Letošní medailová kolekce členů krumlovského kanoistického oddílu SK Vltava se utěšeně rozrůstá – a nejinak tomu bylo i o minulém víkendu.

„V roce 2010 získal náš tehdy ještě dorostenec Tonda Haleš sjezdový titul, což byla pro Krumlov mládežnická republiková medaile po nějakých třinácti letech. Letos máme ze šampionátů medailí patnáct, z toho sedm dorosteneckých titulů, a to nás ještě v září čekají mistrovství republiky ve sprintu a slalomu," se širokým úsměvem předesílá předseda SK Vltava Tomáš Palouda.

Do míst, kde řeka Morava vytéká z předhůří Jeseníků mezi meandry a peřeje u Zábřehu, umístil Český Svaz kanoistiky letošní národní šampionát dorostu a žactva ve sjezdu na divoké vodě.

Na programu víkendových závodů byly i šestý a sedmý díl Českého poháru juniorů a zároveň také úvodní dva závody Českého poháru žáků. Individuální závody byly doplněné samostatným mistrovstvím klubových družstev. Mistrovství ČR dorostu bylo na pořadu v sobotu, v neděli pak bojovali o národní tituly žáci.

V dějišti šampionátu nemohli pochopitelně chybět mládežníci českokrumlovského klubu SK Vltava, pro které se tato kanoistická disciplína – sjezd na divoké vodě – v posledních letech stává prioritní. Krumlovští mladíci přijeli na Moravu v silné sestavě a s nemalými ambicemi.

MČR dorostu – tři tituly, čtyři stříbra. Hned první mistrovská disciplína – singlkanoe dorostenců – přinesla Krumlovským dvě medaile. V mladším dorostu zajel Vojtěch Skořepa dle slov trenéra Lukáše Novosada letos nejlepší závod a vcelku přesvědčivě vybojoval mistrovský titul ve své kategorii. Jeho starší kolega Jan Klíma nestačil pouze na letošního dorosteneckého suveréna Michala Šmoldase z Litovle a obsadil druhé místo v kategorii staršího dorostu.

Do závodů dorostenek, momentálně nejsilnější krumlovské kategorie, zasáhlo sedm děvčat. V závodě kajakářek potvrdila roli favoritky Anežka Paloudová, která zvítězila v kategorii mladších dorostenek, přičemž její sestra Karolína skončila v tomto závodě na nepopulárním čtvrtém místě. Mezi staršími dorostenkami obsadila stejnou pozici pod stupni vítězů Alexandra Plachtová. Nicméně medaile do Krumlova putovala i z této kategorie. Má stříbrnou hodnotu a vybojovala ji Marie Mašínová.

Stejné umístění jako na kajacích dosáhly krumlovské starší dorostenky také na singlkanoích – Marie Mašínová byla druhá, Alexandra Plachtová čtvrtá. V závodě mladších dorostenek se Krumlovačkám dařilo na kanoích lépe než na kajacích, když sestry Paloudovy obsadily první dvě místa v pořadí Anežka a Karolína.

Trochu zpovzdálí zatím sledují Krumlovští závody kajakářů, nicméně ani toto nemusí platit dlouho. Na výtečném sedmém místě mezi mladšími dorostenci se umístil věkem ještě žák Pavel Klein.

MČR družstev dorostu – čtyři starty a čtyři tituly. Silnou českokrumlovskou doménou se v poslední době stávají závody družstev. Do dorosteneckého šampionátu zasáhly čtyři krumlovské hlídky (tříčlenná družstva) a výsledkem byly čtyři tituly.
Dvakrát se Krumlovští radovali z kanoistických disciplín (3xC1 – J. Klíma, V. Klíma, Skořepa a 3xC2 – J. Klíma / Klein, Skořepa / Plachtová, Zapletal / Manová). Dvojí vítězství zaznamenala českokrumlovská děvčata (Mašínová, A. Paloudová, K. Paloudová) na kajacích i kanoích.

Druhé ženské krumlovské družstvo (Plachtová, Staňková, Bauerová) pak skončilo na kajacích čtvrté.

MČR žáků – dva tituly, dvě další medaile. Do nedělního šampionátu žáků zasáhla z krumlovského pohledu skromnější sestava, přesto i zde panovalo nemalé očekávání – a oprávněně!

Vojtěch Klíma s přehledem zvítězil v žákovském mistrovském závodě singlkanoistů. Závod kajakářů, který bývá obvykle na čele nejvyrovnanější, ovládl s luxusním náskokem Pavel Klein. Tyto zlaté medaile lze označit jako očekávané, protože oba krumlovští žáci patřili k největším aspirantům na titul.

Další dvě krumlovské žákovské medaile ovšem byly naprosto nečekané. Z pozice benjamínka výpravy je vybojovala Terezka Hlavničková, která k bronzu ze závodu kajakářek mladších žákyň přidala ještě stříbro, které získala s Jakubem Marešem v závodě deblkanoí.

MČR družstev žáků – jeden titul. Závody družstev žáků byly obecně méně obsazené, což platí také o krumlovském zastoupení. Krumlovští postavili pouze dvě družstva a medailový úspěch měli poloviční. Hlídka singlkanoistů (V. Klíma, Klein, Mareš) získala žákovský titul, kajakáři (Klein, V. Klíma, Bauerová) se umístili na páté příčce.

„Pro dorostence bylo toto mistrovství republiky posledním nominačním závodem na juniorské mistrovství světa, které se pojede na přelomu července a srpna v Severní Karolíně v USA. Po uzavření kvalifikace se do Ameriky nominovalo šest našich mladíků, čtyři za juniory a dva v kategorii do třiadvaceti let. To je až neskutečné, když si uvědomíme, že před pár lety jsme na této úrovni měli jediného Haleše," pochvaluje si Tomáš Palouda a ještě závěrem dodává: „Přímo ze Zábřehu odjeli do Bosny na seniorské mistrovství Evropy, které se pojede v závěru tohoto týdne, Lukáš Novosad s Anežkou Paloudovou a Antonínem Halešem. Držíme palce!"

Tomáš Palouda, Karel Vosika