Kousek od Smržovky, do Nové Vsi u Jablonce nad Nisou, se sjeli příznivci sáňkování z celé České republiky. Byli zde zástupci z Klášterce nad Ohří, Liberce, Jablonce nad Nisou, Smržovky, Jistebska, Hamrů a nechyběli ani zástupci z jižních Čech, a to hned čtyři.

„Závody se konaly na přírodní dráze," říká Stanislav Švarc (dříve Lokomotiva ČB). Milan Hable z Českého Krumlova doplňuje, že závody se sice konají pravidelně každý rok, ale loni se neuskutečnily kvůli nepříznivým sněhovým podmínkám. „Bez sněhu na sáňkách moc jezdit nejde," dodává s úsměvem Hable.
Všichni jihočeští závodníci byli úspěšní, tři z nich dokonce obsadili medailové pozice. Letos čtveřice Švarc, Hable, Knížek, Veselý bez tréninku bojovala v kategorii 61-70 let: 1. Švarc (ČB), 3. Milan Hable (ČK), 4. Pavel Knížek (ČK). Josef Veselý se v 78 letech stal nejstarším účastníkem a ve své kategorii neměl soupeře.

Na jihu Čech mají sáňky tradici např. v Habří , jezdilo se ale i na Dusičném u Č. Budějovic. „Českokrumlovské sáňkářské družstvo už slaví 56 let jeho existence," dodává Milan Hable.

Autor: Martina Ostrýžová