Kapličtí judisté startovali na Přeboru České republiky kategorie mladších žáků a žákyň.

V konkurenci 240 závodníků se pod vedením trenéra Libora Štěpánka na tatami představili Lucie Mašková, Johana Paťhová (obě 52 kg), Alena Nováková (57) a Radek Rousek (50). Tito čtyři závodníci získali v kvalifikačních soutěžích Českého poháru dostatečný počet bodů a s šancemi na medailová umístění odjeli i na vrchol sezony.

Jako první se na tatami dostala děvčata. Paťhová s Maškovou sice startovaly ve stejné váhové kategorii do 52 kg, ale každá na jiné straně turnajového pavouka, takže se případně mohly potkat až ve finále, což se jim nakonec podařilo. Paťhová se prala už v předkole, takže zápasila jako první. Cestou do finále postupně vyřadila Svobodovou (Brno), Kousalovou (Semily) a Forstovou (Domažlice). Mašková po prvním volném kole také zvládla těžký úvod turnaje. Držením na zemi porazila lídra Českého poháru Olšákovou z Hranic. V semifinále se utkala se známou Mojžíšovou z Týna nad Vltavou, kterou do minuty hodila ukázkově chvatem Uči-mata. V souboji o zlato se pak střetly obě kaplické závodnice. Mašková byla úspěšnější, když se jí v souboji na zemi vydařil jeden z přechodů do držení – a mohla se radovat ze zlata. Ani Paťhová nemusela být zklamaná, vždyť druhé místo a zisk republikového stříbra je rovněž fantastický úspěch.

Na vedlejším tatami současně probíhala váhová kategorie do 57 kg, kde se prala Nováková. Papírově určitě nepatřila mezi adeptky na jednu z medailí, ale předvedla skvělý výkon a příjemně překvapila. Po dvou výhrách a jedné prohře se i ona dostala na stupně vítězů a brala cennou bronzovou medaili.

Celkové snažení děvčat se odrazilo do hodnocení klubů, ve kterém se judistický oddíl SK Kaplice v kategorii mladších žákyň umístil na 2. místě. Jako již poněkolikáté se tím potvrdilo, že v Kaplici to s mládeží umí a dlouhodobě patří náš oddíl k republikové špičce.

Poslední se dostal na řadu Radek Rousek, který měl v kategorii do 50 kg předpoklady na dobré umístění. Po dvou výhrách hladce postoupil do semifinále. Zde však prohrál s favoritem a pozdějším vítězem – a musel bojovat o bronz. Tréma, která se s ním táhla po celou dobu turnaje, mu však doslova svazovala ruce i nohy, a tak i v zápase o konečné třetí místo Rousek podlehl svému soupeři a obsadil tak pátou příčku.

Karel Mašek ml.