českém Krumlově. V jednom z nejlepších celoročních zázemí pro tenis v Jihočeském kraji tak v roce 2012 vznikl Lawn Tennis Club (LTC) Český Krumlov, který je domácím klubem Tenis-Centra. Prezidentem klubu je majitel Tenis-Centra Otakar Veselý, výkonným vedením pak Miroslav Dvořák a Pavel Fučík. Ti požádali o pomoc známého trenéra Jiřího Medonose, který krumlovské prostředí důvěrně zná, aby jim pomohl se sportovním vedením klubu.

Postupně se vytvořila startovní skupinka dětí, která nejen trénovala, ale získala i první cenné zkušenosti v mládežnických soutěžích družstev. To byl již rok 2013. Do tenisového tréninku vstoupila specializovaná celoroční kondiční příprava, kterou děti znaly zatím jen z letních tenisových kempů. A děti se začaly prezentovat také na turnajích jednotlivců.

„Členská základna se nadále rozrůstá, a když připočteme k aktuálnímu stavu devadesáti dětí dospělé, jsme téměř na čísle 150," říká Miroslav Dvořák, místopředseda klubu. Osobně je rád, že trenéři mají na výběr z takového počtu dětí. Díky pečlivé práci trenérů se již vloni podařilo, že děti nasbíraly individuální medaile v turnajích jednotlivců a družstev i postupy do vyšších soutěží. Ty se již podařily ve všech kategoriích mládeže, mladší žáci a dorost vítězství ve svých soutěžích ochutnaly v minulých letech, starší žáci letos.

„Pokud k tomu připočteme letošní postup dospělých do třetí nejvyšší krajské soutěže, je to pro klub další ověření dobře odvedené práce," poznamenává Dvořák. Kromě postupů družstev ale září také konkrétní jednotlivci. Mladší žák Vojtěch Pimpara, který je domácí jedničkou i mezi staršími žáky, vybojoval v letošním zimním přeboru v hale krajské stříbro. Jednička starších žákyň Barbora Dvořáková je pro letošek bronzová v jihočeském přeboru ve čtyřhře. „Máme ale také okresní přeborníky, Jana Houšku a Filipa Gráfka," doplňuje Miroslav Dvořák a upozorňuje na další opory mládeže: Žanetu Běleckou, Nikolu Vrabcovou nebo Elišku Šejnohovou. Všechny tři se také snaží prosadit v individuálních turnajích.

Krumlovští se musí vypořádat se specifiky tenisové přípravy.

„Tenis funguje trochu jinak než další sporty. Základním problémem je to, že nemůžeme najednou nahnat na sportoviště desítku hráčů pod vedením jediného trenéra. To by bylo neefektivní a tento přístup by nezajistil růst. To samozřejmě přináší negativní ekonomické efekty," upozorňuje hospodář klubu Pavel Fučík a vysvětluje, že takto postaveným tréninkem na individuální bázi se sportování prodražuje. Upozorňuje však, že tenis je sice o něco dražší sportovní disciplína, ale to dnes již neznamená, že by to byl sport jen pro vyvolené. „Díky podpoře sponzorů a městu Český Krumlov i Jihočeskému kraji můžeme mít vyrovnaný rozpočet. Patří jim za to obrovské díky," dodává Pavel Fučík. I díky tomu klub může pořádat nejen celoroční tréninkový program, ale také letní kempy a zahraniční soustředění. Kempy přitom přilákají do města také zahraniční hráče včetně jejich rodin. Letos to budou Rakušané a Slováci.

Po sportovní stránce se o děti v tréninkovém programu, který probíhá od pondělí do pátku od 13 do 18 hodin, a také ve vybraných víkendech, stará zkušený tým profesionálních trenérů. Nejzkušenějším z nich je již zmínění Jiří Medonos, který je bývalým profesionálním hráčem, vítězem Galeova poháru i vítězem několika Fed Cupů z osmdesátých let, ve kterých vedl československý tým jako nehrající kapitán. Další z trenérů, Viktor Krupica, je držitelem medailí z republikových mistrovství. Do týmu také patří trenéři druhé třídy Jan Varyš a Josef Mikeš, klubu ale také pomáhá českobudějovická trenérka Silvie Majerová. Společně připravují program pro děti od 5 do 18 let a vedou i vlastní individuální lekce pro děti a dospělé.

„Naším cílem není dělat kroužek tenisu s deseti dětmi na kurtu, chceme děti připravit pro soutěžní úroveň tenisu a těm, kteří nemají závodní ambice, nabídnout profesionální podmínky. Důležitý je pro nás individuální přístup," upřesňuje cíle sportovní přípravy šéftrenér Miroslav Faktor, který je sám bývalým ligovým hráčem a doplňuje: „Podstatnou součástí našich cílů a plánů jsou rodiče dětí. Je prokazatelné, že děti, které rodiče podporují a komunikují aktivně s klubem, mají výrazné výsledky. Děkuji tedy těmto rodičům, práce pak má rozhodně svůj smysl."

Všichni se shodují, že uplynulá sezóna není ani po zhodnocení zatím nejlepších výsledků v historii nijak zlomová. Věří, že přijdou i další mnohem lepší výsledky.

„Jedná se o evoluci, pozvolný pozitivní vývoj a kontrolované upevňování základů, bez kterých by se klub nemohl dále rozvíjet," říká místopředseda klubu Miroslav Dvořák.

Po sérii letních individuálních turnajů po celém jihu Čech a dvou tréninkových kempech čeká na krumlovské tenisty náročný program v září. Pořádají totiž na půdě domovského Tenis-Centra hned trojici turnajů mladšího a staršího žactva a dorostu a k tomu vlastní klubový turnaj rodič-dítě, kterým se do turnajového klání zapojují již tradičně rodinné dvojice.

Jan Bohdal