Ohlédnutí za minulým kalendářním rokem, tentokrát v prostředí peřejí a divokých vod.

Glosu Karla Vosiky Když mistr nemistruje, třeba by stokrát mohl si můžete přečíst ZDE!

Nejzářivější postavou nedávného slavnostního večera, na kterém se oceňovali nejúspěšnější sportovci okresu za kalendářní rok 2010, byl českokrumlovský kanoista, čtyřiatřicetiletý Lukáš Novosad.

Ten se může pyšnit čerstvými tituly mistra světa ve sjezdu na divoké vodě i absolutního mistra Evropy v šestkovém raftingu. „Z mého pohledu to byl celkem dobrý rok,“ víc než skromně říká na úvod našeho povídání Lukáš Novosad, dál se nechce osobními statistikami zabývat a řeč rovnou obrátí na své „spolubojovníky“ hájící barvy českokrumlovského oddílu kanoistiky.

„Pro celý SK Vltava to ovšem byl rok parádní a historicky nejúspěšnější. Před sezonou jsme nějaké představy měli, ale že to dopadne až takhle dobře, to tady asi čekal málokdo.“

Nadějné mládí

V hodnocení ční nad ostatní výsledky z vrcholných evropských a světových podniků (viz. tabulka), přesto Lukáš Novosad zavede řeč nejprve na oddílové naděje: „Začnu od našich nejmenších. V oddíle se nejvíc zabývá mládeží Radek Švehla, který má skupinu velmi šikovných dětí, s níž pracuje už pět let. A v tomto roce začaly naše děti vozit první velké medaile z mistrovství republiky. To je velké zadostiučinění pro tyto mladé závodníky i samotného trenéra,“ má jasno Novosad a jedním dechem vyjmenuje největší mládežnická želízka SK Vltava: „Tahouny v dětské skupině jsou Paloudová, Klíma a Skořepa. Musím ovšem podotknout, že v jejich věku stále ještě neklademe důraz na dosahované výsledky. Hlavní je fakt, aby děti kanoistika zejména bavila, což si myslím, že se daří.“

V dorosteneckých kategoriích mezi 15 a 18 lety mají „Vltaváci“ trochu díru, přesto se v juniorech mohou pyšnit úspěchy Antonína Haleše. „U Tondy se musím zastavit podrobněji. To, co v roce 2010 předvedl, to byl ze sportovního hlediska doslova úlet. Hodně lidí od vody překvapil a zároveň na sebe upozornil. Je to vidět na tom, že už se dostal do hledáčku trenéra seniorské reprezentace Roberta Knebla. Teď bude otázkou, jak se mu povede přechod mezi seniory,“ upozorňuje závodník a zároveň trenér Lukáš Novosad na úskalí, která jeho svěřence čekají.

„Na divoké vodě se člověk musí pořád učit, kanoistika je v tomto ohledu hodně ošemetnou disciplínou. Tonda Haleš je teď borec, má medaile z mistrovství Evropy juniorů, ale mezi seniory je pořád ještě nikdo! Já ale věřím, že se mu podaří skloubit školu se závoděním, mezi staršími se postupně takzvaně otrká a začne se prosazovat i tady.“

Vzory a legendy

V časové posloupnosti je nyní na řadě kategorie dospělých, kterou však Lukáš Novosad přeskakuje a dívá se před tím na klubové legendy. „Je paráda, že máme v oddíle takové lidi, doslova vzory, kteří u svého sportu zůstávají i v pozdějším věku a mladí se od nich mohou učit. Jmenovat musím našeho předsedu Miroslava Pártla nebo Tomáše Koudelku.

A co teprve Zdeněk Grossmann, kterému je už přes sedmdesát let! Když jsem já začínal, tak on už byl ve věku, a stále i dnes ještě poráží spoustu mladších soupeřů. To je při jeho ročníku (pozn. 1939) naprosto neuvěřitelné a super!“ smeká klobouk Lukáš Novosad a vzápětí přidává nečekanou perličku: „I já budu od příští sezony mezi veterány, kterým s nadsázkou říkáme „rakváči“, ale co se dá dělat,“ směje se Novosad.

Dospělí, rafty

Nejsilnější skupinou závodníků SK Vltava jsou borci v kategoriích dospělých od 18 do 35 let. „Zde je hlavní gró oddílu. Tato skupina se během několika posledních let několikanásobně rozrostla,“ říká Novosad a vrhá se na rozbor výsledků u dospělých: „Nejdřív chci vyzdvihnout výkony našich raftařů, jmenovitě trojice Vaněček, Saiko a Peška.

Ti jsou opravdu hodně dobří, což potvrdili na mistrovství Evropy bronzem v jedné z dílčích disciplín a čtvrtým místem absolutně. Je jen otázkou času, kdy se z nich stanou jedničky. Mají totiž na víc. Za dva roky se pojede evropský šampionát raftařů na domácí vodě u nás na Lipně, což je pro ně hozená rukavice. Budou v nejlepším věku a já věřím, že to ještě všem ukážou.“

Na takzvaně trenérském poli těší krumlovskou ikonu vedle výsledků Haleše i zlepšování dalšího svěřence, a to Davida Jirky. „Ten poslední dobou doslova vyrostl. Když si vzpomenu na jeho začátky, kdy jezdil na turistické kanoi, a teď, to je skok. Předloni jsme začali trénovat spolu a od té doby jde strmě vzhůru, má obrovský elán, jezdí dobře. Od příští sezony má v plánu i deblkanoi, našel si dobrého parťáka Karla Rašnera ze Šumperka a bude kombinovat singla i debla,“ říká Lukáš Novosad.

K týmovému duchu doplňuje: „Musím ještě připomenout, že po velmi dlouhé době jsme na republice získali mezi dospělými medaili v družstvech. Je to sice „jen“ bronz, ale pro nás má cenu zlata a já ho stavím hodně vysoko. I tento výsledek totiž ukazuje na to, že máme v klubu výbornou partu.“

Domácí maraton

Klíčovou akcí v každém kalendářním roce a jistou výkladní skříní klubu je Krumlovský vodácký maraton, při kterém se v roli ředitele závodu zabydlel právě Lukáš Novosad.

Ten k úspěšnému ročníku 2010 KVM říká: „Na organizaci se podílí celý oddíl, což je přibližně stovka lidí, plus dalších sedmdesát záchranářů. A byla to znovu paráda! Je to největší vodácká akce v republice, která nám jako klubu přináší velkou prestiž a také si vyděláme nějaké prostředky na další činnost.

Po úspěšném ročníku nás navíc oslovila mezinárodní kanoistická federace s tím, že náš maraton, který zatím je součástí evropské maratonské tour, by měl být zařazen do desetidílné světové série. Snažili jsme se o to několik let, a pokud se to opravdu povede, bude to super. Zvýšila by se tím ještě víc naše prestiž.

Krumlov není zase až tak velké město a když se tady pojede světový pohár, na kterém bude startovat třeba tisíc závodníků a náš závod si zachová stejnou tvář a atmosféru, to bude to, co chceme. Pak budeme spokojeni se vším všudy,“ říká Novosad.

Příští vrcholy

K nejbližším osobním i klubovým plánům Lukáš Novosad řekl: „Už v únoru opět pojedeme na soustředění a závody do Irska, což je takové nakopnutí a rozježdění do nové sezony. Mě osobně potom čeká start na raftovém mistrovství světa v Kostarice, kam jedu z oddílu jako jediný,“ připomíná Novosad, ale jedním dechem doplňuje: „V současné době se ještě rozhoduje, zda se v Kostarice nepojede zároveň i šampionát juniorů. Pokud se tak stane, tak je velká pravděpodobnost, že tam bude od nás z Krumlova i někdo další. Je to ovšem také hodně o financích. Bude to hodně drahý výlet.“

A další vrcholy roku 2011? „V německém Augsburgu se na olympijské trati pojede mistrovství světa ve sprintu, kde bych ještě rád startoval. Když se to ale nepovede, tak mě to zas tolik trápit nebude. Je tam hodně těžká voda a na medaili tam pojede možná patnáct lidí,“ ví závodník a k dalším klubovým želízkům přidává: „Mistrovství Evropy ve sjezdu bude znovu v Srbsku. Čeká nás spousta kvalifikačních závodů, věřím že se Halešovi povede nominace znovu vyjet.

A naši nejmenší? Bude se konat dětská olympiáda v Olomouci. Za oddíl jsme podali návrh na naše již zmíněné frontmany, a to Paloudovou, Klímu a Skořepu. Věřím, že se na start ve slalomu postaví a olympiáda bude pro ně motivací do dalšího závodění. Dále bude i spousta závodů Českého poháru, na podzim zase maratony. Je toho zas opravdu hodně a nudit se rozhodně nebudeme!“ uzavírá naše zastavení v táboře SK Vltava Český Krumlov závodník, trenér a organizátor v jedné osobě – Lukáš Novosad.

Galerie úspěchů SK Vltava v roce 2010

TOP VÝSLEDKY

Lukáš Novosad mistrem světa – na MS ve sjezdu na divoké vodě (červen, Sort – Španělsko) 1. místo v závodě družstev

Antonín Haleš juniorským mistrem Evropy – na ME juniorů ve sjezdu na divoké vodě (červenec, Kraljevo – Srbsko) 1. místo v závodě družstev

Lukáš Novosad šestý na mistrovství světa – na MS ve sjezdu na divoké vodě (červen, Sort – Španělsko) 6. místo v individuálním závodě

Antonín Haleš stříbrný na mistrovství Evropy juniorů – na ME ve sjezdu na divoké vodě (červenec, Kraljevo – Srbsko) 2. místo v individuálním závodě

Kristýna Grégrová a Lukáš Novosad členy posádek absolutních mistrů Evropy v raftingu (červen, Val di Sole – Itálie)

Tomáš Vaněček, Libor Peška a Tomáš Saiko „bramboroví“ evropští raftaři v absolutním pořadí na ME v raftingu (červen, Val di Sole – Itálie)